Спецможливості
Новини

Помідори, захищаючись від гусениць, перетворюють їх на канібалів

19.07.2017
1728
Помідори, захищаючись від гусениць, перетворюють їх на канібалів фото, ілюстрація
Помідори і деякі інші рослини виробили оригінальну тактику боротьби з гусеницями - їх листя містять настільки неїстівны молекули і частинки, що комахи стають канібалами і починають поїдати своїх родичів

Помідори і деякі інші рослини виробили оригінальну тактику боротьби з гусеницями - їх листя містять настільки неїстівны молекули і частинки, що комахи стають канібалами і починають поїдати своїх родичів. Про це відкриття розповів Джон Оррок з університету Вісконсіна в Медісоні (США) в статті, яка опублікована в журналі Nature Ecology & Evolution, пише propozitsiya.com з посиланням на agroxxi.ru.

«Ми відкрили механізм захисту рослин від шкідників, про який ніхто раніше не думав. Гусениці не тільки перетворюються в хижаків, що є перемогою для рослини, але й одержують величезну кількість енергії, поїдаючи один одного. У канібалів немає потреби перемикатися назад на рослини, так як їм вистачає ресурсів, які вони отримують, поїдаючи родичів», - розповів він.

«Війна» між рослинами і травоїдними тваринами, як розповідають вчені, є одним з найтриваліших конфліктів в історії Землі, який триває вже понад 350 млн років. За цей час рослини виробили безліч токсинів і навчилися «засівати» свої клітини неїстівними частинками кремнію для того, щоб захистити себе від зазіхань тварин, а останні - виробили ферменти, що нейтралізують ці отрути і знешкоджують наночастинки.

Як розповідає Д. Оррок, він відкрив відносно нову «суперзброю» рослин. Як знають всі садівники, листя помідор є огидним нам смак. Коли на помідори нападають шкідники, листя стає ще більш несмачним, так як рослини починають виробляти особливі хімічні сигнали, що переводять їх самих і сусідні кущі у стан облоги.

Вчені перевірили, що станеться, якщо кущі помідор обприскати цими сигналами перед тим, як ними почнуть харчуватися личинки помідорних совок. Як показали досліди, висаджені на рослини гусениці спочатку намагалися харчуватися листям томатів, проте майже всі дуже швидко переходили на «м'ясну» дієту і починали поїдати своїх товаришок, якщо концентрація «сигналу небезпеки» була дуже високою.

До речі, гусениці-канібали росли набагато швидше, ніж їх родичі, які харчувалися листям помідорів на самоті і не могли перейти на «м'ясну» дієту.

На думку вчених, додатковим «бонусом» від подібної стратегії боротьби зі шкідниками для рослин є те, що поїдаючи один одного, гусениці можуть сприяти розносу небезпечних для них вірусів і бактерій. Це буде додатково скорочувати їх популяцію і захищати рослини від поїдання.

Наявність подібних «плюсів» від канібалізму для рослин, як вважає Д. Оррок, свідчить про те, що вони можуть цілеспрямовано еволюціонувати в бік вироблення хімічних сигналів, які "перепрограмують" травоїдних комах і змушують їх ставати канібалами.

Ключові слова: помідори, гусеницы

Інтерв'ю
Марія Махновець (ліворуч), експерт з органічного трейдингу, на виставці BIOFACH, Нюрнберг, Німеччина, разом з експертами аграрного ринку - André Pilling та Марією Дідух (проект "Agritrade Ukraine")
Україна посідає 10 місце в світі з виробництва органічних зернобобових культур, по олійним та зерновим знаходиться на 6-й позиції. Основні напрямки експорту - Нідерланди, Німеччина, Великобританія,
Олександр Карпенко, директор із маркетингу та технічної підтримки компанії «Адама Україна»
Агрохімічний ринок в Україні нібито великий з чималою кількістю учасників, але водночас усі одне одного знають, і події, які відбуваються на ньому, дуже швидко стають темами для активного обговорення.

1
0