Спецвозможности
Новости

Вартість грошей залежить від реформ

30.05.2011
539
Вартість грошей   залежить від реформ фото, иллюстрация

Міжнародний валютний фонд очікує від України впровадження реформ. Ми наразі дуже відстаємо від плану. Саме з цієї причини було призупинено надання чергового траншу кредиту. Що не виконано? Зокрема, Україна відмовилася від 50% підвищення цін на газ для населення з 1 квітня, вирішивши подовжити термін тривалості цього процесу. Хоча, судячи з рахунків на комунальні послуги в столиці, робота ведеться в потрібному напрямі. Плюс у МВФ були питання й щодо банківського сектору, але, як стверджує глава НБУ Сергій Арбузов, обговорені з Фондом умови в підвідомчій йому сфері вже узгоджено.

Навіщо Україні гроші МВФ
Одразу після перемовин із МВФ у Вашингтоні глава української делегації Сергій Тігіпко зазначив, що очікує одержати здвоєний транш (близько 3 млрд доларів) наприкінці липня - в серпні. Трохи пізніше глава Нацбанку підтвердив цю інформацію й назвав головні причини призупинення кредитування. "Якби принципові питання - пенсійна реформа й підвищення тарифів на газ - було вирішено, ми б уже повернулися з грішми", - сказав Сергій Арбузов у інтерв'ю "Економическим известиям".
Ще один цікавий момент. Зважаючи на все, крім вимог меморандуму, а ми знаємо, що Україна далеко не завжди буває готовою виконувати їх на всі 100%, МВФ, швидше за все, ретельно стежитиме за ситуацією на зерновому ринку. Про пряму залежність між наданням чергового траншу й експортною політикою в МВФ, звичайно, прямо не говорять, але натякають, що нам непогано було б дослухатися авторитетних організацій, таких як Світовий банк.
Крім того, у згаданому інтерв'ю Сергій Арбузов наголосив на моменті, пов'язаному з квотуванням експорту зерна: "Такий строк (до кінця першого півріччя. - Ред.) було визначено після переговорів між делегацією уряду України й представниками МВФ для вирішення низки питань: пенсійної реформи, підвищення тарифів і зменшення сальдо з відшкодування ПДВ, квотування зернових і т. п.".
До речі, що стосується податку на додану вартість, то він у МВФ - на особливому контролі. "Ми обговорюємо з урядом заходи для швидкої ліквідації всієї заборгованості по ПДВ і щодо поліпшення податкової системи. Не менше 60% ПДВ слід відшкодовувати автоматично й без затримок", - сказав глава місії МВФ в Україні Танос Арванітіс.
Отже, до кінця літа грошей від МВФ Україна не одержить. Причому спершу в парламенті мають затвердити пенсійну реформу. Про принциповість цього моменту говорять і високопосадові чиновники України, і у МВФ (читайте, зокрема, інтерв'ю з главою місії МВФ в Україні Таносом Арванітісом). Сергій Тігіпко вірить, що провести реформу через парламент цього літа цілком реально.
"Але чи так уже потрібні Україні кошти МВФ?" - запитаєте ви. Мабуть, дуже потрібні. Дефіцит Держбюджету вже давно ні для кого не секрет. А ще - від того, чи схвалить МВФ виконання Україною програми stand-by, залежить не тільки те, чи одержимо ми дешеві гроші Світового співтовариства безпосередньо від МВФ, а й під які відсотки зможемо позичити в інших кредиторів. Зазвичай країни звертаються до МВФ тоді, коли ситуація критична: грошей під прийнятні відсотки взяти більше ніде. Тоді як наявність програми, виконання якої жорстко контролює МВФ, можна вважати позитивним сигналом для інших потенційних кредиторів та інвесторів.
Соціально небезпечна реформа
Головний сенс пенсійної реформи полягає в зниженні навантаження на Держбюджет, зменшенні держборгів: надходження в Пенсійний фонд не відповідають виплатам пенсіонерам. До того ж, дефіцит - це вже явище хронічне.
Щоб зменшити виплати, в урядовій програмі пропонується поступово підвищити пенсійний вік для жінок (на 6 місяців щорічно протягом 10 років, поки не досягнуть порогу 60 років), посилити вимоги до обліку виробничого стажу й так званої вислуги років, скасувати пільги для окремих категорій пенсіонерів і обмежити деяким із них розмір максимальної пенсії. Це мало б посприяти зниженню загальної суми виплат. Реформа, що й не дивно, спричинила невдоволення населення й критику опозиції.
Відповідний законопроект, у якому пропонувалося змінити пенсійне законодавство, Верховна Рада в березні навіть не розглядала, тому що втрутився Президент країни. Але Києву, рано чи пізно, все-таки доведеться прийняти непопулярне рішення. Бо й з дефіцитом Пенсійного фонду треба щось робити, і кредит МВФ потрібний.

МВФ призупинив кредитування України через затримку пенсійної реформи й підвищення тарифів на газ. У Фонді звернули увагу також на ситуацію на зерновому ринку й обіцяють стежити за тим, як підприємствам відшкодовують ПДВ.

Марина Моісеєва

Интервью
Осенью 2018-го гипермаркет «Ашан Украина» запускает проект «Фермерские товары» - на полках магазинов будут продаваться продукты, поставленные напрямую украинскими фермерами. О том, как будут выбирать
Валерий Давиденко, народный депутат Украины
Слухи об отставке Кутового, поддержка кооперативного движения и малых производителей — эти и другие актуальные вопросы propozitsiya.com согласился осветить народный депутат Украины Валерий Давиденко.

1
0