Спецможливості
Статті

Як підвищити стресостійкість озимини

07.03.2013
591
Як підвищити  стресостійкість озимини фото, ілюстрація

Посіви озимих культур (пшениця, ячмінь, ріпак тощо) в осінньо-зимовий період найчастіше потерпають від вимерзання та інших стресів. Як запобігти цьому та вберегти рослини?

Посіви озимих культур (пшениця, ячмінь, ріпак тощо) в осінньо-зимовий період найчастіше потерпають від вимерзання та інших стресів. Як запобігти цьому та вберегти рослини?

О. Ростоцький, агроном,
Вінницька обл.

Відомо, що для підвищення зимостійкості рослини повинні мати потужну кореневу систему, відповідне кущення (зернові) та добре розвинену листкову розетку (ріпак) і водночас не переростати, бути стійкішими до шкідників та проти хвороб. Основна умова для забезпечення зимостійкості рослин — максимальна концентрація у клітинному соку захисних речовин: вуглеводів, білків, амінокислот та інших сполук із низькою точкою замерзання.
Усього цього можна досягти, якщо поліпшити загальний обмін речовин у рослин, їхнє мінеральне і, особливо, фосфорне та калійне живлення. Саме такий результат, завдяки створенню мікробно-рослинного співтовариства, і забезпечують Біокомплекси, якими перед висіванням обробляють насіння озимих культур. Біокомплекси — це поліфункціональні препарати, що мають у своєму складі живі мікроорганізми — представники природної рослинної та грунтової мікрофлори, а також їхні фізіологічно активні речовини. Ці біопрепарати розроблено за спеціальними рецептурами з урахуванням біологічних потреб кожної сільськогосподарської культури.
   Підвищують захист рослин за несприятливих умов, збільшують морозостійкість завдяки вмісту високомолекулярних полісахаридів некрохмальної природи також окремі біопрепарати-прилипачі (наприклад, Липосам) з антидепресантними та кріопротекторними властивостями.
   Використання таких біопрепаратів підвищує концентрацію захисних речовин у клітинному соку, що збільшує кількість зв’язаної води, а також ущільненню рослинних клітин, більшому приросту кореневої системи, а не вегетативної маси. До того ж, високомолекулярні полісахариди некрохмальної природи Липосаму є менш доступним джерелом живлення для патогенних мікроорганізмів, порівняно з вільними моноцукрами та крохмалем, що знижує ймовірність загострення інфекційних захворювань рослин у весняний період. Липосам також послаблює негативну дію раптових низьких температур навесні на вегетативний розвиток озимих культур завдяки зниженню температури замерзання клітинного соку — зміцненню еластичності стінок тканин. Виробничими дослідами доведено, що його дія на морозостійкість рослин посилюється за внесення в бакову суміш під час обробки по вегетації таких мікроелементів, як цинк, бор та макроелементів: калій, фосфор.
Не менш важливий період для подальшого розвитку озимих — вихід рослин із зими: саме у цей період вони потребують посиленого живлення азотом, фосфором та калієм. Для активізації обмінних процесів, потужного наростання зеленої маси та посиленого фотосинтезу, що має вирішальний вплив на формування майбутнього врожаю, доцільною буде обробка сходів рослин по вегетації на ранній стадії Біокомплексом-БТУ. Внесення цього біопрепарату по вегетації слід поєднувати з обробкою посівів гербіцидами, інсектицидами, додаючи до бакової суміші Липосам.
   Маючи в своєму складі фунгіцидні бактерії широкого спектру дії, природні азотфіксуючі бактерії, інші корисні бактерії (фосфор- і каліймобілізуючі грунтові бактерії та їхні метаболіти), мікро- і макроелементи, вітаміни (каротин Е, H, групи В), вуглеводи, фітогормони, амінокислоти, Біокомплекс-БТУ легко знімає зимовий стрес та швидко відновлює вегетацію рослин після зимівлі, сприяє знищенню фітопатогенів, посилює імунітет ослаблених рослин, прискорює ріст кореневої системи та вегетативної маси, забезпечує збалансоване живлення рослин необхідними речовинами в доступній формі.
   Наведемо для прикладу результати вивчення Біокомплексу-БТУ під час вирощування озимого ячменю сорту Луран у господарстві «Куриловецьке і К» (Вінницька обл.) на дослідній площі 8,8 га.
Придбане насіння озимого ячменю було оброблене хімічним протруйником. Перед висіванням (29.09.2011 р.) додатково провели обробку насіння біопрепаратами Біокомплекс-БТУ(1,5 л/т) та прилипачем Липосам (0,3 л/т).
Під висів у грунт вносили нітроамофоску (150 кг/га), через півтора місяця зробили перший відбір проб. Порівняно з контролем, висота рослин у досліді була вищою на 1–2 см, коренева система — довшою на 4–5 см, розгалуженішою, кількість корінців перевищувала контроль (табл.).
Осінь 2011 р. була без опадів, рослини в зиму ввійшли ослаблені, а навесні їх ще було пошкоджено приморозками. Та попри це, обстеження рослин із другого відбору проб (07.04.2012 р.) показало: вузол кущення в дослідних рослин був міцніший, у діаметрі товщий. Це означає, що рослини ще з осені накопичили достатню кількість цукрів, підземна частина утворила більше коренів, що дало змогу краще перезимувати і швидше відновити вегетацію. Висота рослин у досліді на 3–4 см більша, довжина кореневої системи на 2–3 см довша, кількість коренів перевищувала контроль на 4–5 шт.
    Посіви дослідної ділянки обробили по вегетації (27.04.2012 р.) Біокомплексом-БТУ (0,6 л/га). Для підвищення ефективності його дії додавали прилипач Липосам (0,25 л/га). Через два місяці, 28.06.2012 р,. третій відбір проб виявив: рослини в досліді були вищими (мали менше недогонів), з краще виповненим колосом і більшою густотою на 1 м2. Маса 1000 зерен у досліді дорівнювала 51,7 г, на контролі — 48,2 г.
Господарство зібрало врожай озимого ячменю 03.07.2012 р.: 51,5 ц/га — в досліді, 41,5 ц/га — на контролі. За ціни зерна озимого ячменю 1700 грн/т прибавка врожаю на рівні 10 ц/га в грошовому еквіваленті становила 1700 грн. Витрати на біопрепарати дорівнювали 131 грн. Чистий дохід становив 1569 грн/га.

Висновки
Посіви озимих, насіння яких обробляли Біокомплексом-БТУ та прилипачем Липосам, краще витримали стресові ситуації, спричинені несприятливими погодно-кліматичними умовами осені й зими, набагато швидше відновили весняну вегетацію.
Застосування Біокомплексу-БТУ та прилипача Липосам не потребує змін традиційних агротехнологій, використання спеціальних пристроїв. Препарати сумісні з мінеральними добривами, мікроелементами, гербіцидами, фунгіцидами та інсектицидами і за невеликих витрат дають реальний прибуток.

Інтерв'ю
Кооперація в агросекторі – це забезпечення зайнятості та соціальної інтеграції.  У світі кооперативи є елементом самодопомоги і отримують преференції від держави. 
Ів Піке, керівник підрозділу Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні
З бе­рез­ня цьо­го ро­ку підрозділ Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні очо­лив Ів Піке. За до­волі ко­рот­кий час він уже встиг відвіда­ти прак­тич­но всі регіо­ни Ук­раїни та оз­най­о­ми­ти­ся

1
0