Спецможливості
Новини

Ягідний шлях на ринок ЄС: результати кооперації чернігівських фермерів

15.12.2019
1097
Ягідний шлях на ринок ЄС: результати кооперації чернігівських фермерів фото, ілюстрація

Експорт заморожених ягід та плодів є перспективним способом вирішення проблеми втрат від  сезонного зниження цін на свіжу продукцію для українських фермерів.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на «Громадський Простір».

До цього підштовхує й відкриття європейських ринків, передусім тарифна лібералізація, що відбулася після підписання Угоди про асоціацію. Використовуючи вигоди Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі, європейські підходи до організації с/г співпраці та спираючись на підтримку держави, ФГ з Чернігівщини «Ніжин Агроінвест» вдалося налагодити поставки заморожених ягід належної якості до країн ЄС.

Українські фермери-ягідники часто потерпають від втрат, зумовлених сезонними коливаннями цін на цей швидкопсувний продукт. Вирішити проблему можливо шляхом заморожування ягід та їх подальшої реалізації протягом року, у тому числі на ринки країн ЄС, де попит на цю продукцію стабільно високий. Однак тут вітчизняні аграрії наштовхуються на ряд істотних перепон: нестачу потужностей післяврожайної обробки та охолодження, недостатній рівень якості продукції та харчової безпеки виробництва. Істотними бар’єрами для експорту є також замалий обсяг партій, неспроможність самостійно зібрати необхідний пакет документів, знайти виходи на європейських партнерів.

Свій ягідний шлях у Європу фермер Андрій Білий почав 5 років тому з гектару землі. Зараз ФГ «Ніжин Агроінвест» — це 40 га площі, на якій вирощують полуницю, малину, смородину, ожину, обліпиху. Ідея розпочати переробку ягід виникла на тлі проблем з реалізацією сирої продукції. Замість продавати ягоди у сезон за збитковими для себе цінами Андрій почав їх заморожувати та шукати вихід на ринок Польщі.

Перший досвід коштував підприємцю мінус 80 тис. грн, оскільки для формування достатньої партії слід було докуповувати продукцію в інших виробників. За цим прийшло усвідомлення, що «один в полі не воїн». Спочатку просто співпрацювали з 3-4 знайомими фермерами, наразі с/г обслуговуючий кооператив «Дари Чернігівщини» офіційно об’єднав 12 фермерів з Чернігівської та Сумської областей.

Однак для виходу на більш потужний ринок Європи потрібно не тільки об’єднуватися, але й працювати за високими вимогами до якості, технологічно розвиватись, виводити виробництво на новий рівень. Сприятливе середовище для цього формують реформи системи контролю за якістю харчової продукції. Вони спонукають виробників інвестувати кошті у модернізацію виробництва. У цьому напряму агровиробники можуть розраховувати на державну підтримку — часткову компенсацію вартості придбаної с/г техніки та обладнання вітчизняного виробництва.

Фермер переконаний, що ягідництво здатне швидко створити робочі місця з гідним доходом для селян. Об’єднання у кооперативи забезпечить їм доступ до технологій та вихід на партнерів з ЄС, а скасування мит та додаткових дозволів перетворює такі партнерства на взаємовигідну справу.

 

Інтерв'ю
Майже два роки Україна відважно бореться з навалою росіян, які повномасштабно вторглися на наші землі. А загалом, дев’ять років ми відстоюємо справедливість. Однак, якою ціною? Ціною життів, сліз, горя, інфраструктури, земель… Сьогодні... Подробнее
Юрий Крутько
25 квітня керівнику районної організації ГО «Аграрна самооборона України» в Кропивницького районі Віталію Береговому серед білого дня в обласному центрі спалили автомобіль. Сталося це після того, як «Аграрна самооборона України» втрутилася... Подробнее

1
0