Спецможливості
Новини

Земля — життєдайний ресурс: може реанімувати навіть вимерлі села

07.08.2009
942
Земля — життєдайний ресурс: може реанімувати навіть вимерлі села фото, ілюстрація

Держкомзем напрацьовує окрему програму використання угідь таких населених пунктів

Держкомзем напрацьовує окрему програму використання угідь таких населених пунктів

Держкомзем вдався до розроблення цільової програми відновлення використання земель, виключених із реєстру сіл. "Нині, - розповів під час засідання прес-клубу, присвяченого розвитку сільських територій, заступник голови Держкомзему Антон Третяк (на знімку), - спільно з громадськістю опрацьовується програма щодо відновлення використання земель у цих "згасаючих" селах, де ми хочемо внести зміни до земельного законодавства, щоб зробити тут довічне успадковане володіння. Йдеться про створення родинних садиб, щоб земля залишалася за родиною і вона мала право довічно володіти цією земельною ділянкою, успадковувати, але не продавати...".
А взагалі, на думку Антона Третяка, який у своїй доповіді спирався на дані проекту ЄС "Аналіз аграрного сектору України", саме реформи в АПК призвели до зростання безробіття в сільських районах країни. За його інформацією, майже 30 відсотків усіх безробітних живе у сільській місцевості. Причому найвищий рівень непрацевлаштованих - серед молоді. Для 55 відсотків сільського населення ведення сільського господарства на присадибних ділянках є основним джерелом доходу. Кількість осіб, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях у сільській місцевості з року в рік також зменшується. Ще одна тенденція - все більше селян працює не за місцем основного проживання, а за межами свого населеного пункту.
Таким чином, треба усвідомлювати, що за роки земельної реформи сільське населення значно відійшло від сільськогосподарської діяльності, бо саме агровиробництво у нас скоротилося, водночас не були розвинуті інші види діяльності на селі.
На думку заступника голови Держкомзему, за такої ситуації у прагненні допомогти селу треба зглянутись на досвід ЄС, де здебільшого кошти направляють на розвиток сільської місцевості, а не на сільськогосподарське виробництво. Ми теж повинні зрозуміти, яким шляхом далі йти: чи виділяти більше коштів на підтримання виробництва, чи, навпаки, думати над зміною акцентів - структуризацію діяльності в сільській місцевості, поліпшення інфраструктури, підвищення використання потенціалів і, зокрема, природного потенціалу землі, який є у сільській місцевості?
Антон Третяк поінформував про основні напрями вирішення проблем розвитку сільських територій на 2010-2020 роки, передбачені у Державній програмі розвитку земельних відносин, розробку якої завершує Держкомзем:
- На перше місце ми поставили розвиток економічних відносин власності на землю та інші природні ресурси. На друге - збалансування розвитку сільських територій шляхом використання інвестиційного потенціалу землі та інших природних ресурсів, який ми маємо. На третє - питання зонування земель як одного із шляхів раціонального розвитку сільських регіонів, щоб була прозора картина того, що ми маємо на селі не тільки для органів самоврядування, а й для інвесторів, підприємців...

Міжнародна класифікація сільських територій на рівні округів, областей
1. Переважно сільські території - більш як половина населення живе в сільській місцевості (тобто там, де щільність населення - менш ніж 50 осіб на квадратний кілометр.
2. Відносно сільські території - де від 15 до 50 відсотків населення живе в сільській місцевості.
3. Переважно міські території - менш як 15 відсотків населення живе в сільській місцевості.
 
У ЄС поняття "сільський розвиток" включає:
1) збільшення конкурентоспроможності аграрного сектору;
2) поліпшення стану навколишнього середовища і сільських територій;
3) поліпшення якості життя в сільській місцевості.

Доповіді вислуховувала
Галина Квітка

Інтерв'ю
Марія Махновець (ліворуч), експерт з органічного трейдингу, на виставці BIOFACH, Нюрнберг, Німеччина, разом з експертами аграрного ринку - André Pilling та Марією Дідух (проект "Agritrade Ukraine")
Україна посідає 10 місце в світі з виробництва органічних зернобобових культур, по олійним та зерновим знаходиться на 6-й позиції. Основні напрямки експорту - Нідерланди, Німеччина, Великобританія,
Вкрай важливо не лише готуватися до придбання землі, але й не втратити земельні ділянки, що є в користуванні агропідприємств уже сьогодні. В цьому контексті вкрай важливо розуміти, на які умови договору оренди, емфітевзису слід звертати... Подробнее

1
0