Ягідництво почало приносити серйозні надходження до держбюджету України
Вирощування ягід в Україні стає реальним сектором АПК, який вже дає серйозні надходження до бюджету, формує нехай сезонну, але зайнятість населення і показує тенденції до щорічного приросту показників. Про це повідомив директор програми аграрно-індустріального розвитку Українського інституту майбутнього Олексій Павленко на своїй сторінці у facebook.com, пише propozitsiya.com.
Так, наприклад, ягід свіжих, таких, як суниця, малина, ожина, та інші, у 2014 році було експортовано з України 614 639 кг, що у грошовому еквіваленті склало $1 149 тис., у 2015-му – 1 387 513 кг на суму у $3 109 тис. У 2016-му цей показник уже зріс до 5 978 047 кг ягід різних видів, що дало $8 834 тис.
Основними споживачами українських свіжих ягід останнім часом став Євросоюз та сусідні країни. Ми експортуємо свіжі ягоди у Білорусь, Польщу, Нідерланди, Литву, Молдову, Велику Британію, і попит та географія країн невпинно зростає протягом останніх трьох років.
Суттєве зростання пропозиції й попиту демонструє експорт ягоди замороженої: суниця, малина, ожина та ін.
У 2014 році наші виробники еспортували понад 20,9 млн кг на суму $40,7 млн, у 2015-му – 30,2 млн кг на суму $41,2 млн, а в 2016-му експорт зріс уже до 41,1 млн кг до 50,8 млн.
Одним з найбільших імпортерів українських ягід є Польща, що, на перший погляд, може здаватися дивним, адже багато українців працюють на сезонних роботах зі збору ягід саме у Польщі. Очевидно, мова може йти про реекспорт та переробку українських ягід, наприклад, у джеми й подібну продукцію, що формує її додану вартість уже під польським маркуванням. Тут закладено великий резерв для українських виробників ягід, які розвивають вітчизняну переробку. Тут і розширення виробництва, і збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів.
Великий попит, і він постійно зростає, найперше у ЄС, на органічні технології вирощування ягід. Це відповідальна позиція, але природні умови України дозволяють успішно вирощувати екологічно чисті ягоди, котрі на прилавках супермаркетів у Європі продаються за вищими цінами.
Динаміка зростання експорту ягоди замороженої у країни Європи.
О. Павленко переконаний, що у 2017 році показники з експорту ягоди української на європейські та ринки, які з’являються, продемонструють відчутне зростання. Цей бізнес стає все інвестиційно привабливішим, репутація української ягідної продукції у світі постійно утверджується, впевнений експерт.