Ввізне мито на добрива необхідно відмінити, хоча б тимчасово, – нардеп
Україні потрібно негайно вирішувати проблему забезпечення аграріїв міндобривами під сезон 2023/2024 рр. При цьому одним з найдієвіших кроків має стати відміна мита на імпорт добрив в країну, вважає народний депутат України, секретар комітету з питань аграрної та земельної політики Іван Чайківський.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на ukragroconsult.
«Для насичення агроринку потрібно більше 5 млн т азотних добрив. І це переважно імпорт, оскільки виробництво добрив в Україні зараз переживає не кращі часи. Фактично працюють тільки два великих заводи, які в минулому році «на двох» виробили трохи більше 1 млн т. Реалії воєнного часу», – підкреслює Іван Чайківський.
За його словами, проблема полягає в тому, що імпорт добрив на сьогодні теж вкрай ускладнений. По-перше, морський шлях доставки можливий тільки через Дунайські порти. По-друге, сама процедура обтяжлива – і значною мірою через необхідність розмитнення. По-третє, дуже складна логістика.
«Ситуацію ускладнює те, що запаси добрив в Україні фактично вичерпані. Все, що завозиться, розкуповується з коліс. В кінцевому рахунку, це обертається тим, що аграрій втрачає тричі: чекає довго, купує дорого і в недостатньому об’ємі. З урахуванням того, що посівна-2023 буде проходити в безпрецедентно складних умовах і на тлі «космічних» цін, без державної підтримки агровиробникам буде важко розв’язати цей вузол викликів», – констатує нардеп.
Разом з тим, високі ціни на добрива і нестача їх на ринку можуть призвести до серйозних зовнішньоекономічних наслідків – кардинальному скороченню агроекспорту через зниження врожайності чи вимушений перегляд сівозміни агровиробниками. Саме тому, відміна мита на добрива сьогодні повністю виправдана.
«Згідно з законом про держбюджет-2023, сукупні надходження від сплати ввізного мита в 2023 році заплановані на рівні 35,2 млрд грн. Це дійсно значна сума, але, як відомо, все пізнається в порівнянні. Взагалі, заплановані надходження від мита складають лише 3% від сукупних податкових надходжень, в 17,5 разів поступаються надходженням від ПДВ і в 7,2 рази – надходженням від оподаткування доходів. Тобто, це той самий випадок, коли відміна мита на добрива не тільки не призведе до значних втрат бюджету, а навпроти стимулює додаткові надходження», – наголошує Іван Чайківський.
Нагадаємо, останнім часом з’являється все більше повідомлень, що митниця не пропускає в Україну дешеві добрива.