Спецвозможности
Статьи

Виробництво фруктів у Нідерландах

08.05.2009
705
Виробництво фруктів у Нідерландах фото, иллюстрация

Сьогодні в голландському виробництві фруктів та фруктових дерев співробітництва більше, ніж було в минулому. Наприклад, виробники-конкуренти об'єднуються між собою, для того щоб виводити нові сорти. Крім того, вони співпрацюють з різними групами в маркетинговому каналі.

Галузь голландського виробництва плодових дерев та фруктів на сьогодні налічує 1400 гектарів (CBS, 2006). Вона нерозривно пов'язана з економічною ситуацією на міжнародному фруктовому ринку. Тут працює 324 компанії, які вирощують фрукти, з яких 35 мають площу три-п'ять гектарів, 40 - п'ять-десять та 26 - понад десять гектарів. Таким чином, більшість компаній-виробників є відносно малими: вони мають менше трьох гектарів угідь.
Протягом останніх років світовий ринок одержав велику кількість нових сортів яблук. Широкий вибір гібридів різних варіантів. Роздрібні продавці хочуть мати більше яблук, груш та інших високоякісних фруктів, а не широкий діапазон гібридів. Щоб задовольнити ці потреби, виробники фруктів мають посадити достатньо велику кількість дерев одного й того самого виду. Тому виробники фруктів у Нідерландах пристосовують свої селекції один до одного. Таким способом сформовано групи компаній, які концентруються на виробництві здорових, без вірусів, дерев, сорти яких довели свою цінність на ринку.

