Спецможливості
Статті

Прогноз запасів грунтової вологи на початок весни 2001 року

05.06.2008
521
Прогноз запасів грунтової вологи на початок весни 2001 року фото, ілюстрація
Прогноз запасів грунтової вологи на початок весни 2001 року

РОСЛИННИЦТВО

Прогноз запасiв грунтової вологи на початок весни 2001 року

Однiєю iз важливих i необхiдних умов, якi забезпечують отримання високих i стiйких урожаїв сiльськогосподарських культур, є оптимальне забезпечення їх грунтовою вологою впродовж перiоду вегетацiї. У зв`язку з цим агрометеорологiчна iнформацiя про запаси продуктивної вологи у метровому шарi грунту, де розташована бiльша частина кореневої системи, використовується як основний показник вологозабезпечення при оцiнцi стану посiвiв i прогнозi елементiв їх продуктивностi.

Hайбiльшi запаси продуктивної вологи в грунтi накопичуються на початок весни. Головними складовими їх формування є кiлькiсть атмосферних опадiв в осiннiй i зимовий перiоди, глибина промерзання грунту, наявнiсть i висота снiгового покриву на полях упродовж зими та iнтенсивнiсть танення снiгу весною.
Серед мiсяцiв минулої осенi найбiльш дощовим був вересень. Мiсячна кiлькiсть опадiв вдвічі-втричі перевищила середнi багаторiчнi показники на переважнiй територiї, за винятком Тернопiльської, Хмельницької, Чернiвецької, Iвано-Франкiвської, Львiвської та Рiвненської областей. Зважаючи на те, що в наступнi мiсяцi з жовтня по сiчень у бiльшостi областей спостерiгався суттєвий недобiр опадiв, ряснi вересневi дощi внесли перший вагомий внесок у формування запасiв грунтової вологи. Другим джерелом поповнення їх виявились опади в лютому, мiсячна кiлькiсть яких майже повсюди в 1,5-2 рази перевищила норму.
Глибина промерзання грунту за минулу зиму сягала не бiльше 20-27 см. Отже, вiдтавання його здiйсниться за короткий термiн, що сприятиме акумуляцiї грунтом талої води.
За даними Українського гiдрометеоцентру, станом на середину лютого в метровому шарi грунту на переважнiй територiї мiстилось 120-180 мм (мiсцями - 200 i бiльше) продуктивної вологи. Лише в пiвденно-схiдних районах та на бiльшiй частинi посiвних площ в Автономнiй республiцi Крим запаси її не перевищували 60-90 мм при нормi 100-140 мм.
Поповнення вологозапасiв залежатиме вiд iнтенсивностi танення снiгу та атмосферних опадiв, якi очiкуються до початку активної вегетацiї культур.
Довготермiновий агрометеорологiчний прогноз на 2001 рiк, опрацьований в Українському державному науково-дослiдному i проектно-технологiчному iнститутi "Агроресурси" iз застосуванням методiв математичної статистики при аналiзi спостережень за гiдротермiчним режимом на мережi метеостанцiй упродовж минулого сторiччя, передбачає, що середньомiсячна температура повiтря у березнi перевищуватиме клiматичну норму на 0,5-1,5°С в областях степової i полiської зон та на 1-1,8°С в Лiсостепу. Кiлькiсть опадiв за цей мiсяць перевищить середнi багаторiчнi показники на 25-30% у Харкiвськiй, Хмельницькiй i Черкаськiй областях, а на Полiссi виявиться меншою вiд них на 10-20%. Hа рештi територiї мiсячна сума опадiв очiкується близькою до клiматичної норми.
Як показують розрахунки, веснянi процеси у поточному роцi розпочнуться на тиждень-пiвтора ранiше клiматичних (звичайних) строкiв: у кiнцi першої - на початку другої декади березня. Початок активної вегетацiї сiльськогосподарських культур прогнозується на кiнець другої декади у пiвденних областях i в третiй декадi березня - на рештi територiї, що ранiше звичайних строкiв на 8-12 днiв. У цей термiн вiдбудеться остаточне з`єднання i урiвноваження запасiв продуктивної вологи мiж верхнiми i нижнiми шарами грунту. За розрахунками, кiлькiсть її у метровому шарi пiд озимою пшеницею становитиме 140-160 мм, а на окремих площах до 170 у Степу, 160-180 - у Лісостепу та 165-190 мм на Полiссi, що вiдповiдає 90-110% середнiх багаторiчних показникiв, або 75-80% значень найменшої польової вологоємностi. Цiєї вологи буде достатньо для розвитку i росту польових культур у весняний період вегетацiї. Але, зважаючи на очiкуваний пiдвищений тепловий режим у квiтнi та дефiцит опадiв у квiтнi-травнi, слiд придiляти велику увагу агротехнiчним заходам, спрямованим на закриття i збереження грунтової вологи, а саме: для руйнування капiлярiв грунту та зменшення випаровування вологи при першiй можливостi необхiдно провести боронування сiльськогосподарських угiдь i здiйснити сiвбу раннiх ярових i зернобобових культур у крайнi раннi та стислi строки.

В. Просунко,
завлаб. агрометеорологiчного i математичного аналiзу та дослiджень УкрДHДПТI "Агроресурси"

Інтерв'ю
Геннадій Юдін, віце-президент ВГО "Українська горіхова Асоціація"
Горіхівництво за останній час уже встигло стати однією із найбільш скандальних галузей аграрного виробництва. Після всім відомого  розголосу  із «горіховою мафією» цікавість до саджанців та
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із

1
0