Правила отримання якісного грубого корму

Заготівля грубих кормів є основою основ у тваринництві. Наразі ми користуємось запасами грубих кормів, які були заготовлені торік. Утім, уже зараз можна говорити про те, що сезон’2015/16 у плані кормової бази та раціону для тварин буде дорожчим. Тому роботу над їхньою оптимізацією потрібно розпочинати негайно.
В. Мірненко,
ТОВ «Пьотінгер Україна»,
А. Сухина
a.sukhina@univest-media.com
Потенціал грубих кормів українські тваринники використовують менше ніж на 50%. Спробуємо розібратися в деталях, що потрібно зробити сьогодні, що — ще вчора, і що робити безпосередньо в полі під час заготівлі зеленого корму (люцернового силосу), для того щоб наші тварини впродовж року споживали якісний грубий корм, а ми з вами — отримували стабільні прибутки та мали здорове продуктивне стадо.
Перше, що потрібно зробити, — це правильно дібрати складові зеленої лінії за продуктивністю. Як показує практика, сьогодні цим питанням «хворіють» понад 80% підприємств України. Не рідкість, коли господарство «вкладається» в сучасну продуктивну косарку, забуваючи про інші, не менш важливі, техніко-технологічні елементи ланцюжка збирання, такі як ворушилки, валкувачі, техніка для підбирання рослинної маси та її перевезення, а також для трамбування. Найголовніше — всі елементи ланцюжка повинні мати відповідну продуктивність для забезпечення безперебійної роботи всієї системи. Адже всім відомо, що міцність ланцюга вимірюється міцністю кожної окремо взятої ланки. Тому при плануванні ви маєте вийти на однакову продуктивність за годину кожної ланки.
Тобто ворушилка має встигнути переворушити те, що скосила косарка за годину, граблі — згребти масу після проходження ворушилки за той самий проміжок часу, маємо підібрати за годину те, що було зібрано у валки, перевезти його до ями та, відповідно, утрамбувати корм за той самий проміжок часу. Потрібно тільки слідкувати за вчасним стартом кожної з ланок технологічного процесу — все інше піде одне за одним. Тільки так вдасться зберегти оптимальну вологість та заготовити якісний корм. Також, чітко «розписавши» продуктивність кожної машини, можна визначити і найслабшу ланку кормозаготівельного процесу. Адже загальна продуктивність за добу визначається саме погодинною.
Планувати кожну операцію
Скошування
Косарка має виїжджати в поле не дуже рано. Це важливо з огляду на такі фактори.
По-перше, по вологому полю косити ні в якому разі не можна (тільки після повного спадання роси!). Інколи за косаркою ми можемо спостерігати пил, який виникає внаслідок того, що різальний брус зачіпає грунт. Так от за вологої рослинності весь цей пил осідатиме на скошеній траві, а це призводить до забруднення корму та підвищення вмісту сирої золи, яка негативно впливає на надої молока (+1% сирої золи в кормі — це мінус 200 л молока на корову в рік!). Тому вологих рослин не косимо, не валкуємо, не згрібаємо і взагалі, доки не зійде роса — на поле не виїжджаємо.
По-друге, у свіжоскошеній люцерні міститься 1% цукру, за умови що ми провели скошування після 9-ї години ранку. Для силосування потрібно не менше ніж 1,2%. За швидкого просушування досягти такого рівня цукру в масі вдається за вологості 60–65%. Якщо люцерну скосити раніше, коли вона ще не побачила сонця, то в ній буде менше 1% цукру і навіть прив’яливши її буде важко отримати цукровий мінімум. Тому їхати в поле «ні світ ні зоря» не варто — якісного корму в такому разі ми не отримаємо. Оптимальний час роботи — 9–11-та година ранку залежно від теплового режиму.
Ворушіння
Слідом за косаркою проводимо ворушіння. Потрібно взяти за правило: скільки працює косарка, стільки ж — і ворушилка, проте швидкість її має бути не більше ніж 8 км/год. У разі більшої швидкості ворушилка пооббиває листочки, а це найцінніша кормова частина рослини. Тож на полі залишиться… більшість поживних елементів. Тому що заготівля якісного люцернового силосу насамперед залежить від бережної заготівлі листочків.