Важливі ланцюгові зв'язки
Голландська асоціація The Dutch Tree Nursery Association, яка працює в сфері плодових дерев та фруктів, зробила суттєві кроки, коли вирішила сформувати кооператив. База, сформована цією групою, створила кооператив, який виводить нові ліцензійні сорти ягід та фруктів, а також здійснює перевірки згідно з нормами та інструкцією ліцензування.
У цій сфері виробники теж групуються, концентруючись на окремих нових сортах. Разом вони вводять ці сорти на голландський ринок. Альтернативно вони намагаються розбудити попит на свій колективний продукт за кордоном. При цьому вони не бояться вже сформованих конкурентних зарубіжних союзів, навпаки, інколи навіть створюють нові ланцюгові міжнародні проекти.
Аналіз ринку
Нідерланди експортують 60-70% усього виробництва фруктів та коренеплодів, тому голландські виробники звикли задовольняти вимоги різних ринків. У Німеччині та в деяких інших країнах є вимоги до дерев, які потребують виключно органічної технології вирощування. В таких випадках стійкість проти різних грибкових хвороб має бути максимальною.
Кілька голландських асоціацій співпрацюють одна з одною над створенням нових сортів, у яких фактично вирішено проблему стійкості плодових дерев проти гнилі. При цьому асоціація The Netherlands Propagation Nurseries надає фінансову підтримку в цих розробках.
Це приклад голландських виробників, які приєднуються до більшості, для того щоб спільно вивчати ринок маркетингових каналів. У цьому разі залучають клієнтів. Зазвичай головна частина виробленої продукції все ще надходить до професійних покупців, тобто до виробників плодових дерев.
Дослідницький центр Horst частково належить лабораторії урядової нідерландської служби Naktuinbouw, яка має великі лабораторії, де працює близько 60 дослідників. Дослідницький центр Horst є складовою цієї структури. Наша діяльність у рамках проекту "35 дерев" починається з вихідного матеріалу, що підлягає очищенню від вірусних інфекцій.
Переважну частину досліджень ми виконуємо в теплицях та просто неба, що кардинально різнить нашу діяльність із типовою лабораторною роботою. Чимала тривалість програм, розроблених для яблук та груш (від трьох до п'яти років), пояснюється природою експериментів, які потребують дослідження цих культур. Це, передусім, індикативні тести, зміст яких я нижче поясню. Ми використовуємо паростки окремих сортів, наприклад, сорту Голден Делішіз, і намагаємося інфікувати їх від матеріалу, що досліджується. Інфікування здійснюємо способом прищеплювання. Отже, якщо новий сорт уражено вірусними інфекціями, хвороба пошириться на рослину-індикатор і вплине на розвиток листя, гілок або плодів. Спостереження за станом індикативних рослин триває щонайменше три роки.
Ми також застосовуємо технологію активної боротьби з вірусними інфекціями. Суть її полягає в термічній обробці, яка дає змогу отримувати на основі похідного матеріалу здорові рослини нового сорту. Їхня убезпеченість від вірусів засвідчується відповідно до стандартів служби Naktuinbouw.
Більшість наших досліджень потребує ізоляції рослин від навколишнього середовища.
Ми обслуговуємо як вітчизняних, так і зарубіжних замовників. Нині 75% нашої клієнтури - садівники з Нідерландів, а 25% - іноземці.
Крім фруктових дерев з кісточковими та м'ясистими зернятковими плодами, ми досліджуємо сорти полуниці, малини та інших ягідних культур.
- Скільки коштують ваші послуги?
- Ціна залежить від тривалості робіт. Сьогодні повний п'ятирічний цикл досліджень одного сорту коштує близько 6 тис. євро. Цю суму сплачують щорічно. Отже, за трирічного обсягу робіт клієнт має сплатити суму в 1,200 євро тричі, а за п'ятирічного обсягу - п'ятиразово.
- ...І 5 років гарантують повне очищення від вірусів?
- Так. За винятком ускладнених випадків, наприклад, коли похідний матеріал виявляється інфікованим кількома вірусами й через це певні технологічні етапи доводиться повторювати двічі чи тричі.
- Отже, в лабораторії ми починаємо працювати з новими сортами. Ми отримуємо матеріал для щеплення влітку. Для дослідження нам достатньо від трьох до п'яти гілок. З їхньою допомогою ми одержуємо десять рослин-кандидатів на насінному підвої.
Дослідження генетичного матеріалу, отриманого від рослин-кандидатів методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції), дає можливість швидко пересвідчитися в наявності вірусів. Йдеться, зокрема, про віруси борозенчастості та розтріскування деревини (stem grooving virus та stem pitting virus), вірус хлоротичної плямистості листків (chlorotic leaf spot virus) та вірус яблуневої мозаїки (apple mosaic virus). Це чотири найпоширеніші збудники вірусних захворювань яблуні, і їхня наявність - підстава для безпосереднього переходу до температурної обробки. Зазвичай для економії часу ми розгортаємо індикативні тести в польових умовах паралельно з температурною обробкою. Останню здійснюємо в цих кліматичних кімнатах. О цій порі року вони пустують, але я можу продемонструвати їхнє оснащення. Як водиться, термічну обробку починаємо в травні або в квітні. Температуру для рослини в кліматичній кімнаті підтримуємо на постійному рівні: 37...38°С. Не загрожуючи розвитку рослини, така висока температура дезактивує вірус і дає змогу в чотиритижневий строк ізолювати кінцівки гілок, тканина яких не має вірусів. Ці кінцівки, завдовжки близько 0,5 см, прищеплюємо в розщіп (green graftеd) до насінного підвою. Через десять діб або через два тижні перевіряємо стан гілок і доглядаємо успішно прищеплені паростки як рослини-кандидати. Коли рослини досягнуть приблизно півметрової висоти, ми аналізуємо їхні тканини методом ПЛР, що надає можливість вельми достовірно оцінити результативність термічної обробки. На другий рік ми використовуємо пагони рослин-кандидатів для проведення польових досліджень, які передбачають прищеплення гілок до індикативних рослин і спостереження за наслідками протягом трьох років. Ці досліди здійснюємо в теплицях-ізоляторах, де рослини надійно захищено від комах.
