Спецможливості
Статті

Українська чорно-ряба: шість тисяч кілограмів молока за рік

03.03.2010
2643
Українська чорно-ряба: шість тисяч кілограмів молока за рік фото, ілюстрація

Щоб мати високу продуктивність молочного стада, потрібно дотримуватися багатьох чинників. Та якщо проаналізувати досвід роботи ТОВ СГП "ім. Воловікова", то виходить, що вирішальними є елітна селекція та стала кормова база.

Щоб мати високу продуктивність молочного стада, потрібно дотримуватися багатьох чинників. Та якщо проаналізувати досвід роботи ТОВ СГП "ім. Воловікова", то виходить, що вирішальними є елітна селекція та стала кормова база.

ТОВ СГП "ім. Воловікова" господарює на 7600 га орендованих сільськогосподарських угідь у Гощанському районі Рівненської області. Щорічно господарство виробляє близько 19 тис. т зернових і зернобобових культур, понад 48 тис. т цукрових буряків, близько 1,7 тис. т ріпаку та 470 т гороху; реалізує на забій 374 т худоби всіх видів у живій масі та виробляє близько 5,1 тис. т молока. Крім цього, ТОВ СГП "ім. Воловікова" має статус племінного заводу з розведення великої рогатої худоби української чорно-рябої молочної породи.

Проста економіка
Сільгосппідприємство з року в рік досягає високих показників ведення галузі молочного скотарства. За п'ять останніх років молочна продуктивність корів підвищилась на 27%. За 2008 рік від кожної корови надоїли в середньому по 4222 кг молока.
У 2007 році від реалізації молока отримали 3296 тис. грн прибутку, рентабельність молока при цьому за останні три роки в середньому становила 44,3 відсотка.
Ефективного ведення молочного скотарства досягли, насамперед, завдяки відносно високій продуктивності молочних корів, дотриманню технології виробництва та високій якості молока, а також відносно невисокій собівартості реалізованого молока (166,8 грн/ц у 2008 році).
Важливу роль у відносно низькій собівартості реалізованого молока відіграє те, що тут за мінімальних затрат вирощують практично стабільні врожаї кормових культур. У 2008 році собівартість 1 ц силосу становила 23,7 грн, сінажу - 30, сіна багаторічних трав - 6,97, зеленої маси кукурудзи на силос і зелений корм - 6,18 грн та зернофуражу власного виробництва - 66,5 грн. Створення міцної й сталої кормової бази (в середньому тут одержують 43-45 ц к. о. з 1 га сіяних кормових культур) є основним і вирішальним фактором досягнення господарством високих показників розвитку молочного скотарства.

Як сформували високопродуктивне стадо
Початковим етапом формування високопродуктивного молочного стада корів слід вважати період з 2000 року. Для підвищення молочної продуктивності та поліпшення технологічних якостей маточного поголів'я чорно-рябої породи в господарстві почали використовувати схрещування з бугаями-плідниками голштинської породи канадської та частково німецької селекцій, перевірених за якістю нащадків з продуктивністю їхніх матерів 9,5-14,5 тис. кг молока із вмістом жиру 3,6-4,2% та білка - 3,2-3,4 відсотка.
За матеріалами бонітування худоби в 2008 році, 100% маточного поголів'я, в т. ч. й корови, зараховано до чистопородної української чорно-рябої молочної породи, близько 10% поголів'я корів - до класів еліта-рекорд та еліта.
Система утримання корів
У господарстві прийнята традиційна стійлово-табірна технологія прив'язного утримання худоби. Корми в корівники та інші приміщення завозять в основному кормороздавачем "Міксер" виробництва французької фірми "Кун", а на іншій фермі - гужовим транспортом. Гній з приміщень видаляють гнойовими транспортерами КСГ-0,7 і ТСН-160. Тварин напувають із залізних жолобів, які змонтовано над годівницями.
Слід зауважити, що коровам на всіх молочних фермах солому, сінаж, силос і мелясу згодовують у вигляді суміші, яку роздають згаданим кормороздавачем "Міксер", а сіно та концентровані корми (дерть, макуха) в сухому вигляді роздають доярки вручну. Крім того, разом із концкормами корови щодня одержують мікроелементи: марганець сірчанокислий та кобальт.
Ремонтні телиці мають збалансований за поживністю раціон годівлі. У молочний період їм випоюють 302 кг незбираного молока. Перше осіменіння ремонтних телиць практикують, в основному, в 19-20-місячному віці середньою живою масою 340-350 кг. Нетелей семимісячної тільності формують в окремі групи й закріплюють за досвідченими працівниками. Нетелей і корів у зимово-стійловий період вигулюють на свіжому повітрі, в загонах.
За словами працівників господарства, технологія утримання молочного стада, запроваджена в господарстві, дасть змогу в найближчі п'ять-шість років створити високопродуктивне стадо української чорно-рябої молочної породи та підвищити продуктивність корів до 5,5- 6 тис. кг молока.

Д. Микитюк,
канд. с.-г. наук
М. Пилипчук,
директор ТОВ СГП "ім. Воловікова"
М. Геймор,
учений зоотехнік 

Інтерв'ю
Вкрай важливо не лише готуватися до придбання землі, але й не втратити земельні ділянки, що є в користуванні агропідприємств уже сьогодні. В цьому контексті вкрай важливо розуміти, на які умови договору оренди, емфітевзису слід звертати... Подробнее
Провідний український виробник ЗЗР та добрив – компанія "UKRAVIT" – підбиває підсумки року, що добігає кінця. Попри всі несподіванки й негаразди, "UKRAVIT" продовжив своє зростання. Розширювалися мережа торгових представництв і асортимент... Подробнее

1
0