Спецможливості
Новини

Після старту безвізу українці штурмують польський ринок праці

07.08.2017
3361
Після старту безвізу українці штурмують польський ринок праці фото, ілюстрація
Сезонні робітники з України широко використовуються в сільському господарстві Польщі. Фото mirtravellife.ru

Після введення безвізу з ЄС українці отримали право вільно в'їжджати в країни Євросоюзу на три місяці з біометричним паспортом. Але не працювати. Але це нікого не зупиняє - у літній сезон українці заполонили польський ринок праці, повідомляє propozitsiya.com з посиланням на Страна.ua.

Хоча офіційно працювати в країні ЄС з одним лише біопаспортом не можна - потрібна робоча віза і дозвіл на роботу, в Польщі роботодавці часто заплющують очі на відсутність необхідних документів в українців.

Польський ринок потребує дешевої робочої сили, і саме Україна - головний її постачальник. Місцеві чиновники визнають, що якби не українці, польська економіка просто б зупинилася. Хоча багато поляків незадоволені таким станом справ, бо українці збивають їм зарплати.

Зараз в Польщі працює близько 1,5 мільйона українських заробітчан, а до кінця року тут чекають ще півмільйона українців. Виїзду людей на заробітки до сусідньої країни сприяє непроста економічна ситуація в Україні.

Тут дуже невисокий рівень оплати праці. Та й роботу часто знайти дуже важко. У Польщі ж після введення безвізу українським заробітчанам підняли зарплати в середньому на 30%. Якщо в травні працівники з України отримували 9 злотих на годину (64 грн), то зараз, за ​​даними агентств з працевлаштування, 12 злотих на годину (86 грн).

У літній період в особливій ціні сезонні працівники, які допомагають аграріям на полях. Зараз на сезонні роботи в Польщі шукають працівників з України на зарплату 2,4 тис злотих (17 тис. грн). Раніше вони отримували близько 1,8-2 тис. злотих (13-14 тис. грн).

Цінуються також будівельники. Зарплата українських каменярів з травня по липень збільшилася на чверть - від 20 до 25 злотих на годину (від 145 до 180 грн). Штукатурам до безвізу платили 25 злотих на годину, зараз - 30 злотих.

На збільшення зарплат заробітчанам вплинуло кілька факторів. По-перше, піднялася мінімальна зарплата і погодинна оплата в цілому в Польщі. По-друге, почалися сезонні роботи, зокрема в агрогосподарствах. І тут поляки воліють наймати українців, навіть нелегально, через соціальну та культурну близькість двох народів.

Польських роботодавців не зупиняють й облави на нелегальних працівників з України, які час від часу влаштовують місцеві чиновники. У разі затримання нелегалів роботодавцю загрожує штраф у розмірі до 5 тис. злотих (36 тис. грн).

Так, кілька тижнів тому в прикордонному районі під Жешувом виявили кілька десятків нелегальних робітників з України, які працювали в польській національній мережі магазинів одягу.

У Польщі робочих рук не вистачає. Жителі країни їдуть на заробітки в багатші країни Євросоюзу.

Ця сама тенденція почала спостерігатися після введення безвізу і серед українських заробітчан в Польщі, що дуже лякає місцевих роботодавців. Польський Newsweek розповідає про ситуацію в компанії з виробництва пластикової упаковки недалеко від містечка Щецин. Її представник Адам заявив, що близько двох років у них працювало більше десятка українців, а зараз вони взяли відпустку і подалися на заробітки в Бельгію. Там вони можуть заробити в чотири рази більше.

Інтерв'ю
Ірина Кухтіна
Про необхідність об’єднання виробників ягід, левова частка яких в Україні вирощується одноосібниками й домогосподарствами, говорять уже давно. Минулого року така асоціація – «Ягідництво України» - була зареєстрована. Редакція вирішила... Подробнее
Валентина Потапова
Cьогодні група компаній «Штефес» добре відома в Україні. Засоби захисту рослин, що виробляє і реалізовує «Штефес», дали змогу тисячам українських аграріїв зберегти та зібрати мільйонні врожаї, примножити свої статки. Популярності компанії... Подробнее

1
0