Спецможливості
Статті

А Ваш ріпак готовий до зими?

07.12.2009
1699
А Ваш ріпак готовий до зими? фото, ілюстрація

Щороку в Україні збільшуються площі під озимим ріпаком. Тож важливим є питання особливостей входження в зиму рослин цієї відносно нової олійної культури.

Щороку в Україні збільшуються площі під озимим ріпаком. Тож важливим є питання особливостей входження в зиму рослин цієї відносно нової олійної культури.

Ріпак - однорічна трав'яниста рослина, холодостійка, волого- і світлолюбна, має озиму та яру форми, які незначно різняться одна з одною за морфологічними ознаками. Коренева система ріпаку - стрижнева, добре розвинена, головний корінь проникає на глибину 2,5-3 м. Бічне коріння розростається в орному шарі в горизонтальному напрямі на 60-70 см. Близько 30% усього коріння простеляється в орному шарі, від 70 до 90% - у шарі завглибшки до 90 см і від 10-25% коріння - ще глибше. Цим пояснюється відносна посухостійкість ріпаку. Суцвіття - нещільна подовжена китиця. Квітки ясно-жовтого кольору. Ріпак - перехреснозапилювана культура, однак може мати різні співвідношення типів запилення, що залежить від сортових особливостей. Плід - стручок завдовжки 6-12 см. Насіння чорного або темно-коричневого кольору, маса 1000 насінин - 3-5,5 грама.
Озимий ріпак - культура високого агрофону, тому основні невдачі з його вирощуванням пов'язані з порушенням технологій.
Згідно з моніторингом, проведеним Інститутом олійних культур, у 2009 році на території України стан посівів озимого ріпаку такий:
1. У регіонах, де опадів у перших числах вересня випало від 30 до 60 мм, мають дружні сходи. Ріпак перебуває в стадії 8-10 справжніх листків, діаметр прикореневої шийки - 10-15 мм, виповненість листкової пластинки - 100%, деінде в загущених посівах спостерігається переростання рослин.
2. Там, де сходи з'явилися після 25 вересня, спостерігається відставання в розвитку рослин, справжніх листків - менше шести, листкова пластинка виповнена на 20-50%, діаметр прикореневої шийки - близько 6 мм, подовження міжвузля немає.
Ми рекомендуємо під час обстеження посівів озимого ріпаку перед зимівлею звертати увагу на такі морфологічні параметри:
1) густота рослин на гектар або м2;
2) кількість справжніх листків;
3) ступінь розвитку листкової пластинки;
4) діаметр прикореневої шийки;
5) розміщення точки росту до рівня грунту;
6) наявність ушкоджень і захворювань.
Після наших багаторічних досліджень ми запропонували таку коротку характеристику рослин озимого ріпаку на стадії входження в зиму:
1. Оптимально розвинені (базові) рослини. Кількість справжніх листків - 6-10, листкова пластинка виповнена на 100%, діаметр прикореневої шийки - 8-15 мм, подовження міжвузля, ушкоджень і захворювань немає. Можлива врожайність понад 3 т з гектара.
2. Недорозвинені рослини. Справжніх листків менше шести, листкова пластинка виповнена на 20-50%, діаметр прикореневої шийки - менше 6 мм, подовження міжвузля, ушкоджень і захворювань немає. Мінімальна фаза входження ріпаку в зимівлю - чотири-п'ять справжніх листків, ступінь розвитку листкової пластинки - 50-60% норми, діаметр прикореневої шийки - 5-7 мм. У цьому разі шанс вдалої перезимівлі посівів - 70 відсотків.
Рекомендації з догляду за посівами, які відстають у розвитку:

  • потреба осіннього кореневого підживлення рослин, з розрахунку 30 кг д.р./га (N);
  • за наявності на полі падалиці зернових культур перед підживленням треба обов'язково внести гербіциди (підживлювати слід не раніше ніж через 7-10 днів);
  • можливе позакореневе підживлення рослин водяним розчином карбаміду (5-7%) з додаванням мікроелементів.

Підживлювати рослини потрібно з середини жовтня за денної температури вище 10°С. Можлива врожайність 1-2 т з гектара.
3. Перерослі рослини. Переростання рослин озимого ріпаку буває за ранніх строків сівби, загущених посівів (для сортів - понад 100 рослин на м2), великого вмісту азоту в грунті.
У рослин спостерігається подовження міжвузля, що призводить до сильного винесення точки росту над поверхнею грунту і, як наслідок, до зниження зимо- та морозостійкості. Початок переростання - подовження стебла більше ніж на один сантиметр.
Рекомендації з догляду в разі переростання рослин:
n формування густоти посівів на стадії пари справжніх листків;
 n обробка посівів ретардантами на стадії чотирьох-шести справжніх листків у період активної вегетації рослин.
Ретарданти - речовини, що затримують ріст надземної частини рослини, завдяки чому відбувається активізація ростових процесів її підземної частини і, як наслідок, підвищується морозостійкість. Більшість із них мають фунгіцидну активність. Обробку проводять у суху, безвітряну погоду, коли немає роси на листках.
За вдалої перезимівлі (понад  70% ) можлива врожайність понад 2,5 т з гектара.
За зимостійкістю озимий ріпак близький до озимого ячменю. Вирішальною умовою хорошої перезимівлі рослин є добре розвинена розетка діаметром 20-30 см, яка складається з п'яти-восьми листків, за товщини кореневої шийки 8-10 мм. Така розетка на рівні кореневої шийки витримує зимові температури до -15...18°С. За наявності снігового покриву завтовшки 2-4 см температура повітря нижче -23...25°С теж не є небезпечною.
Але ріпаку шкодять крижана кірка та затоплення. Кірку, в разі її утворення, руйнують кільчасто-шпоровими котками. Якщо рослини випирають з льодового покриття, тоді посіви прикочують кільчастими котками за першої нагоди виходу в поле.
Весняна вегетація починається після десятиденного періоду за середньодобової плюсової температури повітря близько 1,3 і грунту - 2,9°С. Навесні посіви озимого ріпаку треба підживити азотними добривами, потім провести боронування на суцільних рядкових посівах і культивацію - на широкорядних.
Рекомендовані заходи посприяють збереженню ріпакових посівів у відповідальний зимовий період і забезпечать високий урожай.

О. Поляков,
ст. наук. співробітник Інституту олійних культур, канд. с.-г. наук
С. Плетень,
зав. відділом селекції хрестоцвітих культур Інституту олійних культур

Попередня стаття

Інтерв'ю
З лютого цього року підрозділ Crop Science компанії «Байєр» в Україні очолив Франк Хатке, який водночас займає посаду керівника регіонального маркетингу в країнах Центральної та Східної Європи і нещодавно приїхав у нашу країну з Польщі.... Подробнее
Кліматичні зміни та несприятливі для ринку умови, спричинені COVID-19, не дали змоги українським агровиробникам цього року вкотре продемонструвати світу рекордні врожаї, особливо таких пізніх культур, як кукурудза та соняшник. Втім, і той... Подробнее

1
0