- Чи щоразу вам удається очистити одержаний матеріал від вірусів?
- Іноді позбутися їх важко, особливо, якщо рослина одночасно уражена кількома типами вірусів. За таких умов ми застосовуємо кілька циклів термічної обробки з різними строками та температурами. Зокрема, боротьба з яблуневим вірусом розтріскування деревини завдає нам чимало клопоту.
Наша програма сертифікації не містить етапів, що потребують дослідження в штучних лабораторних умовах. У деяких поодиноких випадках термічна обробка впливає на форму, колір та інші властивості плодів. Повне усунення такого ризику (хоча він і є мінімальним) потребує гомологічних тестів, проведення яких не є обов'язком служби Naktuinbouw. Натомість, за це відповідає клієнт: він має здійснити всі потрібні перевірки, перш ніж приступати до розведення нової культури.
На кожний із нових сортів, з яким ми працюємо, укладаємо окремий контракт між нами та клієнтом. Таким чином, обговорення результатів дослідження нового сорту не виходить за межі двох сторін. Але на вимогу клієнта ми можемо надати інформацію третій стороні від його імені. Надані нами матеріали є власністю клієнта, а не служби Naktuinbouw. Зі свого боку, клієнт оплачує нашу роботу з матеріалом, і тривалість цієї роботи визначає виключно клієнт.
Щороку ми одержуємо від десяти до п'ятнадцяти нових сортів яблук. Типовий контракт передбачає можливість припинення його дії на бажання клієнта. В цьому разі наданий нам матеріал знищуємо, а клієнт сплачує вартість обслуговування в поточному році.
Як виробник фруктів, кожен хоче отримувати тільки найкращу продукцію. Boomkwekerijen Henri Fleuren B.V - компанія, яка займається вирощуванням плодових дерев та може запропонувати тільки найкращі саджанці, яких потребує покупець. Роки досвіду зробили нас гравцем найвищого рангу в секторі плодового дерева.
Ми займаємося вирощуванням яблук, груш та вишень із 1922 року. Компанію заснував Henri Fleuren, через п'ятдесят років його справу успадкував син Karel, який розширив бізнес і став ним керувати з 2003 року.
 Boomkwekerijen Henri Fleuren B.V - займає близько 100 га землі. На сьогодні вона є однією з найбільших виробників плодових дерев у Нідерландах. Ми пропонуємо широкий вибір високоякісного посадкового матеріалу яблуні, груші та вишні. Яблуні - наш головний продукт, але ми постачаємо й відомі варіанти фруктів Inova. Хоча це не означає, що ми нехтуємо іншими видами дерев. Наприклад, наші вишні добре знають у багатьох європейських країнах.
Співпрацюючи з нашими клієнтами, ми завжди дотримуємося певних принципів, а саме: найкраща якість - дерево Fleuren - це дерево, яке перебуває на вершині ринку. Кожне дерево, яке ми продаємо, має паспорт та сертифікат якості, всі виробничі технології піддаємо суворим перевіркам щодо якості виконання робіт. Крім того, їх постійно контролює голландська компанія з перевірки якості в садівництві -NAK Tuinbouw. Інша важлива особливість - ми маємо складські приміщення з кондиціонованим повітрям, де створюються оптимальні умови для зберігання виробленого продукту, який очікує на свого покупця. Наша співпраця спрямована не тільки на просте постачання високоякісних дерев. Ми надаємо повний спектр консультацій - від технології вирощування до технології зберігання вирощених фруктів. Ми маємо репутацію надійності спілкування і зробимо все, щоб ви отримали чудові результати від нашої співпраці. Найкраще продукт просувати на ринку, коли він вирізняється з-поміж інших певними особливостями, тобто новизною. Тому інновації - це наше головне завдання. Останніми роками ми здійснили численні нові відкриття, для того щоб привернути увагу до  сектору плодового дерева. Ми завжди спостерігаємо за новими варіантами, які можуть удосконалити виробництво та допомогти виробникам працювати ефективніше.
Ось деякі наші інновації
Boomkwekerijen Henri Fleuren B.V була першою, хто створив у 1997 році плодові міні-дерева в Нідерландах для виробництва органічної плодової продукції. Нині ми є найбільшим постачальником цього матеріалу в Нідерландах та в країнах Європи.
Кілька років тому Boomkwekerijen Henri Fleuren B.V вивели стійкі до морозів груші Eline, що зменшує ризики садівників у разі вирощування цього сорту.
Boomkwekerijen Henri Fleuren B.V стає активною, коли справа доходить до створення нових форм дерев. Ми перші створили відоме knip-дерево та 3K-дерево, які тепер дуже популярні в плодовому секторі.
Компанія Rijn-de Bruyn працює на півдні Нідерландів, з 1946 року займається постачанням високоякісних дерев для професійних садівників. Ми постачаємо посадковий матеріал для садівників, які вирощують фруктово-ягідну продукцію для дитячого харчування. Площа в господарстві займає 25 гектарів. Фактично це вирощування органічної продукції. Наша компанія широко представлена на ринку в країнах Європи та СНД у сфері продажу плодових дерев: яблук, груш, слив, вишні, персика та ягід: малини, ожини, смородини, агрусу, а також безпосередньо самих фруктів і ягід високої якості. За найвищу якість фруктово-ягідної продукції нашу компанію було відзначено свідоцтвом "Голландські дитячі продукти". Ми вклали багато інвестицій у механізацію, щоб зробити можливим вирощування високоякісної продукції за помірні ціни. З 1994 року ми заклали сади в Чехії, Словаччині, Польщі, вже маємо перші успіхи у вирощуванні плодових дерев в Україні та Угорщині. Завдяки сприятливим погодно-кліматичним умовам, ми вирощуємо тут хороші врожаї, але поки що їхня кількість задовольняє лише потреби місцевих ринків.

Геннадій Жолобецький
Київ-Амстердам-Київ

Интервью
С развитием агросектора Украины повышаются и требования к специалистам аграрной отрасли. Учебные программы профильных вузов все еще зачастую не отвечают ни требованиям агрокомпаний, ни скорости развития современных технологий в АПК.... Подробнее
Междунаро́дная фина́нсовая корпора́ция (International Finance Corporation, англ. IFC) — международный финансовый институт, входящий в структуру Всемирного банка. Штаб-квартира организации находится в

1
0