Спецможливості
Новини

Нові правила торгів для Держкомрезерву та його постачальників

15.07.2008
839
Нові правила торгів для Держкомрезерву та його постачальників фото, ілюстрація
Новий порядок закупівель, нові кадрові призначення. Як наслідок, оптимізм одних та невдоволення інших. Обсяг зерна, що його має закупити Держкомрезерв, визначено. Селянам обіцяють відкриті тендери та спрощену процедуру участі в них.

Кабмін своєю постановою №873 від 26.06.2006 р. затвердив новий Порядок, що визначає процедуру придбання Держкомрезервом матеріальних цінностей для закладення до Державного матеріального резерву (в т. ч. мобілізаційного). Придбання матеріальних цінностей (в т. ч. зерна, цукру й іншої сільгосппродукції та продовольчих товарів) Держкомрезерв має здійснювати на конкурсних засадах: проводити відкритий конкурс чи конкурс з обмеженою участю. Причому, відповідно до документа, торги з обмеженою участю Держкомрезерв зможе проводити лише з дозволу уряду (текст постанови шукайте на сторінках додатку “Агрокомпас”).
Постановою Кабміну №518 від 19.04.2006 р. цього року передбачено виділення Держкомрезерву на закупівлю зерна й інших продовольчих товарів 400 млн грн. Держкомрезерв планує закупити 7 тис. т цукру (з цукрових буряків) виробництва 2006 року та 400 тис. т продовольчого зерна нового врожаю, в тому числі 380 тис. т пшениці (з них по 180 тис. т — 3 та 4 кл., 20 тис. т — 5 кл.), по 10 тис. т рису та гречки (обсяги закупівель затверджує Кабмін за узгодженням із профільними міністерствами).
Примітка. За словами в. о. міністра аграрної політики Олександра Баранівського, цього року Аграрний фонд закупить зернових на суму 250 млн грн. Міністр також висловив сподівання, що регіони закуплять 1,5 млн т зерна.
Перші торги з приводу закупівлі зерна нового врожаю в Держрезерв проведено 25 липня, на них планували закупити 50 тис. т продовольчого зерна (в Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Одеській областях та АРК). Проте, як стало відомо на момент верстання номера, жодної тонни зернових нового врожаю 25 липня закуплено не було. За даними прес-служби Держкомрезерву, основною причиною стало неправильне заповнення й подача документів власниками зернових. Другий тендер із закупівлі зернових цьогорічного врожаю (також в обсязі 50 тис. т) заплановано на 8 серпня (зерно закуповуватимуть у всіх областях України, крім західних). Надалі тендери проводитимуть щотижня. Останні торги із закупівлі зерна Держкомрезерв планує провести 17 жовтня.
Закупівельні ціни на зернові, що підлягають регулюванню, Держкомрезерв установлюватиме відповідно до наказу Мінагрополітики №282 від 07.06.2006 р. (на пшеницю м’яку 3 кл. в межах 700–780, 4 кл. — 610–680, 5 кл. — 520–580 грн/т).
Перший тендер із закупівлі зерна в Держрезерв проводили за тією самою процедурою, що й 2005 року, а з другого — порядок проведення тендерів буде змінено.
Держкомрезерв України обіцяє спростити процедуру участі в конкурсах із закупівлі матеріальних цінностей (продукції), в тому числі зерна. Про що поінформував заступник голови Держкомрезерву Сергій Качуровський на прес-конференції 5 липня. Це пов’язано із прийняттям нового порядку закупівлі матеріальних цінностей для закладення в Державний матеріальний резерв, що, на думку керівництва Держкомрезерву, має вдосконалити й упрозорити процедуру держзакупівель, посприяти підвищенню їхньої оперативності. Новий порядок проведення закупівель до Держрезерву, на думку С. Качуровського, унеможливить зрив плану оновлення запасів Держрезерву на 2006 рік, виконанню якого загрожують суперечливі норми нової редакції закону “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” (Закон України №1490-ІІІ від 22.02.2000 р., редакція на підставі ЗУ №3205-IV від 15/12.2005 р.).
