Спецможливості
Новини

У 2017 році кількість рейдерських захоплень сільськогосподарських підприємств зросла у 2,5 разу

23.01.2018
1925
У 2017 році кількість рейдерських захоплень сільськогосподарських підприємств зросла у 2,5 разу фото, ілюстрація

У 2017 році кількість захоплень сільськогосподарських підприємств або спроб привласнити майно та врожаї вітчизняних аграріїв зросла порівняно з 2016 роком у 2,5 разу – до майже 1000 з 360. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на прес-службу Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР).

За інформацією ВАР, рейдери діють за обкатаною корупційною схемою рейдерського захоплення землі, яскравим прикладом якої стала ситуація у Кагарлицькому районі Київської області.

Схема виглядає таким чином. До пайовиків звертаються аферисти з пропозицією «на майбутнє» оформити в оренду пай, який на даний момент законно опрацьовують інші фермерські господарства. Насправді аферистам потрібні заяви від пайовиків, які потім запускаються в кримінальну схему. Рейдери пропонують пайовикам кращі умови для оренди землі, збирають з них заяви, а потім перенаправляють їх в Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Міністерстві юстиції, яка чи навмисно, чи ненавмисно виявилась втягнута в цей корупційний ланцюжок. Комісія скасовує чинні договори оренди, або навіть в цілому змінює власників сільгосппідприємств.

У грудні минулого року саме таким чином Комісія задовольнила подібну скаргу щодо фермерського господарства СТОВ «Колос».

У 2014 році у володіння підприємства «Колос» перейшли землі, якими раніше розпоряджався Віктор Ружанський. Після операції купівлі-продажу, Ружанський залишився працювати директором свого колишнього господарства у нових власників.

Однак у той же час він заперечує факт передачі землі фермерському господарству «Колос», стверджуючи, що він «не знав про операцію». При цьому, виступаючи директором підприємства, Ружанський мав доступ до всієї документації і не міг не помітити, що вже дуже давно не є власником «Колоса».

Тепер фермерське господарство потерпає від свавілля зловмисників, які відбирають його землю. При цьому названа Комісія Мін’юсту із грубим порушенням правил виступила на стороні рейдерів.

У рейдерів схоплена уся вертикаль – вони заручились підтримкою з боку силовиків, а також банд рейдерів, які фізично захоплюють спірні земельні ділянки, свої нотаріуси, які переписують імена власників орендованих і куплених земельних ділянок.

Таким чином, на рівні Кагарлицького району обкатується вражаюча за рівнем нахабства та безкарністю корупційна схема рейдерського захоплення землі. Банда аферистів просто анулює через корупційну Комісію і «чорних» нотаріусів раніше підписані земельні договори.

Проти рейдерів уже порушено кримінальні провадження за наступними статтями Кримінального Кодексу України:

ч. 1 ст. 190 «Шахрайство»,
ч.1 ст. 206-2 «Протиправне заволодіння майном підприємства»,
ч.1 ст. 358 «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків»,
ч.1 ст. 206 «Протидія законній господарській діяльності»,
ч. 1 ст. 368-4 «Підкуп особи яка надає публічні послуги»,
ч. 1 ст. 369 «Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі».

Інтерв'ю
Николай Орлов
До кінця 2016 року парламент повинен прийняти Закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Цей закон має відкрити ринок землі в Україні. 
У розвинених країнах агрострахування вже давно застосовується як ефективний інструмент розвитку агробізнесу, в Україні страхування ризиків сільського господарства все ще знаходиться на стадії розвитку

1
0