Спецможливості
Новини

Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту достатні та оптимальні, — Укргідрометеоцентр

29.03.2021
1111
Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту достатні та оптимальні, — Укргідрометеоцентр фото, ілюстрація

У кінці другої — на початку третьої декад березня спостерігалася нестійка з коливаннями температур та опадами погода. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на НААН.

Протягом останніх трьох днів майже на всій території країни пронісся циклон, який характеризувався опадами у вигляді дощу, снігу, мокрого снігу, короткочасних завірюх, особливо у південному та центральному регіонах країни, що призвело до утворення короткочасного снігового покриву висотою 1-4 см на окремих полях. 

Так, за даними наукових установ Академії кількість опадів у Харківській області коливалася від 5 до 9 мм (55-100% норми), у північних районах цієї області від 10 до 12 мм (120-150% норми), у Львівській — 4,3-7,5 мм, у Київській — 2,1-7,6 мм, у Дніпропетровській — 10-20 мм (125-250%), у південних та південно-східних районах цієї області — 10-12 мм (120-150%), у Херсонській — на півночі, південному заході, сході області та у Приазов’ї — 12-16 мм (124-265%), на решті території області — 22-40 мм (274-498% норми), у Житомирській — 5-10 мм, в Одеській — 1-2 мм. 

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння пшениці озимої під час найбільшого похолодання протягом останніх 10 днів не опускалася нижче 8°С морозу, що значно вище за критичну температуру вимерзання, яка на сьогодні становить для жита озимого 11-13°С морозу, пшениці озимої у фазі «сходи — 3-й листок» — 7-9°С, у фазі «кущіння» — 10-12°С; ячменю та ріпаку озимих — 6-9°С.
За даними Укргідрометеоцентру станом на кінець другої декади березня запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами та на зябу у Херсонській, Миколаївській, Кіровоградській, на півдні Одеської та Донецької областей становили від 21 до 45 мм, метрового шару ґрунту — достатнє та оптимальне — 121-160 мм і більше. Однак, на багатьох площах Миколаївської, Херсонської та Одеської областей запаси продуктивної вологи були низькими для ранньовесняного періоду і становили 87-120 мм. Глибина весняного промочування ґрунту на цих площах становила від 96 до 140 см.

За інформацією Інституту сільського господарства Степу НААН (Кіровоградська обл.) та Інституту зрошуваного землеробства НААН (Херсонська обл.) починаючи з 13 березня в озимих культур розпочалася слабка вегетація, а з підвищенням середніх добових температур до 3-8°С тепла у період 15-17 березня озимі культури на більшості площ відновили вегетацію, що в межах середніх багаторічних строків.
Разом з тим, за даними Селекційно-генетичного інституту — НЦНС у результаті тимчасового похолодання на початку третьої декади березня відновлення весняної вегетації у південних та центральних районах Одеської області припинилося.

За спостереженнями Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН (Львівська обл.) в озимих зернових культур відновлення вегетації не відмічено. Проаналізувавши останні десять років науковці цієї установи прийшли до висновків, що найраніше вегетація у їхньому регіоні відновлювалася 26 лютого 2015 р., найпізніше — 13 квітня 2013 р. За таких метеорологічних умов, що склалися цієї весни, вже не слід очікувати раннього відновлення вегетації (до 27 березня), коли рослини розвиваються за короткого дня, низької висоти сонця, з переважанням оранжево-червоного освітлення і все це стимулює ростові процеси. Ймовірно, будемо мати середні дати відновлення вегетації (27 березня — 3 квітня), і це дуже короткий термін для рослин, які вийшли із зими з недостатнім рівнем розвитку (2‒3 листки — початок кущіння). Із швидким підвищенням температури повітря, збільшенням довжини дня, переважанням синьо-фіолетових променів спектра скоротиться і тривалість фаз, рослини розвиватимуться генеративним шляхом.

За результатами обстеження посівів озимих культур встановлено, що станом на 25 березня переважна площа посівів озимих культур перебуває у задовільному та доброму стані. 

Інтерв'ю
Важливим елементом сучасних технологій вирощування кукурудзи є інтегрована система захисту посівів від шкідливих організмів, чільне місце в якій займає боротьба з бур’янами. Адже бур’яни є одним з основним чинників зниження врожайності та... Подробнее
Система аграрних розписок (АР) працює у 8 областях: Харківській, Полтавській, Черкаській, Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській, Сумській та Миколаївській. Станом на середину квітня в Україні

1
0