Грунтообробні машини Лозівського ковальсько-механічного заводу
Із давніх часів у того, хто працює, було постійне бажання мати якісний та надійний інструмент. Як і в його виробників — бажання вдосконалювати свій продукт для полегшення праці людини. У напрямі постійного пошуку і поліпшення розвивається, зокрема, Лозівський ковальсько-механічний завод (ЛКМЗ).
Неподалік від смт Краснопавлівка на базі ПСП «Гарант», що на Харківщині, у 2016 році відбулося аграрне свято — День поля «Лозівські машини». Показ нових вітчизняних сільськогосподарських машин організатори заходу підготували саме як свято з усіма його неодмінними атрибутами, зокрема із врученням призів. У ролі головного призу був інтенсивний стерньовий культиватор «Шилінг-3».
На Дні поля було представлено широкий спектр грунтообробних сільгоспмашин, технічна характеристика яких представлена в табл. 1.
Дискові борони «Дукат» (машини для основного обробітку ґрунту) мають ширину захвату 5, 8, 12, 16 м, а її «родичка» на системному носії «Талер» — із захватом завширшки 8 м. Дисковий лущильник «Дукат» найкраще придатний для обробки стерньових культур. Він забезпечує інтенсивне перемішування грунту і рослинної маси на глибину до 14 см.
Дискові борони грунтообробної сільгоспмашини «Дукат» та інші машини обладнують фірмовими надійними підшипниковими вузлами. Harp Agro Unit — підшипниковий вузол із підвищеним експлуатаційним ресурсом, що безвідмовно працюватиме протягом тривалого терміну.
У бороні грунтообробної сільгоспмашини «Дукат» застосовується ресорна 3D-стійка. Вона забезпечує зниження тягового опору і витрати палива не менше ніж на 20%. А 3D-захист підшипникового вузла за наїзду на будь-які перешкоди дає змогу уникнути поломки дисків, підшипників, стійок, пошкодження рами. Також із його допомогою вдається дотримувати рівномірну глибину обробітку, позаяк ця конструктивна особливість запобігає виглибленню всього агрегату під час наїзду одним диском на перешкоду (машини для основного обробітку ґрунту).
Пружинні зуби ґрунтообробного агрегату перед дисками забезпечують рівномірне розподілення поверхнею поля окремих скупчень пожнивних решток. Ця сама деталь конструкції, встановлена перед котком, призначена для запобігання прямому вилітанню грунту з-під другого ряду дисків, що запобігає його забиванню під час роботи на високих швидкостях. Крім того, пружинні зуби розбивають великі фракції грунту на дрібніші.
Інтенсивні стерньові культиватори «Шилінг» (машини для основного обробітку ґрунту) використовуються у мінімальній системі землеробства. Також їх широко застосовують і в традиційних системах обробітку, зокрема під час догляду за парами і передпосівного обробітку грунту.
Фахівці кафедри оптимізації технологічних систем (ОТС) провели дослідження та випробування культиватора «Шилінг» (КЛД-3,0). Перевіряли його можливості на різних фонах (стерня зернових, стерня кукурудзи та на непідготовлених для обробітку полях), а також у умовах роботи з грунтами різної твердості — від 1,4 до 7,0 МПа та різного складу — від глинистих до піщаних(грунтообробні сільгоспмашини).
Глибокорозпушувач «Франк» — один із найефективніших засобів для поліпшення повітряного режиму грунту. Він здатен створити якісну мульчу з пожнивних решток. Він призначений для руйнування ущільнення шарів, що утворюється після використання знарядь горизонтального обробітку (таких як плуги, дискові і лапові знаряддя). «Франк-2,5» — глибокорозпушувач для суцільного глибокого обробітку, який концептуально близький до найпоширенішого європейського глибокорозпушувача (грунтообробної сільгоспмашини).
Глибокорозпушувач «Франк» у своїй конструкції має швидкозмінні передні наконечники і накладки, що захищають стійку від спрацювання. А геометрична конфігурація робочого органу сприяє глибшому входженню в щільний грунт. Збалансована установка здвоєного котка забезпечує постійний контакт обох котків ґрунтообробного агрегату із грунтом. Здвоєний шпоровий самоочисний коток із балансирною підвіскою завершує обробіток поверхні грунту. Під час обертання котка шпори занурюють рослинні рештки в нижні шари грунту і перемішують їх із землею у поверхневому шарі завтовшки15-20 см.
«Гульден» ( ґрунтообробні агрегати) — дворівневий розпушувач для обробітку грунту за безполицевої технології, осінньої чи весняної оранки, глибокого розпушення грунту на схилах і парових полях, післязбирального розпушування і передпосівного обробітку стерньових і мульчованих агрофонів. Технологічне поєднання декількох операцій істотно заощаджує ресурси.
Переваги глибокорозпушувача «Гульден»
Регулювання глибини обробітку грунту, що виконують два ряди лап: переднього — до 45 см і заднього — до 25 см — незалежно один від одного. Здійснюється з допомогою пальців на паралелограмі кріплення котка для передніх стійок і на паралелограмі кріплення заднього ряду стійок.
Для додаткового кришення верхнього шару грунту та вирівнювання поверхні поля, а також рівномірного розподілення рослинних решток знаряддя комплектується здвоєними шпоровими котками.
Культиватор передпосівної обробки «Червонець» (ґрунтообробний агрегат) із шириною захвату 8 м забезпечує ідеальний передпосівний обробіток двома рядами стрілчастих лап із шириною захвату від 35 до 150 мм на S-подібних стійках. Якісне вирівнювання поверхні грунту виконує здвоєний коток різного
діаметра.