Валкування
Після ворушилки у поле виходить валкувач. Валкування розпочинаємо, коли рослинна маса на полі просохла до вологості 67–68%, але потрібно орієнтуватись, наскільки швидко вона віддає вологу. Також слід враховувати те, що у валку маса сохне нерівномірно: верхня частина висохне, а нижня — ні, тому ми отримаємо неоднорідну за вологістю масу, що набагато гірше, ніж мати справу із просто великою вологістю. Валкувач — це єдина ланка, в якій продуктивність має бути трішки більшою. Чому? Валкування здебільшого розпочинають під обід або взагалі в обідню пору, коли інтенсивність просихання значно вища. Тому в цей час валкувати потрібно з більшою продуктивністю, ніж був процес скошування, щоб отримати масу оптимальної вологості для закладання в яму згідно з вимогами кормозаготівлі. Отже, на цьому етапі основна вимога — проводити валкування доти, поки маса просохне до потрібної вологості.
Підбирають підв’ялену траву відразу ж за валкувачем (з відповідною продуктивністю валкування). Також потрібно мати на увазі, що всі технологічні операції слід проводити в тому самому напрямку, що й попередні.
Трамбування траншеї
Процес трамбування траншеї триває доти, доки з поля надходить маса — упродовж максимум однієї години після завезення останньої машини корму в яму. Чому? Завдання трамбування — витіснити кисень. Цього досягають завдяки тиску на закладений корм по всій площі дотику. Отже, після проїзду спеціальної техніки кисень витісняється, і аеробні організми перестають «працювати». Натомість починають розвиватись анаеробні організми, розмножуватись кисломолочні бактерії, які й консервують корм. А ми робимо їм ведмежу послугу — всю ніч «катаємось» по них. Унаслідок такої «взаємодії» маса веде себе, як губка: кисломолочні бактерії виділили вуглекислий газ, який необхідний для консервування корму, ми його проїздом техніки витіснили, і маса, розрівнюючись, водночас «втягує» назад кисень. Тобто якщо трамбувати понад одну годину після завезення останньої машини з люцерною, ми просто-напросто зіпсуємо верхній шар корму, навіть якщо після цього його відповідно до технології буде правильно укрито плівкою для консервування.
Якщо масу не завозимо —
яму не трамбуємо
Накошування маси на наступний день кормозаготівлі
Наперед скажемо, що це — «зло», що піднімає продуктивність заготівлі кормів як мінімум на 25% і з яким з огляду на наші величезні поля і маленькі парки техніки доводиться миритися. Плюс до цього, погода не завжди дає можливість просушити укіс за день до потрібної вологості, тому скошену масу доводиться лишати на ніч. Це, звісно, підвищує продуктивність заготівлі, проте якщо ваш МТП дає вам можливість в один світловий день скосити і зібрати масу, то потрібно робити саме так. Інакше якщо скошена маса пролежить цілу ніч на полі, поживного в ній залишиться дуже мало і високоякісного корму вже не отримати. Чому? Як тільки-но ми провели скошування люцерни, на ній починають розвиватись мікроорганізми. Першими у «своєму середовищі» опиняються аеробні організми, адже є доступ кисню. І що роблять абсолютно всі живі організми? Вони починають «жувати». У нашому разі ці невидимі оком організми споживають насамперед легкодоступну енергію та легкодоступний протеїн, обділяючи наших корівок найпоживнішими елементами.
Косимо стільки, скільки
можемо опрацювати сьогодні
Основні технологічні процеси заготівлі силосу з люцерни
Скошування
Швидкість скошування трави залежить від конструктивних особливостей косарок різних виробників. Основна вимога — косарка має працювати без забивання робочих органів скошуваною масою та якісно копіювати поверхню поля. До того ж за потреби скошування саме люцерни — обов’язково укомплектованою плющилкою.
Продуктивність косарки. Отже, ми вже визначились, що продуктивність скошування не має бути більшою за продуктивність інших машин у «зеленому ланцюжку». Але косарки повинні забезпечити укіс за п’ять-сім днів. Тому весь об’єм кормової маси, яку ми плануємо закласти на зберігання, треба розподілити за часом скошування (за днями та кількістю робочих годин), таким чином отримаємо продуктивність косарки за день.
