Оптимальні підходи в живленні плодово-ягідних культур
Питання здорожчання добрив для сільськогосподарських рослин в Україні постало вже на початку 2022 року. Причина — зростання ціни на газ та припинення експорту міндобрив з Білорусі, тож вартість добрив зросла майже на 163 %. Про це повідомляли різні агроексперти, виробники добрив. Відтак, аграрії почали шукати альтернативні варіанти або ж нові джерела поставок.
Живлення плодово-ягідних. Що пропонують компанії-виробники добрив?
Олександр Ступенко, керівник департаменту науки, НВК «Екоорганік»
Суницю сьогодні вирощують звичайну і ремонтантну. Після першого збору врожаю ремонтантна суниця потребує підживлення, тому ми рекомендуємо застосувати комплекс продуктів, які забезпечать ефективне її цвітіння, простимулюють кореневу систему, додадуть інших елементів для того, щоб сформувався повноцінний другий врожай. Після збирання першого врожаю можна внести на суницю антистресант і мікроелементи, зокрема бор. Цей елемент необхідний ягідним культурам в період цвітіння і запилення, щоб сформувалася повноцінна ягода, для накопичення і переміщення цукрів, для здоров’я судинної системи рослини.
Малина. На початку розпускання бруньок варто внести борвмісне добриво та добриво з фунгіцидними властивостями, щоб простимулювати ріст кореневої системи та зберегти здоров’я рослин. Після цвітіння малини варто внести магній-хелати і кальцій бор для міцності ягоди, щоб в подальшому урожай без проблем можна було транспортувати. Після збирання першої хвилі врожаю варто внести добриво-стимулятор з мікроелементами, амінокислотами та фітогормонами, а також бор. Це посилить цвітіння, сформує повноцінну ягоду. Після другої хвилі врожаю слід застосувати мікроелементи і фунгіцидне добриво для збереження здоров’я рослини. Також ми рекомендуємо на всіх ягідних культурах профілактичне застосування фосфітних добрив (3л/га) і добриво у формі органічного комплексу бору з моноетаноламіном та вільними L-α-амінокислотами. Листя, яке ще не опало, засвоїть речовини, що накопичаться в стеблі, кореневій системі та працюватимуть на урожай майбутнього року.
Плодоносна лохина. Дуже популярна ягода останніми роками, але досить не проста у вирощуванні. В період розпускання бруньок ми рекомендуємо вносити добрива з фунгіцидним ефектом та властивостями антистресанта (на основі вільних L-α-амінокислот). Лохина має відносно слабку кореневу систему, погано засвоює речовини з ґрунту, навіть за підкислення, добрива краще поглинає через листок. Потрібно забезпечити нормальний рівень цвітіння, для цього слід внести продукт з амінокислотами і хелатами, нехелатної форми мікроелементами. На початку цвітіння лохину можна підживити фосфітними добривами, які уберігатимуть рослини від хвороб, і магній-хелати. За формування ягід варто внести також фосфіти і кальцій бор для міцності ягоди (до 3 л/га за 2–3 внесення). Після збору врожаю можна дати рослині фосфіт з підвищеною дозою або висококонцентроване хелатоване мідне добриво. Це буде працювати профілактично для збереження від хвороб у майбутньому.
Плодові кісточкові культури. Перше внесення добрив починаємо з розпускання бруньок, спершу варто застосувати бор, щоб отримати рясне цвітіння. Після опадання надлишкової зав’язі після цвітіння культури обробку проводять фосфітними продуктами і висококонцентрованим марганцевим добривом (N – NH2 — 3 %; Mn — 6 %). Для посилення росту кореневої системи дерева, кущі підживлюємо магній-хелатами і добриво з азотом та найвищою концентрацією фосфору у формі фосфіту (P2O5 — 60 %; N — 30 %). В період формування плодів, задля попередження розтріскування ягід (особливо черешні), потрібно дати кальцій бор за 2–3 внесення по 1–2 л/га. Після збирання врожаю слід обробити культури мідь хелатованими або фосфітними добривами.
Добрива для підживлення ягідних культур. Борвмісні продукти, препарати з мікроелементами і антистресанти з амінокислотами (напередодні стресової ситуації, наприклад, зниження, підвищення температур тощо), кальцій бор, хелатовані елементи, фосфітні продукти (звичайний, з калієм та цинком).
Значення збалансованої системи живлення та роль біостимуляторів в технологіях вирощування лохини та суниці
Володимир Побережник, агроном-консультант, НВК «Квадрат»
- Коли та які біостимулятори варто застосовувати на рослинах? Стимулятори на основі морських водоростей в системі живлення культур. Такі продукти краще застосовувати задля попередження стресу (за тиждень-два до настання стресових умов). Біостимулятори на основі морських водоростей застосовують як для позакореневого живлення, так і за вирощування розсади для розвитку кореневої системи.
Препарати на основі амінокислот застосовуються після настання стресу (через 3–4 дні після виходу рослини зі стресу).
Препарати антистресанти підвищують стійкість рослин до пошкоджень низькими температурами. Це дуже важливо для тих аграріїв, хто займається вирощуванням ранньоквітучих рослин. Такі препарати в холодний період підвищує концентрацію клітинного соку в рослинах, запобігає формуванню льоду в клітинах і у міжклітинному просторі, тим самим зберігає рослину від загибелі.
Комплексні добрива на основі спеціального набору амінокислот та екстракту морських водоростей, збагачені цинком, бором, марганцем, молібденом, азотом. Застосовуються задля стимуляції плодоношення, наливу, дозрівання та покращення інтенсивності забарвлення плодів овочевих, плодових та ягідних культур.
Садівництво та ягідництво неможливе без застосування кальцію. Таким чином можна покращити якість вирощуваної продукції. Препарати на основі кальцію та амінокислот варто вносити протягом усієї вегетації культур. Такі продукти покращують якість плодів і дають можливість зберегти товарний вигляд, безпроблемно транспортувати.
Мідьумісні препарати рекомендовано вносити для боротьби з грибними хворобами на плодово-ягідних і польових культурах (2 л/га). Якщо рослини атакують хвороби бактеріального походження, то такі препарати слід вносити зі збільшеною в два рази дозою.
До всіх контактних препаратів можна додавати препарати на основі органосилікону. Це дасть можливість покрити плоди тоненькою плівкою, яка не змивається опадами, не випаровується.
Препарати на основі фосфітів застосовуються в ранній період розвитку рослин, за знижених температур, стимулюють розвиток кореневої системи. Фосфор у формі фосфіту починає працювати за температури ґрунту 4…5 °С. Фосфіти також впливають на вироблення природної стійкості до враження патогенами.
Окрім здорожчання добрив, свій відбиток на агросектор України цього року наклала повномасштабна війна росії проти України. Не всі аграрії змогли вчасно провести посівну, догляд за садами, ягідниками, оскільки в деяких регіонах були заміновані ділянки, не вистачає палива, обмежений доступ до насіння, садивного матеріалу, ЗЗР, добрив тощо. Фермери сьогодні не спроможні закуповувати добрива в повному обсязі, однак, попри все вищезазначене, намагаються виходити із ситуації поступово.
Вікторія Полевик, v.polevik@univest-media.com