Спецможливості
Статті

Рентабельне молоко: секрети господарювання

28.12.2010
1474
Рентабельне молоко: секрети господарювання фото, ілюстрація

Переконливих доказів доцільності розвитку молочного скотарства - достатньо. Ця галузь не лише потрібна, а й вигідна навіть за нинішніх економічних умов.

Переконливих доказів доцільності розвитку молочного скотарства - достатньо. Ця галузь не лише потрібна, а й вигідна навіть за нинішніх економічних умов.

Та, на жаль, у нашій державі молочне скотарство перебуває в складному становищі. На багатьох сільськогосподарських підприємствах виробництво молока малоефективне, а в деяких - навіть нерентабельне. І все ж досвід господарств, де ця галузь успішно розвивається, заслуговує на увагу. Одним з таких є СТОВ "Писарівка", що на Вінниччині. Ефективний розвиток молочного скотарства тут став можливим завдяки переведенню його на індустріальну технологію виробництва молока.

Загальна інформація
СТОВ "Писарівка" засновано 2000 року на базі колишнього КСП "Писарівка" з центральною садибою в с. Писарівка Ямпільського району Вінницької області.
Станом на 1 січня 2010 року під сільськогосподарськими угіддями (переважно рілля) було зайнято 2954 га, або 81% до загальної земельної площі. В рослинництві підприємство спеціалізується на вирощуванні зернових культур, озимого ріпаку, соняшнику, сої та кормовиробництві, в тваринництві - на племінному молочному скотарстві та товарному свинарстві. В структурі посівних площ кормові культури в середньому за останній рік становили 35,9%. В структурі посіву кормових культур під багаторічні трави за цей період відводили в середньому 50,8%, під кукурудзу на зелений корм і силос - 41,9 та однорічні трави - 7,3 відсотка площ.
Виробництво молока
Сільгосппідприємство заповзято працює над підвищенням ефективності ведення галузі молочного скотарства. За останні три роки молочна продуктивність дійного стада корів зросла на 2748 кг, або на 51,4%. За 2009 рік від кожної корови в середньому надоїли 8090 кг молока. Середньорічна рентабельність молока становила 94%. Від річної реалізації молока отримали 5400 тис. грн прибутку, питома вага якого становить 96% прибутку, одержаного за реалізацію всієї продукції тваринництва. Доїння - триразове у молокопровід УДМ-100, УДМ-200 "Брацлавчанка" з охолодженням молока до плюс 4 градусів .
  Тварин утримують за стійлово-табірною технологією прив'язного утримання. Для профілактики маститів послуговуються технологію "консервації вимені". Після кожного доїння використовують препарати для дезінфекції і консервації вимені (Kenostart).

"Фішка" господарства - годівля
У господарстві з року в рік одержують досить високі врожаї більшості кормових культур, і це дає змогу постійно забезпечувати тваринництво високоякісними кормами в достатній кількості. Так, останні три роки середня врожайність зернових з 1 га становить 44 ц, сіна багаторічних трав - 80 ц та зеленої маси з них - 196 ц, сіна однорічних трав - 38 ц, кукурудзи на зелений корм і силос - 162 центнери.
Створення міцної й стабільної кормової бази (в середньому тут одержують по 52-54 ц к. о. з 1 га сіяних кормових культур) стало основним і вирішальним чинником досягнення господарством досить високих показників розвитку молочного скотарства (Табл.).
  Усе поголів'я тварин отримує концентровані корми у вигляді комбікормів, які виготовляють із власного зерна у власному комбікормовому цеху (с. Писарівка). Премікси та значну частину соняшникової макухи закуповують на ринках України. Вже четвертий рік тварин годують однотипними повнораціонними кормосумішами, які готують із грубих, соковитих та концентрованих кормів і роздають коровам кормозмішувачами фірми "Тріолет" (Голландія).
Селекційна робота
Одночасно зі зміцненням кормової бази підвищенню ефективності ведення галузі молочного скотарства значною мірою сприяла селекційно-племінна робота із удосконалення порідних і продуктивних якостей худоби.
Для підвищення молочної продуктивності й поліпшення технологічних якостей маточне поголів'я чорно-рябої та червоно-рябої порід стали осіменяти спермою голштинських червоних і чорних бугаїв.
За даними матеріалів бонітування, маточне поголів'я зараховано до чистопородних української чорно-рябої і червоно-рябої молочних порід; близько 90% корів зараховано до класів еліта-рекорд та еліта. Для осіменіння корів і телиць у господарстві використовували сперму кращих бугаїв-плідників голштинської породи, перевірених за якістю нащадків, із продуктивністю їхніх матерів 11,2-13,7 тис. кг молока та вмістом жиру 3,2-4,1 і білка 3-3,4 відсотка.
Станом на 1 грудня 2010 року на молочній фермі підприємства утримували всього 1235 голів ВРХ, зокрема, 566 корів української червоно-рябої та чорно-рябої молочних порід.
Вирощування
майбутніх рекордсменок
Велику увагу в господарстві приділяють цілеспрямованому вирощуванню ремонтних телиць від високопродуктивних корів. З першого дня народження їх чотири доби утримують в індивідуальних клітках, потім переводять в індивідуальні будиночки на свіжому повітрі (незалежно від пори року), де утримують до двох місяців. Коли теличок перестають годувати незбираним молоком, їх переводять на іншу ферму й утримують групами по сім голів до шестимісячного віку.
  Керівництво господарства активно запроваджує інноваційні технології утримання худоби, використовуючи приклади та досвід закордонних виробників молока. Щороку господарство здійснює реконструкцію та ремонт тваринницьких приміщень за новітніми методами.
Останні три роки середньодобові прирости живої маси ремонтних телиць усіх вікових груп становили в середньому 752,5 г. Під час вирощування ремонтним телицям забезпечено збалансований за поживністю раціон. У молочний період їм випоюють 240 кг незбираного молока.

Розвиток господарства
залежить тільки від людей
Значну увагу в господарстві приділяють роботі з людьми - безпосередніми виконавцями технології виробництва молока. Адже високі показники стали можливими завдяки чітко налагодженій організації праці всіх ланок.
Отже, оптимізація технологічних процесів утримання й вирощування тварин, мінімізація витрат кормовиробництва та добре мотивовані фахівці - все це сприяло одержанню високорентабельного молока в СТОВ "Писарівка". 

В. Пищолка,
заступник директора Департаменту
ринків тваринництва з Головною державною племінною інспекцією Мінагрополітики України
В. Віт,
генеральний директор СТОВ "Писарівка" Ямпільського р-ну Вінницької обл.
М. Геймор,
учений зоотехнік Мінагрополітики України

Інтерв'ю
Літо - традиційний час представницьких аграрних зібрань на базі Корпорації "Агро-Союз". VII міжнародна конференція "Самовідновлювальне ефективне землеробство на основі системного підходу" зібрала
Компанія Agrieye з'явилася тільки рік тому, але вже встигла вийти на ринки Перу, Еквадору, Пакистану, Малайзії, США, Норвегії, Кенії, Єгипту. Як говорить засновник і генеральний директор компанії AGRIEYE Андрій Севрюков: "Основний мій вид... Подробнее

1
0