Скошування залежно від фази росту рослин. Потрібно відразу сказати: що старіша трава на час скошування, то менше в ній протеїну, геміцелюлози і то нижча в неї перетравність — це з одного боку. З другого — що молодша трава, то менше ми отримаємо маси з одиниці поля, до того ж вона гірше відростатиме. Тому з термінами початку скошування визначатись вам: якщо це робити у фазі бутонізації, то вміст протеїну в кормі буде на рівні 22–25%, а в період квітування люцерни — 16%.
Якість корму — основа поживності
Висота укосу
Наразі всі говорять, що висота укосу люцерни має бути 5–7 см. Потрібно сказати, що така висота укосу ідеальна для злакових трав, а для бобових вона замала. Тож висота укосу має становити 8–10 см. Проте тут потрібно також орієнтуватися на можливості техніки. Для скошування бобових косарка має бути оснащена спеціальними лижами, на яких можна налаштувати цю висоту. Якщо ж техніка поставлена у базовій комплектації, то на ній стоять лижі для злакових, і максимальна висота зрізу становить 5–6 см. У такому разі висоту зрізування регулюють кутом атаки ножів. Для того щоб її збільшити, ми «задираємо» балку вгору, внаслідок чого її задня частина починає здирати дернину, а це неприпустимо.
Чому саме 8–10 см? Заготівля люцернового силосу — це, як уже було сказано, насамперед заготівля листочків, які мають удвічі більше протеїну і втричі менше клітковини, ніж стебла, тому висота зрізу регулюється за висотою першого листочка. Адже все, що нижче, це — підвищений вміст лігніну, багато целюлози, мало геміцелюлози, мало протеїну. Тому налаштування правильної висоти зрізу — це впевненість, що нічого корисного ви не втрачаєте. Також на цій висоті менша можливість зачепити землю, каміння, тим самим завдавши механічних пошкоджень косарці. Окрім того, валок, який лежить на високій стерні, краще продувається повітрям, а отже, пришвидшується сам процес заготівлі силосу. Наступний момент — валкувач та ворушилка: їх також налаштовують на більшу робочу висоту, цим самим запобігаючи їхньому механічному пошкодженню.
Потрібно слідкувати за станом ножів, тому що скошування тупими ножами — це знищення 10–15% люцерни через розірвані («пожовані») стебла та їхнє зараження грибами. Також це зменшення витрат дизелю завдяки зменшенню опору косарки. До того ж слід пам’ятати: ножі на косарці не заточуються.
Скосити люцерну потрібно встигнути за п’ять-сім днів
Ворушіння
Проводять відразу за косаркою. Питання: ворушити чи не ворушити — у сфері вирішення господаря. Та все ж слід пам’ятати, що за ворушіння корм просихає на дві години швидше. Негативним моментом за неправильного налаштування та експлуатації ворушилки (підвищена робоча швидкість) є оббивання листочків. Узагалі практика показує, що за врожайності менше
10 т/га можна обійтись і без ворушилки.
Перевірка вологості. Це найвідповідальніший момент усього процесу заготівлі. Адже основне завдання всіх ланок — правильний старт, щоб отримати корм з оптимальною вологістю. Як її визначити?
Метод прокручування рослин у руках — найвідоміший та найпоширеніший, проте для його використання потрібна людина з досвідом. Для отримання точніших показників вологості рослин потрібно користуватись сучасними приладами та інструментами. Перший раз, для того щоб стартувати, відбір проби для визначення вологості беремо прямо з валка. Всі наступні проби рослин — з машини, яка привезла масу в яму для силосування. Тож має бути як мінімум дві людини, які контролюють процес заготівлі. Проби беруть із кожної машини, яка привозить масу до траншеї. Якщо ми бачимо, що вологість щоразу підвищується, то зупиняємо процес, чекаємо доки маса підсохне, і далі проводимо підбирання та транспортування люцерни з поля.
Другий варіант: ми проводимо збирання, а вологість падає, в такому разі дається команда пропустити декілька валків і проводити збирання інших, пізніше скошених і звалкованих. А пропущені валки залишаються на сіно або сінаж (упакованими в стрейч-плівку).
Чому такий важливий показник вологості? Силос створюють кисломолочні бактерії. Вони живуть та розвиваються за вологості 60–70%. Через різний вміст цукрів у рослинах бобові краще закладати в «яму» за вологості 60–65%, злакові і кукурудзу — 65–70%. Варто зазначити, що тварини найохочіше споживають корм за вологості 60%, тож оптимальна вологість для заготівлі люцернового силосу — 60–65%.
