Спецможливості
Аналітика

Урожай-2021: перші оцінки

02.07.2021
23120
Урожай-2021: перші оцінки фото, ілюстрація

Українські, російські та американські аналітики озвучили перші прогнози врожаю основних культур 2021 року в країнах Чорноморського басейну, де щойно почалися жнива.

 

 

 

 

 

 

 

Погода сприяє врожаю. Поки що

Завідувачка відділом агрометеорології Українського гідрометцентру Тетяна Адаменко підбила кліматичні підсумки першого півріччя. Середня температура виявилася «всього» на 1 градус вище за норму, тоді як у 1 півріччі минулого року вона перевищувала норму на цілих 3 градуси. Натомість кількість опадів становила 140% від норми, тоді як за аналогічний період минулого року вона становила лише 80% норми. При цьому найбільше дощів отримали Дніпропетровська і Донецька область, де місцями випало 3–4 норми опадів. І навіть аномальна (до 35°С) червнева спека тривала всього 6–8 днів, охопивши тільки північні та східні області. Зокрема, в червні в південних і східних областях випало більше 120% норми опадів, у північних і західних — 50–80%, а на Закарпатті взагалі менше половини.

Так що погода сприяла формуванню врожаю озимих. Так, у розрізі областей Гідрометцентр прогнозує мінімальну врожайність у 3,1 т/га. Загалом менше 3,5 т/га озимих зберуть тільки в Одеській, Миколаївській, Запорізькій та Луганській областях і на Закарпатті. У Полтавській, Кіровоградській, Херсонській, Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській, Волинській, Львівській, Житомирській і Чернівецькій областях урожайність озимих складе 3,5–4,5 т/га, в решті областей — іще більше, а максимуму Гідрометцентр очікує на Черкащині (5,5 т/га). Щоправда, через вологу погоду якість урожаю-2021, що почав днями надходити на елеватори, значно гірша, ніж торік.

Загалом по країні, за оцінками Укргідрометцентру, середня врожайність складе:

озимої пшениці — 4,2 т/га,

озимого жита — 3,4 т/га,

ячменю — 3,4–3,5 т/га,

вівса і гороху — по 2,5 т/га,

проса — 2 т/га,

гречки — 1,2 т/га.

Таким чином, валовий збір пшениці оцінюється Укргідрометцентром в 28,5 млн т, а ячменю — в 8,3 млн т, що лише на кількасот тисяч тонн менше від оцінок Міжнародної ради по зерну.

Поки що запаси вологи в ґрунті, за словами Тетяни Адаменко, в цілому оптимальні. За даними американських супутників, станом на 20 червня запаси вологи в поверхневому шарі ґрунту в північних і східних областях України складали не більше 10, а місцями не більше 5 мм, тоді як на більшій частині Півдня — 15–20 мм, а в Одеській області і на Прикарпатті — 20–25 мм. Запаси вологи в метровому шарі не перевищували 100 мм у Миколаївській, на заході Херсонської областей і на північному заході країни, тоді як на більшій частині території перевищували 125 мм, а в багатьох місцях — 150 мм.

Тому врожайність кукурудзи в Укргідроментцентрі поки що прогнозують на рівні 7 т/га, а соняшнику — 2,5 т/га, а валовий збір — відповідно на рівні 37,1 і 15,9 млн т. Однак вирішальними для формування врожаю цих культур є погодні умови в липні. І якщо перший тиждень липня, за прогнозами Укргідрометцентру, обіцяє помірну спеку (до 30 градусів) і помірні дощі, то в другій половині місяця з імовірністю 60% прогнозується панування антициклону, який несе з собою дуже спекотну й суху погоду. А це може погіршити вологозабезпечення культур і призвести до недобру врожаю.

 

Зернові

Міністерство сільського господарства США, яке здійснює свої прогнози на основі показника NDVI посівів, прогнозує валовий збір пшениці в Україні цього року на рівні 29,5 млн т, а ячменю — 9,4 млн т. Їх експорт у 2021/22 МР прогнозується відповідно на рівні 20,5 і 5 млн т. Показник NDVI посівів кукурудзи в Україні, як звітує Міністерство сільського господарства США, наразі відмінний, тому воно прогнозує валовий збір на рівні 37,3 млн т, а експорт — 30,5 млн т. Але до збирання врожаю ще цілих 3–4 місяці, за які багато чого може статися.

«АПК-Інформ» оцінює цьогорічний урожай пшениці в Україні в 27,3 млн т, ячменю — в 7,9 млн т, а експорт цих культур прогнозує на рівні відповідно 19,8 і 4,2 млн т. Валовий збір кукурудзи, за оцінками «АПК-Інформ», складе 36,2 млн т, а експорт — 29,5 млн т.

Таким чином, валовий збір усіх основних зернових культур збільшиться. Експорт, за прогнозами Міністерства сільського господарства США, теж зросте по всіх основних культурах. Але які наслідки це матиме для сільгоспвиробників?