За повідомленням прес-служби Держкомрезерву, до участі в конкурсах допускатимуть не тільки сільгоспвиробників, а й інших юридичних осіб. Розмір конкурсного забезпечення буде знижено з 5 до 2%, забезпечення виконання договору становитиме 10% передбачуваної вартості продукції (замість 15%).
Що буде насправді, сподіваємося дізнатися найближчим часом. У попередні роки держзакупівлі діставали чимало нарікань, зокрема, й у сільгоспсекторі. Якщо пропонована ціна була цікавою для постачальників (з точки зору співвідношення до ринкової ціни), конкурси проводилися “за закритими дверима”, а переможці, як то кажуть, призначалися. Тільки-но закупівельні ціни зрівнювалися з ринковими, структура виявлялася майже неспроможною наповнити державні засіки. Що тоді вже казати про ситуацію, коли із закупівлями забарилися, ринкова ціна “втекла”, і вже її не “наздогнати”. Звичайно, це ще провина тих чиновників, які своєчасно кошти на закупівлі не виділяють, проте й дежкомрезервівців також.
План щодо оновлення запасів тваринного масла на 2005 рік був виконаний лише на 20% (до Держрезерву було закладено лише 600 т). У поточному році, відповідно до плану оновлення запасів, передбачається закупити 3,7 тис. т тваринного масла. За даними Держкомрезерву, станом на липень укладено договори на поставку 3,25 тис. т згаданої продукції.
Торік план оновлення запасів м’яса був виконаний на 50% (закладено 2 тис. т  м’яса). У 2005 році закуповувалася тільки бразильська свинина, за фактом придбання якої відкрито кримінальну справу. В І півріччі 2006 року укладено договори на поставку 3 тис. т м’яса, фактично закладено 1,9.
У 2005 році  Держкомрезерв планував закупити 50 тис. т цукру, а вдалося придбати лише 22. Цього року цукор із минулорічних запасів Держкомрезерв України продаватиме в обсягах, що відповідатимуть обсягам цьогорічних закупівель (відповідно до плану оновлення запасів), а це — 7 тис. т. Комітет звертався до уряду із проханням про закладання до Держрезерву більшого обсягу цукру, але цю пропозицію не було підтримано.
У 2005 році Держкомрезерв із запланованого 1 млн т зерна закупив 326,4 тис. т зерна (на загальну суму 189,1 млн грн). У І півріччі 2006 року Держкомрезерв планував реалізувати 200 тис. т у рамках плану оновлення запасів. Комітетом було проведено 8 конкурсів із продажу зерна урожаїв минулих років, на яких було реалізовано 194,5 тис. т зерна (на загальну суму 97,4 млн грн), з них 112 тис. т — на умовах обов’язкової переробки на борошно. Крім того, було реалізовано понад 15 тис. т залишків зерна, що закладалися в Держрезерв ще 1999 року, а також понад 2 тис. т борошна й майже 500 т круп’яної продукції.
У ІІ півріччі 2006 року Держкомрезерв продовжуватиме оновлювати запаси зерна під час конкурсів (зокрема, на конкурсах 17, 24 й 31 липня заплановано продаж 110 тис. т зернових). Частину зерна врожаїв минулих років Комітет має намір переробити на власних комбінатах і продати у вигляді борошна.
Держкомрезерв заявляє про повну готовність своїх хлібних баз і комбінатів хлібопродуктів до прийому зерна нового врожаю. Підготовку підприємств системи Державного резерву до прийому зерна нового врожаю провели в І півріччі. Станом на початок липня сукупна вивільнена для приймання зерна ємність, за даними Держкомрезерву, становила понад 0,5 млн т.


Марина Моісеєва

Інтерв'ю
Турбота про навколишнє середовище, збереження біорізноманіття, покращення медоносної бази, підтримка держави. Оперування сучасними знаннями, організація промислових пасік та інвестиції в переробне обладнання. Таким, цілком імовірно, може... Подробнее
Сергій Риженко — голова фермерського господарства «Вітчизна-Тиниця», що розміщене на Чернігівщині, неподалік від Бахмача. Нині його фермерське господарство — одне з найпрогресивніших у регіоні. Тут, незважаючи на несприятливі погодні умови... Подробнее

1
0