Спецвозможности
Статьи

Як змусити інвестиції працювати

03.03.2010
436
Як змусити  інвестиції  працювати фото, иллюстрация

Чимало керівників останнім часом замислюються над тим, як одержати прибуток у тваринництві або як його збільшити, щоб покрити всі витрати підприємства. Всім відомо, що прибуток - це плюсова різниця між виторгом і витратами. Логічно міркуючи, прибуток можна одержати двома способами: зниженням витрат або збільшенням виторгу, третій спосіб - це комбінація двох перших. 

Мені самому довелося працювати головою колгоспу в Чехії після оксамитової революції. Обставини змусили мене тоді інтенсивно займатися аналогічними проблемами. Як і багато хто, спочатку ми спробували перший варіант - жорстке зниження витрат. Ми частково відмовилися від комбікормів, преміксів, шротів, добрив, гербіцидів, скоротили багато людей і т. д. Жили думкою про те, що рік-два протримаємося, а далі - буде видно. Слід визнати, що це була катастрофа. Доходи підприємства скоротилися більше, ніж витрати. Власні помилки я визнав вчасно, але виправляти їх довелося довго. Тому, виходячи зі свого життєвого досвіду, нікому не раджу вдаватися до цього способу.
Безперечно, витрати контролювати потрібно й цілеспрямовано знижувати їх там, де це можливо й доцільно. Але ніколи не треба скорочувати витрати, які в кінцевому результаті підвищують продуктивність. Зрозуміло, завжди слід враховувати окупність вкладених грошей. Ми тоді, після усвідомлення своїх помилкових рішень, різко збільшили вкладення коштів на придбання нової техніки (зниження витрат на нафтопродукти, запчастини тощо), на закупівлю добрив, хімічних засобів захисту, преміксів. Намагалися уникати дешевих варіантів і купували все тільки найвищої якості. Бо, як відомо, скупий платить двічі. Все це швидко окупилося. Незабаром дохід підприємства різко збільшився, а собівартість продукції знизилася.
У тваринництві на першому місці завжди повинні бути тварина й задоволення її потреб і бажань. Тільки за такої умови можна чекати від неї максимальної віддачі. У тваринницькій галузі не буває дрібниць. Ніколи не треба зупинятися на досягнутому й казати, що зробити більше ми вже не можемо. Така позиція веде в нікуди, тобто до більших збитків.

Хороший господар -
успішна ферма
Керівник і зоотехнік мають спершу зацікавити людей, а потім уже вимагати від них виконання всіх своїх завдань.
Я буваю на багатьох білоруських підприємствах і дуже часто зустрічаюся з керівниками, які начебто й хочуть підвищити продуктивність тваринництва, але чомусь не розуміють, що насправді все залежить від їхнього менеджменту. Рекомендації можна одержати, якісні добавки можна купити, але решта - це вже робота керівника й фахівців. Підняти виробництво - важка праця, особливо там, де люди довго працюють в одному колективі. Без конфліктних ситуацій тут не обійтися. Пам'ятаю, як мені було важко розлучатися з людьми, з якими пропрацював не один рік. Але коли підсумували доходи, стало зрозуміло, що нас занадто багато й багатьох доведеться скоротити. Навчити людей відповідальніше ставитися до роботи й виконувати більший обсяг робіт за ті ж самі гроші - дуже важко, але вкрай потрібно, тому що тільки цей спосіб гарантує прибуток і успіх.
Подивімося, як із цим справляються західні керівники й фермери. Адже на заході дорожча енергія, вищі зарплати, дорожча техніка, а ціни на молоко на світовому ринку однакові для всіх. Наприклад, молоко на світовому ринку продають у середньому за 25 центів/л. Це майже така сама ціна, яку одержує білоруський виробник з урахуванням надбавок. Ознайомимося зі структурою витрат.
З діаграми видно, що основна частина витрат - це витрати на корми (49%) і на заміну стада (33%). Витрати на поновлення стада дуже залежать від якості роботи селекціонерів, ветлікарів і зоотехнічної служби. Вибракуванням тварин слід займатися серйозно й постійно. Немає потреби годувати дорогими кормами тварину, що не досягає середнього рівня стада. Але, на жаль, трапляються ще випадки, коли серед корів із семитисячним річним надоєм тримають і таких, які за рік дали по 1500-2500 кг. Як водиться, вони ожирілі й "завжди тільні". Тож вибраковувати тварин треба до запліднення. Та є ще чимало підприємств, де спершу тварин запліднюють, а потім дивляться в журнал. Тільки так можна пояснити випадки запліднення після отелення (16-40 днів) до настання другої охоти. За проведення запліднення раніше від настання другої охоти я, свого часу, суворо карав, тому що це призводить до зниження продукції. Пояснюю: 270 днів (тільність) + 21 день (сервіс-період) = 291 день - 60 днів (сухостій) = 231 день лактації. Запліднення на першій охоті призводить до скорочення лактації на 74 дні. Оптимально має бути так: 270 + 95 = 365 (одне теля за рік) - 60 = 305 днів, що відповідає нормованій лактації.
Перший відбір телиць для поновлення стада треба здійснювати у шестимісячному віці на основі продуктивності матері, екстер'єру телиці, досягнутих приростів ваги та стану здоров'я. Останній чинник має бути стабільним за весь шестимісячний період. Тварина, в якої були проблеми зі здоров'ям, ніколи не досягне максимальної продуктивності. Другий етап відбору слід здійснювати перед першим заплідненням. Телиця повинна мати 60% ваги дорослої корови в оптимальному віці для запліднення, що становить 15 місяців. Мінімальна вага для першого запліднення в цьому віці - 390 кг. Треба також пам'ятати й про таке: що більша вага телиці, то вищою буде її продуктивність за першої і подальших лактацій. Телиць, які цим вимогам не відповідають, слід вибраковувати або продавати підприємствам, які мають нижчу продуктивність. Третій етап відбору здійснюють після отелення, виходячи з досягнутої продуктивності. Потрібно визначити рівень продуктивності в перший місяць після отелення, це й буде критерієм вибракування. Первістки мають продуктивність у середньому на 25% нижчу, ніж корови у другій лактації. На підставі цих даних і встановлюють критерій. Простіше тим підприємствам, де працює племслужба, яка здійснює контроль продуктивності. Наприклад, на підприємствах із середньою продуктивністю 6000 кг молока за рік потрібно вибраковувати корів, які через 30 днів після отелення дають менше 20 кг, і первісток із продуктивністю нижче 15 кг молока за добу. Немає рації таких і осіменяти. На кожному підприємстві критерії селекції потрібно встановлювати індивідуально, найкраще - у співпраці з фахівцями племслужби.
Таким способом можна досягти того, щоб великі гроші, які підприємство вкладає в поновлення стада, дали бажаний і необхідний економічний ефект.

