Спецможливості
Новини

Операція “Консолідація”

02.09.2011
925
Операція “Консолідація” фото, ілюстрація

Деякі пропоновані урядовим законопроектом про ринок земель нововведення дуже позитивні для сільгоспвиробників. Так вважають юристи та представники об'єднань, що представляють інтереси бізнес-середовища. Документ передбачає, що право оренди земельної ділянки є об'єктом ринку земель. Проте не все так райдужно для сільгосппідприємств.

Деякі пропоновані урядовим законопроектом про ринок земель нововведення дуже позитивні для сільгоспвиробників. Так вважають юристи та представники об'єднань, що представляють інтереси бізнес-середовища. Документ передбачає, що право оренди земельної ділянки є об'єктом ринку земель. Проте не все так райдужно для сільгосппідприємств.

Урядовий законопроект 9001-1 "Про ринок земель" Верховна Рада розгляне в першому читанні найближчим часом, і вже до кінця жовтня його можуть прийняти в цілому. В законопроекті окремий розділ присвячено консолідації земель. Насправді передбачені в ньому норми - мінімальний набір для того, щоб увесь закон (після його прийняття) міг працювати. За словами президента Аграрного союзу України Геннадія Новікова, в ідеалі, до прийняття закону про ринок землі варто було б прийняти закон про консолідацію земель.
Такий законопроект розробляє Держземагентство. Документ, зокрема, має визначити право черговості викупу земельних ділянок. Чому це важливо? Річ у тім, що вже тепер, одержавши контроль над ділянкою посередині поля, яке обробляє сільгоспвиробник, можна зробити подальше його господарювання нераціональним. Далі можна або скупити площі цього аграрія за втратною ціною, або, навпаки, запропонувати йому викупити "вкраплення" за завищеною ціною. Унеможливити такі спекуляцій і забезпечити умови для раціонального землекористування саме й покликана консолідація. Крім "украплень", як вважає заступник Голови Держземагентства Микола Калюжний, потрібно виключити багатоконтурність і черезсмужжя.
Про черговість і права
Яку черговість викупу ділянок сільськогосподарського призначення запропонує в своєму законопроекті Держземагентство - не відомо. Поки що можемо обговорювати пропозиції урядового законопроекту про ринок земель.
І ось тут уже висловлюються побоювання, що ті переваги, які надаються державі, якщо їх чітко не регламентувати, в нашій країні неминуче призведуть до зловживань (див. коментарі юристів).
Крім того, права викуповувати сільгоспземлі, по суті, позбавлені найбільші орендарі. Сільськогосподарським підприємствам, установам й організаціям землі сільгосппризначення, відповідно до урядового проекту закону, можуть належати за проектом на право користування (за чинним законодавством - на право власності).
Нагадаємо, що, відповідно до згаданого законопроекту, придбати у власність землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за цивільно-правовими договорами можуть лише громадяни України, фермерські господарства, держава й територіальні громади. Іноземці не можуть стати власниками сільгоспземлі за цими договорами. Вони можуть її успадкувати, але зобов'язані протягом року цю власність продати або подарувати. Причому дарувати земельні ділянки сільгосппризначення, які перебувають у приватній власності (стосується всіх, не тільки іноземців), можна лише членам родини, державі або територіальній громаді. Установлено граничні максимальні площі земельних ділянок для ведення товарного сільгоспвиробництва, які можуть перебувати у власності однієї особи (докладніше читайте в "Пропозиції" №8'2011, с. 14-18).
Урегульовано проблемне питання з відумерлою спадщиною. Такі сільгоспземлі в судовому порядку передаватимуться в державну або комунальну власність. Після чого землі можна буде повернути в обіг, наприклад, продати право оренди сільгоспвиробникам. Причому придбати таке право, нарешті, можна буде на земельних торгах.
Як черезсмужжя
позбавлятимуться
Щодо способів консолідації, документ визначає:
  добровільний обмін ділянки на іншу на цьому самому чи іншому масиві;
  об'єднання суміжних земельних ділянок їхнім власником за технічною документацією із землеустрою;
  обмін, зміни меж, упорядкування угідь за проектами землеустрою (розробку проекту консолідації можуть ініціювати особи, яким у сукупності належить 75% земельного масиву);
  інші способи, які не суперечать чинному законодавству.
Інакше кажучи: дозволено все, що не заборонено.
Позитивний сигнал для великих землекористувачів: з ними узгоджуватимуть проекти землеустрою щодо консолідації сільгоспземель за умови, що вони орендують 75% земельного масиву.

Марина Моісеєва
m.moiseieva@univest-media.com

Інтерв'ю
Справжні друзі пізнаються у біді, справжні ґрунтообробні агрегати — під час роботи у важких умовах   Зима і весна цього року порадували аграріїв більшості регіонів України рясними опадами. Є задатки щодо отримання високих урожаїв. Але… На... Подробнее
До цього господарства у мене особливе ставлення — дуже поважаю фахівців, які працюють тут за їхню людяність, відкритість і готовність завжди прийти на допомогу. Коли я з донькою втікала від війни (а самі ми з Києва), то тимчасовий притулок... Подробнее

1
0