Спецможливості
Новини

Ринок землі: тупцювання України та міжнародний досвід

10.08.2018
1149
Ринок землі: тупцювання України та міжнародний досвід фото, ілюстрація

Із початком проведення земельної реформи у 2000 році пов'язують створення масивних агроголдинґів і фермерських господарств. Тоді понад  7 млн українських селян отримали право на приватизацію майже 28 млн земельних ділянок (паїв). Після приватизації частину паїв вони передали в короткотермінову та довготермінову оренду, але деякі власники встигли продати земельні ділянки до введення мораторію 01.01.2002, передає propozitsiya.com з посиланням на radiolemberg.com

Водночас, поки в Україні протягом усіх цих років ніяк не «народиться» ринок землі, в інших країнах він успішно функціонує.

Мораторій планували вводити як обмежувальний захід доки не буде прописано нормальну нормативно-правову базу та створено повноцінний ринок землі.

Основне завдання уряду  будь якої країни — гарантувати право власності на пай, не перешкоджати розвитку аграрного бізнесу, та не продавати за безцінь землі, які належать державі. Безперечно, агропідприємства є дуже зацікавленими у придбанні землі.

Українські експерти прогнозують, що ринковий діапазон цін за гектар після зняття мораторію на початку складе від $2,500 до $6,000 — залежно від родючості ґрунту, наявності крапельного зрошення, та складу ґрунту. Очікується, що спочатку ціни в Україні будуть набагато нижчими ніж у західно-европейських країнах. Зараз орендна плата по Україні після різкого знецінення гривні навесні 2015 року впала до $30…$50, а до того вона сягала від $75 до $120 за гектар. 

У міністерських кабінетах гаряче обговорюють чотири варіанти зняття мораторію: повна лібералізація ринку землі, лібералізація з кількісними обмеженнями, лібералізація з обмеженнями для іноземних інвесторів, пролонгація умови закритого ринку. 

Пропонуємо розглянути вартість гектара землі в деяких країнах Євросоюзу та світу:

Естонія — $5000, Болгарія — $4600, Польща — $10300, Румунія — $6100, Хорватія— $7000, Сербія — $13000, Австрія — $42000, Велика Британія — $31400, Ірландія — $39300, Іспанія — $16100, Німеччина — $32300, Нідерланди — $63700, Швейцарія — $70000, США, Канада, Бразилія - ї ціни стартують від $10,000 за гектар.

На думку керівника аналітичного департаменту консалтингового агентства «ААА» Марії Колесник, більшість агроголдинґів також є зацікавленими в прозорому механізмі довгострокової оренди з гарантованим захистом інтересів орендаря.

Активи привласнювались за ціною від $300 до $1,000 за гектар угідь. Йдеться про купівлю корпоративних прав суб'єктів господарювання, які мають права оренди на землю.

На жаль, питання продажу і формування реальної вартості угідь в Україні є абсолютно заполітизованим. На ньому постійно піднімають свій рейтинг різні політичні партії.

На думку аналітиків, назріла критична потреба розробити прозорий механізм продажу угідь та закладання прав на їхню оренду на тривалий термін. 

 

Інтерв'ю
Богдан Шаповал, директор UFEB
Хто з сільгоспвиробників (навіть невеликих за обсягами виробництва) не мріє експортувати продукцію та отримувати за неї тверду валюту? Порадити кому варто розпочинати експорто-орієнтовану діяльність,
Змінити своє життя та переїхати за кордон, до Європи, мріє зараз чи не кожен українець. Про те, чи настільки позитивним є цей досвід та яким чином будувати свою аграрну стратегію, аби завоювати

1
0