Посівний комплекс «Злотник» (ґрунтообробний агрегат) може сіяти як за мінімальною, так і за нульовою технологіями завдяки висівному блоку з посиленими дводисковими сошниками. Оснащення хвилястими дисками, встановленими перед кожним сошником, дає змогу із більшою кількістю пожнивних решток за технологією ноу-тілл. Висівний апарат
з безступінчастим регулюванням норми висіву забезпечує швидке і точне налаштування потрібної норми висіву (від 2,3 до 300 кг/га) та внесення добрив.
Приставка для прямого висіву «Крона» (ґрунтообробний агрегат) із шириною захвату 3,6 м в агрегаті з традиційними зерновими сівалками типу СЗ дає змогу виконувати сівбу як за традиційною технологією, так і за ноу-тілл. Робочими органами приставки є хвилясті диски, що забезпечують розрізання пожнивних решток із розсуванням їх навсібіч для можливості роботи дискового сошника сівалок із формуванням V-подібної канавки завширшки до 4 см.
Зубова борона «Ліра» і система для внесення в грунт рідких мінеральних добрив та засобів захисту рослин утворюють комплекс «Реал» (комбіновані ґрунтообробні агрегати). Робочі секції складаються з п'яти рядів пружинних зубів, розташованих зі зміщенням один щодо одного з кроком 38 мм. Це забезпечує якісний обробіток без допускання пропусків. Кут нахилу зубів регулюється одночасно на всій секції в межах від 15 до 90° з інтервалом 15°, що дає змогу змінювати глибину обробітку від 3 до 9 см. Конструкція рами і причіпного пристрою забезпечує просте переведення борони із транспортного положення в робоче і навпаки за короткий термін (3-5 хв). Із цим легко, без сторонньої допомоги, впорається оператор технозасобу.
На Дні поля також відбулася презентація нових машин від ЛКМЗ (грунтообробні машини):
— короткої дискової борони «Дукат-3» (ширина захвату — 3 м);
— роторної борони «Динар-6,4» (ширина захвату — 6,4 м); глибокорозпушувача «Франк» (ширина захвату — 2,5 м).
У роботі Дня поля «Лозівські машини» брав участь Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. П. Василенка (ХНТУСГ), його окремі інститути, в т. ч. Навчально-науковий інститут механотроніки та систем менеджменту та його провідні викладачі основних кафедр, зокрема: оптимізації технологічних систем, тракторів та автомобілів, сільгоспмашин. Участь фахівців ХНТУСГ була обумовлена не тільки бажанням ознайомитись із новітніми вітчизняними грунтообробними с.-г. машинами, а й можливістю довести ці дані до студентів — майбутніх спеціалістів сільського господарства.
Під час демонстрації показу представлених грунтообробних машин усі учасники Дня поля з цікавістю спостерігали за їхньою роботою. А фахівці інституту оперативно визначали основні показники якості та умови роботи представлених машин. Ці дані згодом були представлені на спеціальному стенді, і з ними могли ознайомитись учасники Дня поля.
Слід зазначити, що показ роботи всіх представлених машин відбувався на стерньовому полі після збирання озимої пшениці. Грунт відзначався підвищеною вологістю — 28-31% (табл. 2), оскільки напередодні Дня поля пройшли дощі. Відповідно, на час проведення випробування була незначна твердість грунту — 0,85-2,45 МПа.
під час демонстраційних показів грунтообробних машин фахівці ХНТУСГ оперативно визначали основні показники якості їхньої роботи (табл. 3).
Як показує аналіз даних цієї таблиці, всі с.-г.грунтообробні машини за більшістю параметрів відповідали заявленим виробниками показникам (табл. 1) та агровимогам. Але показники робочої швидкості та гребенистості поверхні поля не у всіх грунтообробних машин були відповідними до заявлених характеристик. Це пояснюється значно підвищеною вологістю грунту, через що тракторам бракувало зчеплення, а оброблений грунт недостатньо розпушувався. Відвідувачі навіть відзначили, що за таких умов техніка, що працює у їхніх господарствах, узагалі не здатна працювати в полі.
Висновки
Техніко-технологічні показники грунтообробних машин «Лозівські машини» засвідчили, що вітчизняні с.-г. машини не тільки не поступаються зарубіжним аналогам за якістю виконання відповідних технологічних операцій, а й у декілька разів виграють у ціні порівня но з ними. Завдяки енергоефективності та реалізації нових технічних рішень, втілених у конструкції представлених машин, на сьогодні агрегати в складі з лозівськими грунтообробними машинами не мають вітчизняних аналогів і впевнено конкурують із кращими зразками імпортної техніки. Представлений ряд грунтообробних машин відмінно адаптований як до вітчизняної, так і до імпортної тягової техніки. Про це свідчить демонстрація роботи грунтообробних агрегатів у поєднанні із тракторами марок МТЗ, ХТЗ, «Джон Дір» і «Кейс». Також виробники подба ли і про забезпечення невеликих господарств. Їхні машини придатні як для гос подарств із парком тракторів по тужністю 80-180 к.с., так і для великих агропідприємств, орієнтова них на обробку великих площ найпотужнішими тракторами.
С. Харченко, М. Циганенко, О. Анікєєв, кандидати тех. наук, доценти,
О. Романашенко, доцент,
К. Сировицький, асистент,
В. Качанов, інженер кафедри ОТС,
О. Гриненко, гол. конструктор,
Українське конструкторське бюро трансмісій і шасі (УКБТШ)