Спецвозможности
Новости

Спекотно в політиці — спекотно на полях

27.08.2008
737
Спекотно в політиці —  спекотно на полях фото, иллюстрация

Посуха загрожує втратою третини врожаю зернових. Ще наприкінці травня хлібні культури почали “горіти” в Херсонській, Миколаївській, Одеській, Кіровоградській, Черкаській та інших областях. Через спеку на полях немає достатньої кількості вологи, потрібної для нормального розвитку колоса. Експерти поки що стверджують: можливий недобір зернових продовольчій безпеці нашої держави не загрожує. Хіба що скоротяться обсяги експорту. Хоча й наголошують: нищівна спека в змозі знищити третину зернового врожаю. Не в останню чергу внаслідок такої невигідної для держави перспективи, колосові вже піднялися в ціні: пшениця 4-го класу — понад 1000 гривень за тонну. З огляду на те, що більшість хлібокомбінатів не має великих запасів зерна, паляниця теж невдовзі може подорожчати.
Уряд знову поки що виконує свої “врожайні” обіцянки щодо експорту зерна. Кабмін оприлюднив постанову про скасування обмеження на експорт пшениці й суміші пшениці та жита. Ще раніше було знято адміністративні перепони на вивезення за кордон ячменю та кукурудзи. Але посушливі дні можуть внести корективи в експортний лібералізм: знову призвести до “неринкових методів” гарантування продовольчої безпеки. Адже значне подорожчання буханця владі ні до чого. Особливо у нинішні політично-спекотні дні. Хоча, схоже, втримати стабільні ціни на продукт номер один майже неможливо.
Дорожчає пальне: ціна солярки вже чотири гривні за літр, що неодмінно позначиться на собівартості хліба в крамницях. Роздмухує полум’я й звістка зі спекотного поля: сохнуть багаторічні трави, а отже, зростуть ціни на м’ясо.
Розуміючи, що сумна продовольча перспектива — олива у вогонь політичної кризи, парламентарії в сесійній залі вдалися до обговорення ситуації. Народний депутат із Черкащини Омелян Парубок повідомив, що там “від нового року не було ні єдиного дощу. Все горить, все висихає, нічого не сходить. Село довели до такої розрухи, що в 40-і роки й то легше було: тоді віра в людей була, що буде краще. Тепер цієї віри не стало… Пів-України поросло бур’янами. Де було колись мальовниче село, залишилося дві розвалюхи, і тільки щодня похорони й похорони, і більше нічого”.
“Я мав можливість цими днями відвідати Кримську, Одеську, Кіровоградську, частину Черкаської області, – відзначив Олександр Баранівський, –  і те, що я побачив на полях, повірте,  викликає надзвичайно велике занепокоєння.
Озимі в надзвичайно пригніченому стані, не сходить ярина. Довго немає дощу — поля вигоряють, я вже не кажу про те, що пізні культури, ярі круп’яні — вони теж іще не дали сходів, і немає тих цукрових буряків, про які ми з вами мріяли. Мені здається, що сьогодні потрібно провести екстрене засідання уряду й розглянути ту проблему, яка тепер виникає в селі… Треба це негайно зробити: перерахувати баланс, зупинити реалізацію пшениці, особливо продовольчої, інших культур, щоб забезпечити себе на майбутній рік. Украй потрібно також зробити баланс цукру, адже не буде того врожаю, який ми мали в минулі роки. Цукор у нас поки що є, але він знову може десь дітися, і ми знову завозитимемо бразильський, неякісний. І знову ж таки підірвемо позиції нашого товаровиробника. Те, що сьогодні формується неврожай на полях, обов’язково позначиться на виробництві тваринницької продукції — м’яса й молока. Тож існує нагальна потреба в проведенні екстреного засідання уряду, щоб розглянути важливе питання й можна було ще сьогодні вжити відповідних заходів. Треба розібратись із запасами насіння, яке сьогодні реалізовують чи то на фуражні цілі, чи ще на якісь інші. Проаналізувати ситуацію щодо поливних земель, переглянути розцінки на електроенергію, щоб полям на поливі можна було збільшити подачу води й там отримати відповідно гарантований урожай”.
Народний депутат Володимир Фалько, який нещодавно повернувся з Миколаївщини, переконував із трибуни, що засуха та суховій “ущент знищили озимину, ярові та корми і соняшник. Південь хліба не дасть цього року, не дасть м’яса й молока, овочів і фруктів…Тільки на Миколаївщині збитки від засухи вже понад 300 мільйонів”.
Народний депутат закликав Президента Ющенка провести виїзне засідання робочої групи і Ради нацбезпеки з приводу дострокових виборів на полях Очаківського або Новобузького районів, де вщент знищено хліба. Тоді, мовляв, той ухвалить єдино правильне рішення — відмінить свої укази щодо позачергових виборів, а мільярд, який потрібний на вибори, віддасть селянам.
Водночас з’явилась інформація, що Миколаївобленерго відключило кілька меліораційних організацій від енергопостачання за несплату.   

Виступи народних обранців слухала
Галина Квітка

Интервью
С развитием агросектора Украины повышаются и требования к специалистам аграрной отрасли. Учебные программы профильных вузов все еще зачастую не отвечают ни требованиям агрокомпаний, ни скорости развития современных технологий в АПК.... Подробнее
Кооперация в агросекторе - это обеспечение занятости и социальной интеграции. В мире кооперативы являются элементом самопомощи и получают преференции от государства.

1
0