Спецможливості
Технології

Особливості вирощування квасолі

30.04.2021
7028
Особливості вирощування квасолі фото, ілюстрація

Оператори ринку бобових відзначають зростання цін на дані продукти, особливо на квасолю. Відповідно, зростає інтерес сільгоспвиробників до цієї культури. Однак ті, хто береться вирощувати її в промислових обсягах, нерідко стикаються з труднощами, про які й подумати не могли, десятиліттями вирощуючи квасолю на власному городі. В результаті прибутки й близько не досягають розрахованих у бізнес-плані показників – і це якщо вони є взагалі.

 

 

 

Вибір ґрунту

Нюанси починаються з вибору ґрунту. На городах вирощують квасолю по всій Україні. Фахівці підтверджують: для квасолі немає поганих ґрунтів. Наприклад, навіть на межі з Поліссям у промислових масштабах у 2020 р. отримували врожайність більше 2 т/га. Але тут же нагадують про один момент: культура потерпає від кислого ґрунту в початковій фазі розвитку, коли корінчик виходить з насінини. Тому фахівці радять вносити під час сівби добрива з нейтральною реакцією або й узагалі з лужною: на ринку є комплексні добрива з рН до 7,4.

 

Вибір сорту

Вибір сорту – питання дуже непросте, адже ринок пропонує широкий асортимент: різне забарвлення квасолин, від якого сильно відрізняється й ціна товарної продукції, значно варіюється і розмір (маса 1000 насінин) та врожайність. Для промислового вирощування важливим фактором вибору постає придатність сорту до прямого комбайнування. Наприклад, сорти з великими квасолинами нестандартного забарвлення цінуються значно дорожче, ніж стандартна біла квасоля, тим більше дрібна.

У США еталонним сортом квасолі вважається Мерлін з масою 1000 насінин 185-200 г. Натомість велика червона квасоля, яку дають певні сорти, коштує на світовому ринку $1500-1600 за тонну. Велика (маса 1000 насінин – 600 г) ряба квасоля сорту Берлотто коштує на європейському ринку близько $1300 за тонну.

Потенціал урожайності сучасних закордонних сортів досягає 4-5 т/га. На практиці в умовах України збирають 2-3 т/га. При цьому був досвід отримання врожайності 29 ц/га на піщаних ґрунтах або 22 ц/га великої червоної квасолі на чорноземах в умовах надмірного пересихання рослинної маси і прямого комбайнування, через які, за оцінками фахівців, 4-5 ц/га висипалося.

 

Ґрунтообробіток і сівба

У Лісостепу на чорноземах найкращим обробітком ґрунту під квасолю фахівці називають оранку. Натомість вони не радять орати на ґрунтах з менш потужним родючим шаром (сірі лісові, дерново-підзолисті). Сіють квасолю звичайною зерновою сівалкою з міжряддям 12-15 см з густотою 50 насінин/м2 – хтось не заглушуючи сошників, хтось заглушуючи через один.

Головний фактор урожайності квасолі – ґрунтова волога: насінина потребує вологи 100-150% від своєї маси. Тому під час визначення глибини висіву фахівці радять керуватися перш за все вологістю ґрунту: залежно від останнього показника квасолю сіють на глибину від 2 до 8 см. Крім того, під час вибору глибини висіву рекомендують керуватися розміром насіння: дрібніше сіють мілкіше, а крупніше – глибше. Наприклад, дрібне насіння фахівці радять сіяти на глибину 2 см, якщо ґрунт забезпечений вологою і на 4 см, якщо вологи бракує. Водночас якщо дрібне (4,5-5,5 мм) насіння висіяти на глибину 6 см, то до 20% його кількості не зійде. Тому в умовах недостатньої вологості ґрунту фахівці радять сіяти глибше (6-8 см), використовуючи крупне насіння. І особливо вони наголошують на важливості вирівняності посівного матеріалу за розміром.

