Спецможливості
Новини

Негативна рентабельність виробництва картоплі склала 3,2%

26.09.2017
38157
Негативна рентабельність виробництва картоплі склала 3,2% фото, ілюстрація
Урожайність картоплі в Україні навіть у фермерів у кращі роки не перевищує 25-27 т/га, тоді як поріг прибутковості – 30 т/га

Негативна рентабельність виробництва картоплі склала 3,2% (порівняно з “плюс” 24,2% роком раніше). Так, урожайність картоплі в Україні навіть у фермерів у кращі роки не перевищує 25-27 т/га, тоді як поріг прибутковості – 30 т/га. Правда у господарствах населення урожайність взагалі 12 т/га, але там про рентабельність взагалі не йдеться. Між тим, середньоєвропейська врожайність – майже 50 т/га, а доходить і до 70 т/га, пише propozitsiya.com за матеріалами uain.press.

При цьому Україна виділяє під картоплю 1,3-1,5 млн га, вирощує на них аж 22 млн т (по 490 кг на душу), хоча для забезпечення внутрішнього ринку нам необхідно всього 7 млн т, ще близько 4,5 млн т – для забезпечення посівного матеріалу.

Решта – 10 млн т - розподіляється наступним чином: частина віддається на корм худобі або псується під час зберігання.

"Давно час йти шляхом інших пострадянських країн і скорочувати безглузде виробництво. Приміром Польща ще 40 років тому, вирощувала близько 50 млн т картоплі. Вже до 2000 року валовий збір в цій країни скоротився більш ніж в 2 рази – до 24 млн т, а сьогодні врожай картоплі в Польщі становить десь 8-9 млн т і цього достатньо для того, щоб виробники в цій країні мали сталу рентабельність, повністю забезпечували внутрішній ринок і успішно експортували", — пише онлайн-видання.

Втім, фахівці мають певні сумніви стосовно даних Держстату з виробництва картоплі в Україні – адже вирощене у селянських обійстях практично не піддається обліку і оцінюється “на око”.

За оцінками Української Асоціації виробників картоплі, річний обсяг виробництва картоплі в Україні не перевищує 15 млн т, проте розподіл споживання цього обсягу все одно є дуже неефективним. Фактично, щороку ми згодовуємо худобі або втрачаємо в процесі збирання та зберігання майже третину врожаю картоплі. Такий обсяг еквівалентний половині врожаю в сусідній Польщі.

При цьому, ми майже не переробляємо картоплю, бо переробка стане вигідною лише при врожайності 50-55 т/га (зараз маємо 25-27 т/га). Правда, за середньоєвропейської урожайності нам потрібно було б виділяти під картоплю лише 240 тис. га, а звільнений мільйон гектарів вигідніше засадити тими ж ягідниками чи садами.

Ключові слова: картопля, Картопля, АПК

Інтерв'ю
За використання сучасних засобів захисту рослин найбільшої їхньої ефективності вдається досягти лише за строго виконання трьох основних умов: правильного вибору препарату, оптимальних термінів внесення та чіткого дотримання технології... Подробнее
Богдан Духницький, канд. ек. наук ННЦ «Інститут аграрної економіки», аналітик компанії «Бізнесгрупінвест», що тісно співпрацює з Асоціацією «УКРСАДПРОМ»
Європейський ринок потребує фруктів і ягід і скупує  їх з усього світу. При цьому попитом користується не  лише сировина, а й перероблена продукція. За результатами 2016 року, 70% доходів зі

1
0