Спецвозможности
Статьи

Прогноз агрометеорологічних умов на весну і літо 2009 року

10.04.2009
447
Прогноз агрометеорологічних умов на весну і літо 2009 року фото, иллюстрация

Тепловий режим
Ретроспективний аналіз багаторічних спостережень за температурою повітря й кількістю опадів на мережі метеорологічних станцій України за період з 1881 до 2008 років, який проведено з використанням методів математичної статистики й комп'ютерних технологій, був підставою для прогнозування такого сценарію гідрометеорологічного режиму в другому півріччі 2009 року.
У першому місяці весни - березні - очікується позитивна теплова аномалія. Відхилення середньомісячної температури повітря від кліматичної норми змінюватиметься на території від 2,4 до 3,2°С (табл. 1). Унаслідок цього весняні процеси (сталий перехід середньодобової температури через 0°С до підвищення, інтенсивне танення снігу, сходження снігового покриву й відтавання грунту) розпочнуться на сім-десять днів раніше за звичайні терміни.
Позитивною прогнозується також теплова аномалія в квітні, яка коливатиметься в регіонах у межах 0,7...1,4°С. Це прискорить достигання грунту до м'якопластичного стану й сталий перехід середньодобової температури повітря через 5°С, який збігається з відновленням вегетації озимих і оптимальними строками сівби ранніх ярих культур. Якщо порівнювати із середніми багаторічними термінами, це станеться на 10-14 днів раніше, ніж звичайно (табл. 2).
Завдяки позитивній тепловій аномалії квітня, раніше на п'ять-сім днів відбудеться сталий перехід середньодобової температури через 10°С. Отже, оптимальними для пізніх теплолюбних культур будуть ранні строки сівби.
Рання весна зазвичай супроводжується поверненням холодних повітряних мас. Це обумовлює ймовірність пізніх заморозків, які спостерігалися в попередні роки (табл. 3). Повторення цього небезпечного явища для рослин у квітні ймовірне на 80-98%. У травні ймовірність повторюваності заморозків коливається в межах 5-32% у степовій зоні, 16-32 - у лісостеповій та 20-37% - на Поліссі. Тому залишаються актуальними доступні заходи убезпечення від заморозків сходів теплолюбних культур і цвіту плодових дерев та чагарників, а саме: поливання городніх культур та створення куп із опалого листя і торішнього бур'яну для задимлення під час зниження температури до від'ємних значень.
Умови зволоження
За довготерміновим прогнозом, у березні очікуються суттєві опади, кількість яких за місяць коливатиметься в межах 100-120% у Степу, 105-123 - в Лісостепу та 108-131% - на Поліссі (табл. 4).
Значний недобір опадів прогнозується в квітні-травні та в перші два літні місяці. Зокрема, середня місячна їхня сума у квітні становитиме 80-111% норми на території степової і лісостепової зон і 88-118% - на Поліссі. У травні середня кількість опадів у розрізі адміністративних регіонів коливатиметься в межах 83-109% норми в Степу, 111-121 - в Лісостепу і 92-111% - на Поліссі (табл. 4).
Упродовж літніх місяців прогнозується також суттєвий дефіцит атмосферної вологи на переважній території держави. У червні кількість опадів за місяць коливатиметься в областях у межах 80-110% середніх багаторічних показників, які характеризують кліматичну норму.
Посушливими агрометеорологічні умови очікуються в більшості областей у липні. Про це свідчать розрахунки прогнозу комплексного показника зволоження території - гідротермічного коефіцієнта, - який характеризує відношення кількості опадів до суми позитивних температур за певний період (табл. 5).
Дуже посушливі умови зволоження в липні очікуються на території Автономної республіки Крим, Запорізької, Херсонської та Вінницької областей. Посушливими вони будуть у Дніпропетровській, Донецькій, Миколаївській та Одеській областях. У Кіровоградській, Луганській, Київській, Полтавській, Сумській, Харківській та Черкаській областях зволоження в цьому місяці прогнозується недостатнє.
Загалом за весняно-літній період посушливі умови зволоження очікуються в п'яти регіонах Степу (АР Крим, Запорізька, Миколаївська, Одеська і Херсонська області), де значення ГТК коливатимуться від 0,7 до 0,9. Недостатнє зволоження території протягом періоду прогнозується в Полтавській, Харківській і Черкаській областях. Натомість надмірні дощі передбачаються в Івано-Франківській, Закарпатській та Львівській областях.
Зважаючи на очікувані умови зволоження, в зоні водної меліорації слід підготувати поливну техніку і вчасно здійснити зрошення на полях, де запаси грунтової вологи в метровому шарі знизяться до значень, що не перевищать 70% найменшої вологоємності грунту.

Володимир Просунко,
канд. геогр. наук,
провідний науковий співробітник
Інституту гідротехніки й меліорації

Интервью
«Зерновые технологии-2018» завершили выставочный сезон для аграрной отрасли, ведь скоро - открытие нового сезона, полевого. Для УПЭК, владельца предприятия «Лозовские машины», одного из флагманов отечественного сельскохозяйственного... Подробнее
Насколько важно заботиться о качестве зерна? Что такое нотификации и почему их стоит бояться Украине? Какие болезни зерновых являются угрозой для имиджа украинской сельхозпродукции propozitsiya

1
0