Оптимальні строки сівби, як нагадують спеціалісти, настають після прогрівання ґрунту на глибині висіву щонайменше до 12°С. Водночас вони радять сіяти квасолю не пізніше кінця травня. Адже з урахуванням строку вегетації (85-95 днів) посіяна в червні квасоля під кінець сезону може потрапити в такі умови (холодні ночі, великі добові перепади температур), які суттєво знижують урожайність. А осінні дощі перешкоджають збиранню і зумовлюють значні втрати врожаю на корені або в валках. Тому фахівці не рекомендують використовувати квасолю для пересівання якоїсь культури. Як приклад вони наводять випадок, коли квасоля була посіяна 9-12 червня: урожайність склала всього 1,2 т/га.

 

Удобрення

Удобрення квасолі фахівці радять здійснювати під час сівби комплексними добривами нормою 150-200 кг/га, доповнюючи їх підживленнями під час вегетації. При цьому вони наголошують на неприпустимості перевищення норми азоту: за надмірної кількості цього елементу бульбочкові бактерії не розвиваються. Крім того, останні не розвиваються в посуху або, навпаки, в умовах рясних злив.

 

Захист

Квасоля вимагає внесення ґрунтових гербіцидів. Однак з ними, як попереджають фахівці, слід бути обережним, щоб уникнути фітотоксичності. Через це вони в якості ґрунтового гербіциду вносять прометрин нормою 1,2-2,5 л/га (залежно від конкретних умов) з прилипачем. Натомість використовувати як ґрунтовий гербіцид прометрин на квасолі не рекомендують. Також з метою уникнення фітотоксичності фахівці радять обов’язково прикочувати посіви квасолі: якщо ґрунт вологий – до внесення ґрунтового гербіциду, якщо сухий – після. Крім того, за відносно сухого ґрунту рекомендується збільшити норму робочої рідини. Втім, у США часто вирощують квасолю і без гербіцидів – якщо її потім планують збирати роздільним комбайнуванням.

Також, як зазначають фахівці, квасоля потребує двох інсекто-фунгіцидних обробок, і це без протруєння. Для протруєння насіння застосовують препарат Стандак Топ, який перешкоджає ураженню дротяником і стебловою мухою, яка може знищити до 15% сходів. Фахівці пояснюють, що для протруювання слід застосовувати препарат, який поширюється рослиною як вгору, так і вниз. Потім після сходів і перед цвітінням вносять суміш інсектицидів проти брухуса, найбільш злісного шкідника квасолі, та фунгіцидів. На насінницьких посівах квасолю обприскують інсекто-фунгіцидною баковою сумішшю тричі.

 

Збирання

На квасолі рекомендують вносити біостимулятори. Це дає змогу отримати квасолю заввишки 60 см, тоді як стандартна висота культури становить 40-45 см, а червоних сортів – 35-45 см. А більш високорослі посіви краще придатні для прямого комбайнування.

Обов’язковим, як стверджують фахівці, є внесення десикантів перед збиранням. Це застосовується для досягнення оптимальної вологості. Збирання квасолі рекомендують при вологості бобів 14-18%. За вологості менше 14% збирання комбайном припиняють через те, що квасоля під час збирання травмується, і чекають дощу. Мінімізація втрат під час збирання досягається поєднанням найбільш придатних для прямого комбайнування сортів, застосування біостимуляторів і оптимальних строків десикації та збирання. Найбільш придатні для прямого комбайнування закордонні сорти за збирання флексі-жаткою демонструють рівень травмування квасолин менше 4%.

Часто з десикацією запізнюються – коли кидають побіжний погляд на поле згори і, бачачи зелене листя, вирішують почекати ще. В результаті десикацію здійснюють із запізненням, і квасолю доводиться збирати пересушеною – з вологістю, наприклад, 10%, через що багато квасолин травмується. Тому оптимальним строком десикації вважається пожовтіння 65-70% бобів.

Загалом витрати на вирощування квасолі, з досвіду 2020 р. в різних областях, становлять $550-600 на гектар.

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Віктор Шеремета, заступник Міністра АПК з питань фермерства
На початку жовтня в Міністерстві аграрної політики та продовольства була введена окрема посада заступника міністра з питань фермерства. Ним став Віктор Шеремета, який раніше обіймав посаду Віце-президента Асоціації фермерів і... Подробнее
экспорт
Після підписання Угоди про зону вільної торгівлі з Канадою українські аграрії отримали шанс вийти на канадський ринок. Втім, позитивний ефект буде відчутним не відразу. 

1
0