Спецможливості
Новини

Війна лохини та суниці садової за світове ягідне панування, - фактори успіху

01.04.2019
843
Війна лохини та суниці садової за світове ягідне панування, - фактори успіху фото, ілюстрація

Стрімке зростання глобального виробництва лохини змушує багатьох експертів прогнозувати, що ця ягода замінить суницю садову (полуницю) в категорії найпопулярніших ягід в світі. Однак для цього голубиці потрібно буде дуже сильно подешевшати, адже різниця в цінах між цими ягодами залишається дуже значною. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.

Як зазначив Андрій Ярмак, економіст інвестиційного центру Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), в своєму блозі на EastFruit «Ягідний бізнес - тупик або нові можливості?», віра в майбутнє лохини заснована на тому, що ця ягода припадає людям до смаку, добре зберігається та транспортується, і споживати її зручніше, ніж суницю садову. Також лохина є дуже врожайною ягодою і може вирощуватися практично у всіх регіонах світу, як і суниця садова. Таким чином, доступність цієї ягоди можна забезпечити цілий рік практично в будь-якій точці світу.

Однак суниця садова також не збирається здаватися, адже її глобальне виробництво поки що в кілька разів перевищує виробництво лохини. Крім того, вона відома практично всім споживачам в світі, в той час як лохину, навіть в розвинених країнах, споживає регулярно лише менше половини населення.

Недавній Глобальний ягідний конгрес підтвердив, що всесвітня експансія лохини змусила селекціонерів ще активніше включитися в процес поліпшення конкурентних позицій суниці садової. Зокрема спілкування в кулуарах події показало, що в останні роки було виведено дуже багато сортів суниці садової з поліпшеними смаковими показниками. Зокрема, в Нідерландах активно впроваджуються технології комп'ютерного програмування смаку суниці в процесі селекції нових сортів з прицілом на конкретні ринки збуту.

Вчені вважають, що поліпшення смаку суниці при збереженні її транспортабельності, допоможе істотно поліпшити її шанси у війні за світове панування з лохиною. І всього за кілька років вдалося досягти значних успіхів. Ці перспективні сорти суниці садової зараз вирощуються не тільки в найбільш розвинених країнах, де споживач готовий платити за ягоду високої якості, але і в країнах, що розвиваються. Зокрема, в 2019 році Україна внесла до реєстру сортів суниці шість дуже цікавих сортів від всесвітньо відомого консорціуму італійських розплідників CIV (Consorzio Italiano Vivaisti).

Всі сорти, внесені до реєстру, відрізняються відмінними смаковими якостями, при цьому є транспортабельними та врожайними.

Цікаво відзначити, що досягнення прекрасних смакових якостей у нових сортів суниці, часто, досягається, при менш ідеальних кліматичних умовах, що дозволяє розширювати ареал виробництва цих ягід. На відміну від лохини, суниця садова є менш глобальної ягодою - менший відсоток виробленої продукції продається на експорт в свіжому вигляді. Цьому також сприяє широкий вибір сортів, що дозволяє знайти підходящі сорти для самих різних кліматичних умов, і ця тенденція в селекції буде і далі зберігатися.

На даний момент розвиток виробництва суниці садової в Україні істотно відстає від темпів розвитку виробництва лохини. Впровадження нових перспективних сортів може скоротити цю відстань, адже Україна знаходиться на кордоні ЄС і може експортувати свіжу землянку в будь-яку країну Євросоюзу. Наприклад, відстань від західних регіонів України до Берліна в три рази менше, ніж від Уе́льви (Huelva) головного виробничого регіону суниці садової в Іспанії.

Докладніше про перспективи різних ягід на світовому ринку розповість Майк Ноулз (Mike Knowles), головний редактор журналу Eurofruit під час найбільшої ягідної конференції України: «Ягоди України-2019: заморозка і свіжий ринок» 21 травня 2019 року. В рамках події також відбудеться візит в Україну найбільших імпортерів ягід з ЄС та інших країн світу. Імпортери проведуть переговори з українськими постачальниками свіжих та заморожених ягід.

Інтерв'ю
Раїса Вожегова, доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент НААН України, директор Інституту зрошуваного землеробства
Інститут зрошуваного землеробства НААН України посів 1-е місце серед експортерів наукоємної продукції та отримав Міжнародний сертифікат «Експортер року». Його керівника - доктора сільськогосподарських
Володимир Шульмейстер. Народився в Миколаєві. Закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут ім. адмірала С. О. Макарова за спеціальністю «турбінобудування», інженер-механік. Захистив докторську дисертацію з матеріалознавства. З 24 грудня 2014 року по 30 грудня 2015 року обіймав посаду першого заступника міністра інфраструктури України
Український інститут майбутнього - незалежний аналітичний центр, який прогнозує зміни і моделює різноманітні сценарії розвитку подій в Україні, пропонує альтернативні рішення. Основні напрямки

1
0