Проби на вологість
корму беруть із кожної машини
Валкування
Валкувати можна по-різному. Основне — валкувач не повинен контактувати з грунтом, тому слід заздалегідь ретельно провести всі відповідні налаштування (спочатку — на твердій поверхні майданчика тракторної бригади, остаточні — вже в полі, адже за різної вологості та структури грунту колеса, відповідно, просідають по-різному).
Слід звернути увагу на шасі та кількість коліс на ньому: що їх більше, то краще валкувач копіює поверхню поля. Багато хто із виробників з якихось причин не комплектує свої валкувачі переднім копіювальним колесом, хоча воно дуже потрібне за роботи на нерівних полях.
Оптимальна вага погонного метра валка. Для початку визначимо, якою має бути маса одного погонного метра валка для оптимальної роботи комбайна чи прес-підбирача. З одного боку, нам хочеться менше «кататися» полем, з другого — валок має бути таким, щоб відповідати потужності комбайна і водночас не спричинювати забивання його робочих органів та не призводити до простоїв техніки. Тому слід враховувати, що оптимальна вага погонного метра має становити 12–16 кг! Якщо цього не вдається досягти, то валки потрібно здвоювати, а за потреби — строювати — це оптимізує роботу підбирача і забезпечує стале нарізання рослинної маси. Адже однією з причин поганої нарізки є саме нерівномірний валок.
Підбирання
Підбирати люцерну можна в декілька способів. Якщо ми говоримо про підбирання комбайном із відвезенням автотранспортом, то отримуємо більшу продуктивність. Проте тут є багато негативних моментів. По-перше, без спеціалізованих ножів, які слугують саме для нарізування трави, ми ніколи не отримаємо правильної нарізки маси для силосування. А більшість комбайнів на ринок України поставляють тільки з ножами для нарізування кукурудзи. По-друге, багато листочків за підбирання рослин комбайном залишаються у полі.
Другий спосіб — підбирання з допомогою причепів-підбирачів. За правильної логістики за один робочий день причепом-підбирачем можна заготувати 400–500 т трав’яного силосу, до того ж якість його буде значно кращою. Якісніший корм вдається отримати завдяки тому, що під час роботи прес-підбирача незалежно від погоди практично не втрачається листя люцерни. Крім того, система нарізування рослин зовсім інша, оберти ротора значно нижчі. Також слід врахувати, що маса у прес-підбирача дещо втрамбовується, і за один раз причіп об’ємом 51 м3 може перевезти ту саму масу, що вантажівка з об’ємом кузова 100 м3. До того ж можливості використання причепа необмежені: його можна використовувати під час заготівлі сіна та соломи так само, як звичайний причіп на заготівлі кукурудзи.
Практичне порівняння роботи двох причепів-підбирачів Jumbo та кормозбирального комбайна і 12 вантажівок показало, що за один і той самий час ці машини заготували одну і ту саму кількість корму. Витрати пального за варіантом обох причепів-підбирачів становили 0,9 л на заготівлю 1 т корму, а за використання комбайна та вантажівок — 2,7 л. У результаті економічний ефект на заготівлю корму для 350 голів ВРХ становив 4,5 млн грн.
Заготівля у стрейч-плівці. Найкращий метод, який дає змогу отримати високоякісний корм. Продуктивність за такого способу становить 100–180 т/день, проте під час заготівлі цим способом вартість корму підвищується мінімум на 50 грн/т (розрахунок проводили у 2012 р.). Таку технологію доцільно використовувати за кількості ВРХ 100–150 голів дійного стада, проте за більшого поголів’я варто обрати інший спосіб. До речі, ці методи неконкурентні — вони, радше, є доповненням один одного. Комбайн — для кукурудзи, прес-підбирач — для трав’яного силосу, прес з обмотуванням корму стрейч-плівкою — ідеальний варіант для валків, які пересохли (ми отримуємо високоякісний сінаж).
Неприпустимо,
щоб комбайн простоював в очікуванні машини
Продуктивність підбирання та перевезення. Продуктивність підбирання має бути не меншою, ніж продуктивність усієї ланки, особливо це стосується транспортування. За великої відстані перевезення задля підвищення продуктивності збирання можливий варіант перевантаження маси в автомобільний транспорт на краю поля.