Спецможливості
Новини

Близько 70% форвардних контрактів по кукурудзі можуть бути не виконані

19.11.2020
1005
Близько 70% форвардних контрактів по кукурудзі можуть бути не виконані фото, ілюстрація
Ігорь Петрашко

У підконтрольній Ігорю Петрашко аграрній сфері — найбільший в історії дефолтний скандал. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на znaj.ua.

Близько 70% форвардних контрактів по кукурудзі можуть бути не виконані. Селяни відмовляються віддавати урожай експортерам за «літніми» цінами. Міжнародні поставки на межі зриву. Імідж країни і доходи бюджету під загрозою. А Петрашко обстрагувався від того, що відбувається і заявляє, що експорт нам взагалі-то не потрібен. Краще зайнятися глибокою переробкою і наростити виробництво...

У чому суть конфлікту на аграрному ринку? Минулого року Україна увійшла до трійки світових експортерів кукурудзи. З вироблених 35,9 млн т на експорт було відправлено 30,3 млн. Цього року трейдери, орієнтуючись в тому числі і на прогнози мінекономіки, розраховували на урожай 40 млн т і експорт 33 млн. Відповідно, під такі обсяги планували поставки в жовтні-грудні.

Але через посуху ситуація різко погіршилася. Згідно з даними «ІАП АПК України», на 11 листопада було експортовано 3,4 млн т кукурудзи, що майже на 2 млн менше, ніж у тому ж періоді 2019-го. Ще 10 млн т українським зернотрейдерам потрібно відвантажити найближчим часом. Але велика ймовірність, що вони не зможуть цього зробити.

Чому? Очевидно (і звіт USDA це підтверджує), що урожай кукурудзи не перевищить 28 млн т. Відповідно, ми зможемо продати на зовнішньому ринку не більше 22 млн т, оскільки 7 млн Україні необхідно для внутрішнього споживання.

Дефіцит завжди породжує зростання цін, тому в жовтні ціна тонни кукурудзи перевалила за $200, а ближче до піку поставок в кінці листопада-грудні — спотова ціна може досягти $220.

І тут взбрикнули селяни. Вони почали масово відмовлятися від виконання своїх зобов'язань на поставку кукурудзи за укладеними заздалегідь форвардними контрактами.

Як зазначалося у ЗМІ внаслідок аномальної посухи більшість аграріїв не зібрали урожай в запланованих обсягах, а у багатьох і зовсім виник форс-мажор.

Але справа не стільки в зменшенні виробництва, скільки в зростанні цін. Влітку, коли трейдери підписували форвардні контракти кукурудза коштувала $140-160 за т. До моменту виконання поставок ціна додала, грубо кажучи, $50 на т. Це серйозний стимул для селян, щоб «кинути» експортерів. Те, що ті «влітають» з міжнародними контрактами фермерів не колишить. У них своя біль-посуха. Вони про це вони кричали, але Петрашко їх не почув.

Поза всякими сумнівами, Мінекономіки влітку пустило ситуацію з посухою на самоплив. Проводили наради, заслуховували скарги аграріїв. Аграрії просили своє профільне міністерство: допоможіть вирішити якось наші проблеми. 

Що після цього зробив Петрашко? Він обговорив з аграріями півдня проблему посухи та механізмів підтримки сільгоспвиробників регіону. Прес-служба міністерства, відзвітувала, що «окремим блоком програми зустрічей в Одеському регіоні стало проведення круглого столу з відновлення зрошення».

Але, як стверджують аграрії, далі обіцянок підтримки справа не пішла. У цій ситуації для багатьох виявилося вигідніше спалити посіви в полі, ніж розорятися на поливі.

Восени у цієї драматичної історії намітилося продовження у зв'язку з масовою відмовою агрогосподарств виконувати форвардні контракти. І знову Мінекономіки «відморозилося».

А коли стало зрозуміло, що таким чином проблему не вирішити і в осяжній перспективі нам світять збитки держави в розмірі, мінімум, $300 млн і непрофінансована в повному обсязі посівна 2021 року (а, значить, нормального врожаю в наступному році може знову не бути), він змінив риторику. І вдарився у філософію.
Петрашко раптово заявив, що експорт кукурудзи, який приносить країні валюту, — це неправильно. Потрібно думати про переробку зернових, яка дозволить наростити виробництво... протеїн.

Оскільки від умовиводів міністра експортерам легше не стає і вони вперто б'ють в набат, Петрашко вигадав геніальний спосіб дистанціюватися від кукурудзяного трешу і невирішених проблем з виконанням зовнішньоекономічних контрактів: він звернувся до прем'єр-міністра з проханням внести в Меморандум про узгодження позицій на ринку зерна зниження річних обсягів експорту кукурудзи до 17 млн т.

Виникає питання, а як же інтереси держави, яка два десятки років вибудовувала імідж надійного постачальника продовольства на світові ринки і ризикує його втратити в цьому році через кукурудзяний скандал? Судячи з усього, міністр Петрашко вважає, що це не сфера відповідальності. Так що над проблемами, які він не розрулив, нехай ламають голову інші. 

Такий ось «державницький» підхід...

Інтерв'ю
Ансгар Борнеманн, директор Nestlé в Україні та Молдові
Nestlé в Україні активно співпрацює з місцевими постачальниками. За даними на кінець 2016 року, близько 70% компонентів для товарів компанія купує на місцевому локальному ринку.  Із 2007 року
Валентина Потапова
Cьогодні група компаній «Штефес» добре відома в Україні. Засоби захисту рослин, що виробляє і реалізовує «Штефес», дали змогу тисячам українських аграріїв зберегти та зібрати мільйонні врожаї, примножити свої статки. Популярності компанії... Подробнее

1
0