Основним конкурентом на ринках сільгосппродукції для України виступає Росія. У наших сусідів ситуація не настільки сприятлива. Так, Міністерство сільського господарства США оцінює валовий збір пшениці в Росії цього року на рівні минулого року (86 млн т), ячменю — 19,8 млн т, що трохи менше торішнього, а кукурудзи — 14,9 млн т, тобто, трохи більше, ніж минулого року.

Разом з тим Володимир Петриченко з російської компанії «ПроЗерно» відзначає, що в 2 половині червня ґрунтова посуха спостерігалася на Уралі, в землеробській зоні Західного Сибіру і Алтаю та місцями на Поволжі і навіть на південному сході Центрально-Чорноземного району (Тамбовська і Липецька обл.). Тому він прогнозує валовий збір пшениці на рівні 81,4 млн т, ячменю — 18,6 млн т, а кукурудзи — 15,3 млн т. Разом з тим він відзначає, що в південній частині Росії, звідки йдуть основні експортні потоки пшениці, посуха майже не відчувалася. Тому експорт пшениці з Росії В. Петриченко прогнозує в обсязі 40 млн т, ячменю — 4,25 млн т, а кукурудзи — 4,6 млн т.

Натомість Міністерство сільського господарства США очікує, що експорт ячменю з Росії складе 5,2 млн т, а кукурудзи — 4,1 млн т. Отже, експорт ячменю з Росії, за прогнозами відомства, трохи знизиться порівняно з сезоном, котрий щойно закінчився, експорт пшениці незначно зросте, а кукурудзи збільшиться на третину.

«АПК-Інформ» вважає, що в Росії зберуть 79,3 млн т пшениці, 20 млн т ячменю і 13,9 млн т кукурудзи, експорт пшениці складе 37 млн т, а ячменю й кукурудзи — по 3,5 млн т. При цьому і українські, і російські аналітики сходяться на думці, що експортне мито в Росії стримуватиме експорт сільгосппродукції.

Зростання валового збору і запасів пшениці та рекордний урожай кукурудзи очікуються в загальносвітових масштабах. А це, на думку експертів «АПК-Інформ», штовхатиме вниз ціни на ці товари. Крім того, в Міністерстві сільського господарства США відзначають зниження в Україні внутрішнього попиту на кукурудзу, що призвело до накопичення відносно значних запасів. Подорожчав і фрахт, вартість якого трейдери напевне відніматимуть від ціни виробника. Наприклад, фрахт з портів Чорного моря в Алжир ще недавно був на $3-4 за тонну дорожче, ніж фрахт із Франції, а зараз – уже на $10. Тож ціни на умовах СРТ-порт впали до 8000 грн/т на кукурудзу і нижче 7000 грн/т на пшеницю і ячмінь.

Водночас аналітики «АПК-Інформ» обнадіюють: у Китаю зберігаються амбітні плани з імпорту фуражу. Тому, як вважає Володимир Петриченко, ціни на ячмінь і кукурудзу не тільки не будуть низькими, а й підтримуватимуть ціну на пшеницю.

 

Олійні

Міністерство сільського господарства США прогнозує, що Україна збере 2,8 млн т ріпаку, 3,2 млн т сої і 16,3 млн т соняшнику. Останній показник стане рекордним і перевищить рівень 2020 р. на 13%.

«АПК-Інформ» прогнозує валовий збір ріпаку на рівні 2,5 млн т. Це єдина з основних культур, якої вже зараз прогнозується зібрати менше, ніж торік через зниження посівних площ під озимим ріпаком минулої осені. Врожай сої «АПК-Інформ» очікує на рівні 3,9 млн т, а соняшнику — 16,6 млн т – черговий рекорд, який на 13% перевищує минулорічний показник.

Але не тільки у нас високі ціни на олійні спонукали до нарощування площ, яке виступає підставою для підвищення прогнозів валового збору. «Скрізь посівні площі під олійними рекордні, скрізь очікується приріст валового збору цих культур», - вважає аналітик ринку олійних «АПК-Інформ» Світлана Киричок. Наприклад, у Росії, за прогнозами Міністерства сільського господарства США, врожай соняшнику зросте на 9% - до 14,5 млн т, а за прогнозами «АПК-Інформ» - на 18% до 16 млн т.

Подібні прогнози вже вплинули на ціни: за даними «АПК-Інформ», соняшник на умовах СРТ-порт подешевшав до 16 тис. грн/т з ПДВ, соя – до 18 тис. грн/т. В перспективі ж, на думку В. Петриченка, ціни на олію в Чорноморських портах на умовах FOB можуть повернутися до $800-900 за тонну.

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Своєчасне, якісне та кваліфіковане сервісне обслуговування сільськогосподарської техніки є гарантією її безвідмовної роботи впродовж сезону. Компанія CLAAS — один з провідних виробників високотехнологічної, сучасної техніки для сільського... Подробнее
Юрий Крутько
25 квітня керівнику районної організації ГО «Аграрна самооборона України» в Кропивницького районі Віталію Береговому серед білого дня в обласному центрі спалили автомобіль. Сталося це після того, як «Аграрна самооборона України» втрутилася... Подробнее

1
0