Спецможливості
Новини

Україна після коронавірусу. Озвучено 5 факторів впливу

27.03.2020
750
Україна після коронавірусу. Озвучено 5 факторів впливу фото, ілюстрація
Алекс Ліссітса

Поширення COVID-19 — майже безпрецедентний випадок в історії світової цивілізації. Багато країн відмовилися від звичного стилю життя та ведення бізнесу.

Тому багато хто зараз задається питанням, що буде далі, розписує президент Українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на epravda.com.ua

Він нагадав, що на початку 20 ст. схожа проблема спіткала світ. Тоді епідемія іспанського грипу забрала життя десятків мільйонів людей. Після цього багато країн почали перейматися протекціонізмом і закривати кордони. Зараз політики та економісти побоюються саме такого сценарію розвитку подій. Тому, наприклад, очільник ООН запропонував скасувати різні тарифи та мита, а також санкції, раніше введені проти деяких країн.

Крім того, на думку Алекса Ліссітси, зараз українській владі слід подумати над кількома питаннями.

«Перше. Як швидко закінчиться карантин загалом у світі й в Україні зокрема? Як швидко ми оговтаємося після цього карантину економічно (рік, два чи більше)?
І якщо у Європі, США, Китаї існують захисні механізми, і фінансова подушка є надзвичайно сильною, то у нас цього немає», — підкреслив експерт.

Алекс Ліссітса вважає очевидним, що за 30 років знущання над системою охорони здоров'я, повного дерибану державних коштів і небажання реформувати державу та економіку, медицину та освіту країна стоїть за крок від прірви: «І штовхнути нас туди може коронавірус».

Тому, на його думку, логічно виникає друге питання: чи ми самі будемо концентруватися на боротьбі з коронавірусною хворобою та економічними наслідками, чи відкриємося і підемо назустріч співпраці з МВФ та іншими міжнародними організаціями, які можуть допомогти?

«Від цього залежатиме, яким чином розвиватиметься економіка України не лише цього року, а й наступні мінімум п'ять років», — пояснив Алекс Ліссітса.

Експерт вважає, що третім питанням має стати: яким чином ми забезпечимо робочими місцями людей, які повернулися з-за кордону під час шаленої фінансової кризи, яка накриє Україну найближчі місяці?

«Очевидним є той факт, що найближчим часом кордони в ЄС для нерезидентів будуть закриті, й нам потрібно думати, чим нагодувати наших громадян, аби запобігти масовим соціальним конфліктам та мародерству. Держава має підтримати усіх і, відповідно, забезпечити хоча б мінімальними доходами усіх українців. Яким чином це зробити, треба сідати і спільно державі, бізнесу та громадськості приймати рішення, розуміючи, що часу в нас небагато», — підкреслив він.

Наступне, четверте, над яким слід поміркувати, на думку Алекса Ліссітси, є питання механізмів відновлення економіки, яка вже зараз лежить? Що має стати тим драйвером зростання? Яким чином відбудувати нові процеси, щоб відбудувати нову державу?

«І тут треба приймати абсолютно нестандартні й очевидно непрості для керівництва держави та суспільства рішення на кшталт легалізації казино та марихуани. Повне перезавантаження трудового та податкового законодавства. Я вже не кажу про ринок землі сільськогосподарського призначення. Чи готові ми до цього?», — додав він.

Крім того, Алекс Ліссітса вважає, що слід побороти популізм і середньовіччя в головах більшості населення.

«Нам потрібна повноцінна реформа системи освіти та науки. І потрібна не завтра, а вже зараз. Необхідно саме під час карантину напрацювати основні елементи цієї реформи і шляхи її запровадження!
Сподіваюся, ми всі замислимося над цими питаннями і зрозуміємо, що дійсно, як і в самій Україні, так і в головах має бути порядок. Не має бути шарахання від крайнощі до крайнощі й не має бути місця для тих мрійників, які думають, що можна побудувати державу за два дні, лише дивлячись телевізор», — вважає експерт.

 

Інтерв'ю
Німець Дітріх Трайс уже 20 років живе й працює в Україні. За цей час він привів у країну інвесторів, які вклали сюди десятки мільйонів доларів. Останніми роками пан Дітріх працював директором агрофірми спочатку у одного, потім у іншого з... Подробнее
В українському сільському господарстві, здається, немає більш суперечливої культури, ніж часник. З одного боку, порівняно високі й стабільні ціни та безроздільне панування імпорту на внутрішньому ринку повинні свідчити про високу... Подробнее

1
0