Кількість та якість молока залежить від якості грубих кормів
Основними витратами під час виробництва молока є витрати на корми. У їхній структурі 27% припадає на грубі корми й 22% - на концентрати. Найважливішим для молоковиробництва є якість грубих кормів. Корова - жуйна тварина, тож грубі корми для неї незамінні. Концентрати завжди відіграють роль додаткових кормів, бо вони поповнюють до потрібного рівня концентрацію енергії, білка й інших поживних речовин, таких як макро-, мікроелементи й вітаміни. За високої продуктивності роль концентратів значна, але вони можуть становити тільки 50% сухої речовини раціону. Корова, залежно від стадії лактації, може з'їдати тільки обмежену кількість сухої речовини (від 9 до 20 кг), тому й кількість концентратів у раціоні суворо обмежено. Отже, викладене вище засвідчує, що фактична продуктивність корів прямо залежить від якості грубих кормів.
У Республіці Білорусь є вже багато підприємств, які можуть згодовувати концентратів стільки, скільки вважають за потрібне. На жаль, збільшення в раціоні концентратів не завжди сприяє підвищенню продуктивності, але дуже часто призводить до серйозних порушень здоров'я тварин (захворювання суглобів, копит, знижений вміст жиру в молоці, виникнення ендометритів тощо).
На білоруських фермах останні два роки корів часто перегодовують концентратами. Хтось із вас не погодиться з моєю думкою. Але все можна дуже просто порахувати. З одного кілограма збалансованого комбікорму корова має дати два кілограми молока. Порахуйте, скільки було згодовано коровам за рік концентратів, і помножте на два. Результат - кількість молока, отриманого з концентратів, решта - молоко, вироблене завдяки з'їденим грубим кормам. У Європі від корів, яких годують грубими кормами, надоюють по 5000 кг молока і більше. Але це тільки приблизний розрахунок. Корові із продуктивністю 6000 кг молока за рік можна з'їдати максимально 1500 кг концентратів (комбікорм, шрот, премікси) - витрата 250 г на 1 кг молока. За продуктивності 10000 кг молока годівлю концентратами треба обмежити до 2500-3000 кг за рік - витрата 250-300 г на 1 кг молока.
На багатьох підприємствах концентратами намагаються виправляти помилки, допущені під час заготівлі сінажу й силосу.
Якісний консервант знизить втрати під час силосування з 15 до 1-2% і підвищить (збереже) енергію на 0,2-0,5 Мдж НЕЛ в 1 кг корму. Різниця в концентрації енергії сухої речовини раціону на рівні 0,2-0,5 Мдж НЕЛ - це різниця в 1000-2000 кг молока за лактацію. Якісні грубі корми можуть підвищити продуктивність корів на 2000 кг молока за одночасного зниження витрат концентратів. Варто враховувати й те, що корми можуть дати максимальну віддачу тільки за правильно збалансованого раціону.
Ще є час усе обдумати й до заготівлі грубих кормів взятися з повною відповідальністю. Але треба завжди пам'ятати: наскільки важким і тернистим буде шлях до прибуткового виробництва молока - залежить насамперед від якості грубих кормів. 

Ян Роусек,
менеджер фірми "Шауманн"
у Республіці Білорусь 

Интервью
Международная семеноводческая компания Strube, которая специализируется на селекции сахарной свёклы, пшеницы, ржи и рапса, в 2017-м отмечает вое 140-летие. В Украине офис компания открыла в 2008 году.
10 апреля украинское подразделение французской компании MAS Seeds и фирма Innovation Agro Technologies подписали меморандум о сотрудничестве, который предусматривает внедрение в хозяйствах, которые являются клиентами MAS Seeds, созданной в... Подробнее

1
0