Врятуємо наші ґрунти: пошук шляхів боротьби з ерозією
Вітер, опади і методи промислового землеробства прискорюють ерозію ґрунтів і цю проблему потрібно вирішити до того, як світ зіткнеться з катастрофічними втратами урожайності сільськогосподарських культур і екосистемних функцій. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на прес-центр ФАО.
«Негативні наслідки ерозії ґрунту стають все більш очевидними, і від цього необхідність спільної роботи стає все більш актуальною», - повідомив заступник Генерального директора ФАО з питань клімату та природних ресурсів Марія Хелена Семеду. «Ми знаємо, як вирішити цю проблему, - сказала вона. - Запобігання ерозії ґрунтів за допомогою освіти, підвищення обізнаності та конкретних дій на місцях - кращий спосіб збереження ґрунтів здоровими. Це допоможе нам в досягненні Цілей в галузі сталого розвитку».
За словами Семеду, сьогодні кожні п'ять секунд руйнується територія, еквівалентна одному футбольному полю, і планета знаходиться на шляху до деградації більше 90% всіх ґрунтів Землі. Ерозія ґрунтів, що викликана інтенсивним землеробством, глибокою обробкою ґрунту, посадками монокультур, надмірним випасом худоби, розростанням міст, знищенням лісів, а також промисловими і гірничодобувними роботами, може привести до втрати 50% урожаю.
Семеду також зазначила, що, оскільки частинки органічного вуглецю легко вимиваються з ґрунту, ерозія також призводить до зниження потенціалу ґрунту в пом'якшенні наслідків зміни клімату та адаптації до них, породжуючи «порочне коло», в якому екстремальні погодні явища і ерозія ґрунту посилюють вплив один на одного.
Величезний виклик
На симпозіумі ФАО представила нову доповідь під назвою «Ерозія ґрунтів: найбільший виклик для сталого управління ґрунтом».
Доповідь, що складена під керівництвом Дена Пеннока, професора канадського Університету Саскачевану, містить огляд сучасного рівня знань про ерозію ґрунтів. За останні три роки було опубліковано більше досліджень на цю тему, ніж за все 20 століття.
Незважаючи на те, що є достовірні відомості про те, як відбувається ерозія ґрунту і як її контролювати, необхідні подальші дослідження про те, як виміряти темпи втрати ґрунтів та оцінити бюджет для реалізації заходів щодо їх зниження.
Очевидно, що темпи ерозії ґрунту на традиційно по ораних сільськогосподарських угіддях або пасовищах, що піддаються інтенсивному випасу, значно вище, ніж ерозія в умовах природної рослинності, і набагато вище швидкості ґрунтоутворення, а це означає, що ми виснажуємо непоновлюваний ресурс.
Рослинний покрив, включаючи чагарники, дерева, трави, покривні культури і стерню, може знизити вітрову ерозію більш ніж на 80%, а також підвищити водовбирну здатність, знизити ущільнення ґрунту і перешкодити створенню канав, які перешкоджають сільськогосподарським роботам. Неглибока оранка також ефективна, особливо в більш посушливих регіонах.
Для багатьох фермерів заходи з боротьби з ерозією займають багато часу, а результатів доводиться чекати доволі довго. Дійсно, терасування, капіталомісткий, але високоефективний підхід, що практикується протягом тисячоліть, сьогодні не приносить бажаних результатів через погане управління та проектування, а також занедбаність майже у всіх регіонах, де вони знаходяться.
У той же час значні впливи ерозії відбуваються далеко від джерела. Наприклад, агрохімічний стік може забруднювати джерела води вниз за течією, що ще більше підвищує важливість розгляду заходів по боротьбі з ерозією ґрунту як питання, що вимагає значної державної підтримки.