Спецвозможности
Новости

Птиця — не дорожчатиме!

05.06.2008
591
Птиця — не дорожчатиме! фото, иллюстрация

4 лютого в Міністерстві аграрної політики відбулась прес-конференція з питань розвитку птахівництва в Україні, яку провів заступник міністра Юрій Мельник. Він відзначив, що птахівництво минулого року працювало з приростом по всіх показниках. Зросло виробництво валової продукції, як яйця товарного, так і виробництва м’яса птиці, зокрема, м’яса бройлерів. Частина підприємств поглиблювала технічне переоснащення, запроваджувала нові технології годівлі, які і зумовили такий результат.

Враховуючи, що, починаючи з 1999 р., виробництво м’яса птиці з року в рік зростало, за прогнозами, передбачалось суттєве його збільшення до рівня 195–200 тис. тонн. За словами Юрія Мельника, ця цифра минулого року становила 190 тис. тонн, що свідчить про збільшення виробництва у 1,4 раза. На ситуацію позитивно вплинула започаткована у 2003 р. державна підтримка через механізм доплат за виробництво м’яса, в т.ч. бройлерів. Загальний обсяг фінансування в цілому (на виробництво м’яса яловичини, свинини і птиці) становив 185 млн грн. Тож і підприємства (з точки зору нарощення виробництва, запровадження технологій), і держава (щодо підтримки галузі птахівництва) виконали один перед одним свої зобов’язання.

Незабаром відбудеться річне засідання Укрптахопрому, на якому будуть підбиті підсумки року минулого і розглянуть напрямки діяльності в 2004 році. Але бачення ситуації фахівцями Юрію Мельнику відоме вже сьогодні. “Будемо збільшувати виробництво м’яса птиці і, зокрема, м’яса бройлерів у наступному році ще десь на 35–40% до досягнутого рівня у 2003 році. Ми ставимо перед собою мету стабілізувати виробництво харчових яєць — за сприятливіших умов з кормами у 2004 році, — а у II півріччі нарощувати їх виробництво. Які будуть задіяні для цього чинники з боку держави? Перш за все, пільгове кредитування, механізми якого вже розробляються. Минулого року ми цю роботу зробили аж в кінці 2003 року, дозволивши залучити кредити для закупівлі фуражного зерна. В поточному році кредитування розпочнемо, як тільки-но механізм його буде затверджений, а це станеться наступного тижня. Пільгове кредитування короткострокове буде поширюватися на придбання тварин, птиці, кормів для них, інкубаційних яєць. Довгострокове — для технічного переоснащення як галузі тваринництва, так і птахівництва. Тобто це та беззаперечна преференція, яку будуть мати виробники продукції тваринництва в цілому і птахівництва зокрема у 2004 році. Також на 2004 рік Державним бюджетом передбачена виплата доплат за виробництво м’яса. Механізм ми плануємо не змінювати, тобто продовжувати той, який був розроблений у 2003 році. За кожен кілограм живої ваги: великої рогатої худоби молодняку кондиційного вагою понад 390 кг — 1 грн 30 коп.; кондиційного поголів’я свиней I, II і III категорій живою вагою 90–130 кг — 85 коп.; м’яса курчат бройлерів — 30 коп. І вбачаємо, що фактори державної підтримки послугують вагомим чинником, який дасть змогу нам досягти цієї мети: збільшити виробництво м’яса птиці і стабілізувати рівень виробництва харчових яєць”.

Не оминув своэю увагою Юрій Мельник і проблеми, які на сьогоднішній день є в галузі, та шляхи їх врегулювання. Одна з них, яка значною мірою впливає на ефективність галузі, на обсяги виробництва , а отже, і на собівартість, — ціна на фуражне зерно. Але при цьому, за словами Ю.Мельника, собівартість виробництва зростає, але не прямо пропорційно ціні на зерно. Це результат того, що в попередні роки птахівничими підприємствами здійснювалась велика робота із впровадження нових технологій і використання нових кросів птиці, які також дають змогу зменшувати собівартість. Тому вона хоч і підвищується, та все-таки підтримується на досить прийнятному рівні. Та ціна на зерно, його пропозиція на ринку певною мірою впливали, впливають і будуть впливати на обсяги виробництва продукції птахівництва насамперед. За підрахунками асоціації “Союз птахівників України”, потреба вкормах цього року становитиме 1464 тис. тонн.

До негативних тенденцій минулого року, які, на жаль, ніяким чином не врегульовані, Юрій Мельник відніс зростання імпорту м’яса птиці, якого разом із субпродуктами було ввезено 100 тис. тонн. Це майже на 30 тонн більше, ніж у 2002 році. “З цього приводу ми разом з народними депутатами розробили законопроект, який передбачав квотування імпорту м’яса птиці, зокрема спеціальними підприємствами, які розташовані в спеціальних економічних зонах і територіях пріоритетного розвитку. Тому цю спільну роботу в 2004 р. ми будемо продовжувати”.

Що ж до занепокоєння у зв’язку із епідемією курячого грипу в азійських країнах, то Ю.Мельник запевнив: “Завдяки Державному департаменту ветеринарної медицини, ситуація повністю під контролем. Усі підприємства, які виробляють продукцію птахівництва, обстежені, їх робота здійснювалась і здійснюється в режимі закритого типу”.

На питання, чи не вплине на український ринок птиці цінова ситуація, що складається на світовому, Юрій Мельник відповів: “У нас сьогодні виробництвом м’яса курчат бройлерів займаються підприємства 16 областей України. В минулому році з’явились нові, які заявили про себе досить великими обсягами виробництва. За моїми прогнозами, за прогнозами фахівців Міністерства аграрної політики, зростання цін на м’ясо птиці не буде. Не буде з однієї простої причини. Ми на марші, наші основні виробники мають програми розвитку, звичайно, 40% збільшення виробництва досягти не так просто, а буде воно розпочинатись прямо з I кварталу 2004 р. І збільшення пропозиції буде саметим фактором, який і триматиме ціну стабільною”.

Вікторія ВОЛОШКА

Интервью
Demydov1
В уникальном сооружении на территории арктического архипелага Свальбард в Норвегии не так давно официально открыли Всемирное хранилище семян. Заботясь о будущем планеты, человечество стремится
С развитием агросектора Украины повышаются и требования к специалистам аграрной отрасли. Учебные программы профильных вузов все еще зачастую не отвечают ни требованиям агрокомпаний, ни скорости развития современных технологий в АПК.... Подробнее

1
0