Спецможливості
Статті

«ЗАВОД КОБЗАРЕНКА»: РУХ — ЦЕ ЖИТТЯ

11.03.2020
1962
«ЗАВОД КОБЗАРЕНКА»: РУХ — ЦЕ ЖИТТЯ фото, ілюстрація

Про останні досягнення та новинки одного з найбільших машинобудівних підприємств України, ТОВ «Завод Кобзаренка», розповів його власник та керівник Анатолій Кобзаренко.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Однією з головних очікуваних новинок цього року є налагодження виробництва автомобільних напівпричепів, кузови яких буде виготовлено з алюмінію. «Це спільний проєкт із вітчизняним виробником спеціалізованої сільськогосподарської техніки — компанією DLight. Наразі вже закуплено відповідні матеріли в провідного європейського постачальника алюмінієвої продукції, компанії FUDICKAR, для втілення цього проєкту. Причепи матимуть високу надійність і міцність, адже товщина їхніх стінок становитиме 40 мм, а сам кузов буде поставлено на шасі також європейського виробництва. Головною перевагою такого причепа є зменшення ваги на 2 т, що дасть змогу перевозити більшу кількість вантажів без порушення вагових норм. Уся Європа давно перейшла на алюмінієві кузови, ми перші в Україні, що це пропонуватимемо. Це має бути новинкою року для нас. Алюмінієві причепи-зерновози Кобзаренка будуть включені до програми Держкомпенсації, яка повертає 25–40% вартості, що робить їх доступнішими за європейські аналоги», — говорить Анатолій Кобзаренко.

Представлений на виставці розкидач мінеральних добрив РМД-8 зі стрічковим транспортером оснастили системою автоматичного контролю дотримання заданої норми та ручним механізмом зміни ширини розкидання.

«Завдяки зміні ширини розподілення мінеральних добрив, є змога точно налаштувати розподілювач залежно від умов роботи та виду добрив. Розкидач здатен працювати за картою родючості ґрунтів — вносити поживу за потребою, диференційовано. Звісно, сьогодні спостерігається тренд на використання рідких мінеральних добрив. Проте сухі мінеральні добрива ще досить тривалий час будуть актуальними і єдиноможливими в застосуванні для багатьох аграрних підприємств, і наявність надійної технологічної техніки, якої сьогодні не вистачає в Україні, — цілком обґрунтована потреба», — продовжує Анатолій Кобзаренко.

Про актуальність та затребуваність даної техніки говорить і статистика: щороку «Завод Кобзаренка» реалізує понад 50 розкидачів!

Удосконалень зазнала й причіпна станція для приготування маточного або робочого розчину пестицидів — РЗС-6. Відтепер за допомогою спеціального пістолета з вбудованим лічильником дозування приготованого розчину відбувається з точністю до 100 г. При цьому швидкість заправки оприскувача залишилась такою ж високою – 4200 л за 5 хв!

Для комунальних підприємств міст, селищних рад і громад виробник представив відразу три одиниці техніки:

снігоприбиральний відвал до автомобілів АВС-4000 з розкладним крилом (3+1 м). Робоча ширина становить 4 м, при цьому розкладне крило (1 м) складається в транспортному положенні, що дає змогу автомобілю не виходити за межі дозволених габаритів.

пристосування для вакуумного збирання листя, щепи, міндобрив, комбікорму, гранул чи зерна в причеп — «комунальний пилосмок». Пристрій агрегатується легко та працює від вала відбору потужності трактора (від 40 к. с.) Так, 30-кубовий тракторний причіп «пилосмок» заповнює приблизно за 30 хвилин!

спеціальний захват для гілок, що значно зменшує затрати ручної праці під час переробки деревини. Агрегатується з будь-якими телескопічними навантажувачами. Зручний та мобільний захват дуже продуктивно працює для прибирання території від зрізаних гілок чи іншого біологічного матеріалу.

Для комунальних, транспортних і сільськогосподарських підприємств призначений новий низькопрофільний причеп для перевезення спецтехніки СП-12, що був також розміщений на стенді компанії. Причіп може перевозити будь-яку спецтехніку вагою до 9 т, має алюмінієві борти, є легкокерований одним оператором. В Україні подібного причепа немає — будь-який іноземний аналог коштує удвічі–втричі дорожче.

Цього року завод налагодив виробництво й представив на стенді спеціалізований автономний житловий вагончик для військових, який має власне шасі та всі необхідні речі для комфортного проживання: душ, санвузол, чотири місця для відпочинку, кухню, автономний обігрівач, холодильник, плиту та ін. Із оборонним сектором ТОВ «Завод Кобзаренка» співпрацює не вперше — компанія вже виконала замовлення на постачання військовим 73-х дво- та тривісних причепів. До речі, в якості опції для причепів компанія пропонує систему для підкачування шин, яка є досить проста і зручна. Зазвичай під час руху автотрасою тиск у шинах вищий, а от у полі, особливо під час вологої погоди, аби не ущільнювати зайве ґрунт, тиск у шинах слід знижувати. За зміни тиску в шинах останні краще адаптуються до руху в інших умовах і служать триваліший термін.

Але не обійшлося й без негативу. У той час, коли в якості, надійності та технологічності власної продукції пан Анатолій переконаний на всі 100%, то якість роботи відповідного міністерства, на думку підприємця, залишає бажати кращого. «Наразі є інформація про те, що пан Мілованов (очільник Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України) створює аналітичний центр, для того щоб розробляти програми підняття та розвитку сільськогосподарської машинобудівної галузі. Основне питання в мене як власника та директора одного з найбільших машинобудівних підприємств України — навіщо? Наразі є діюча програма часткової компенсації аграріям вартості вітчизняної техніки. Не виробникові, а саме аграріям, що повністю виключає корупційну складову. Ця програма є найуспішнішою за всі роки незалежності нашої держави. Єдине, що потрібно, — це подовжити термін її чинності. Більше нічого не потрібно видумувати. Колесо вже створено — беріть і котіть його!

Так, цього року програму частково вдалося зберегти. Але з попереднього року невиплаченими залишилися 560 млн грн компенсації, а на цей рік на неї в бюджеті передбачено близько 1 мільярда гривень, із яких уже потрібно відняти ці 560 млн під виплати 2019 року. Тобто на поточний рік залишається близько 440 млн грн, чого вкрай недостатньо.

Основні валютні надходження агросектору — від реалізації на зовнішні ринки зерна. Торік було експортовано збіжжя на суму понад 20 млрд дол. Так от завдання цього уряду — залишити ці кошти всередині держави завдяки створенню нових робочих місць. Не потрібно створювати штаби, нові програми, надавати дотації для конкретного виробника — це прямий шлях до корупції. Робота через клієнта, який купує цю техніку і гривнею голосує за виробника, є найкращою», — підсумовує Анатолій Кобзаренко.

Інтерв'ю
Кілька місяців тому асоціацію «Укрсадпром» очолив кандидат с.-г. наук Олександр Матвієць, який раніше був заступником голови асоціації, пізніше  Головою Ревізійної  комісії.  Днями сайт «Пропозиція» поспілкувався з ним про актуальні... Подробнее
Ще 2021 року Міністерство у справах ветеранів України розпочало роботу з підготовки Стратегії розвитку ветеранського бізнесу до 2030 року (mva.gov.ua). Успішний ветеран-підприємець, який активно розвиває власну справу, свою громаду та... Подробнее

1
0