Спецможливості
Аналітика

Ринок ріпаку України

21.09.2017
8019
Ринок ріпаку України фото, ілюстрація

Цього річ ми  очікуємо хороший урожай ріпаку. Тож,  сезон 2017/18 обіцяє бути досить насичений як з точки зору експорту, так і за внутрішньої переробки.

 

 

 

Але перш ніж перейти до нового сезону, нагадаємо деякі досягнення і, на жаль, негаразди на українському  ринку ріпаку в липні-червні 2016/17 сезону.

Урожай 2016/17 сезону

2016/17 сезону спостерігалося різке зменшення врожаю ріпаку в Україні - 1,2 млн т, що на 567 тис. т, або на 32% менше показника попереднього сезону. Падіння врожаю ріпаку було зумовлене головним чином скороченням площ під збирання через загибель озимого ріпаку на площі 234 тис. га. Втім, урожайність була вище очікуваних показників  (2,67 т/га). Крім того, врожайність ріпаку 2016 року була максимальною за останні п'ять років, однак таке зростання врожаю лише на трохи компенсувало втрати.

 

Різке падіння врожаю ріпаку сталося не тільки в Україні, а й в Європі та світі в цілому. Зниження виробництва цієї олійної культури, безумовно, не могло не вплинути на ріпакові ціни, які з початку сезону (липень 2016) постійно зростали. У лютому 2017 року вартість ріпаку досягла максимальної позначки.

На внутрішньому ринку  в цей період ціни на ріпак також зростали. Це зробило його найдорожчою олійною культурою, перевищивши за вартістю навіть соняшник, що буває вкрай рідко.

Переробка ріпаку

Зниження обсягів виробництва ріпаку в Україні вплинуло й на об'єми його переробки. Після рекордного 2015/2016 сезону, коли українські переробники змогли зібрати 345 тис. т, за переробки в 2016/2017 сезоні обсяги ріпаку досягли лише 165 тис. т. Більшість промислових підприємств (олійноекстракційні заводи) не мали змоги конкурувати з експортерами щодо покупки сировини, через що поступилися своїми обсягами.

Експорт ріпаку

За результатами 2016/2017 сезону Україна поставила на зовнішні ринки 1026 тис. т ріпаку, підтримуючи тенденцію зниження експорту цієї культури третій сезон поспіль. не вніс

2016/17 сезон значних змін у географію експорту українського ріпаку. Як і раніше, основний обсяг експорту (понад 92%) зосереждено в країни Європи. Втім, якщо в торішньому сезоні обсяги поставок перевищували 1 млн. т, то в поточному скоротилися до 945 тис. т. Частка зовнішньої торгівлі ріпаком із Ізраїлем становить 3% (30,5 тис. т), із Бангладеш - 2% (22,6 тис. т). Звертаємо увагу, що в поточному сезоні було відновлено закупівлю ріпаку з такими країнами, як: Іран, Італія, В'єтнам, однак обсяги експорту були несуттєвими.

Прогноз виробництва та експорту ріпаку в 2017/2018 сезоні

Після низьковрожайного 2016/2017-го перспективи нового сезону на сьогодні є досить оптимістичні. Незалежно від неочікуваних приморозків та випадання снігу в квітні цього року в деяких регіонах України, підтверджується прогноз урожаю ріпаку 2017 року на рівні 2033 тис. т проти 1188 тис. т - у торішньому. Зростання врожаю дає надію на те, що внутрішня переробка ріпаку підніметься до рекордного рівня (350 тис. т) і, відповідно, відновиться  виробництво ріпакової олії та  шроту. Крім того, до 1650 тис. т зросте й експорт самого ріпаку.

Прогноз цін

Ціни на ріпак також додають оптимізму за його вирощування. Адже незважаючи на зростання виробництва 2017 року стартові ціни на цю ранню олійну культуру на внутрішньому ринку України були встановлені значно вище торішнього рівня (приріст - 850 грн/т). За перерахунку на долари США ціни зросли до 423 дол/т EXW (приріст - 33 дол/т). Слід зазначити, що вартість у національній валюті залишилася на рівні 2011/12 сезону, а ось ціни в доларовому еквіваленті за цей же період виявилися вищими лише вдруге.

На стартові ціни сьогодні все ще впливають низькі перехідні запаси в Європі та світі. Однак під час надходження сировини нового врожаю на український і світовий ринки ціни на ріпак найімовірніше будуть знижуватися.

 

Інформація для цитування

Ринок ріпаку України // Спецвипуск ж. Пропозиція. Озимий ріпак: ефективні рішення для гарантованої рентабельності/ — 2017. — С.- 6-8

Інтерв'ю
Статуя кохання в Батумі "Алі та Ніно"
Нещодавно Україну відвідав заступник директора «Агросервіс центру» при Міністерстві сільського господарства Аджарії Леван Болгвадзе. Користуючись нагодою, propozitsiya.com поспілкувалась із
Роберто Хавельяна
Американське видання Future Farming взяло інтерв’ю у Роберто Хавельяни — співробітника відділу компанії John Deere, який займається перспективними розробками потужних тракторів (серій 7R, 8R та 9R) на найближчі 20 років. Представляємо його... Подробнее

1
0