Спецможливості
Статті

Золоті яблука з Бахчисараю

05.06.2008
523
Золоті яблука з Бахчисараю фото, ілюстрація
Золоті яблука з Бахчисараю

Неподалік Бахчисараю, коло обніжжя Ай-Петрі, сховалося невеличке селище з войовничою назвою Танкове. Мешканці його — люди доброзичливі, веселі, а, головне, — працьовиті. Скажімо, брати Андрій та Олександр Кундельські разом з однодумцем Ігорем Циганцевим вирішили створити власне господарство. Після закінчення Кримського агроуніверситету працювали агрономами в тепличному господарстві, тож мають багатий досвід вирощування овочевих культур. Розпочали майбутні фермери свою справу з теплиць під плівкою. Побудували їх чотири — на крапельному зрошуванні, по 4 сотки кожна. Вирощують помідори, огірки. Перша партія овочів готова до продажу вже наприкінці травня, а остання — до новорічного столу.
Грунти в Криму важкі, кам’янисті, з Ай-Петрі дмуть холодні вітри. Перепад денної та нічної температур становить 20 градусів. Тож підтоплювати в теплицях доводиться навіть улітку.
Біля теплиць — розкішний сад (рік тому взяли в оренду 2 га саду, що належав колись місцевому колгоспові). Вишні та черешні — річ прибуткова, проте основний дохід дає овочівництво.
Який же сорт продуктивніший, стійкіший до хвороб, кращий для транспортування? Ці питання завжди на порядку денному. Перелік фірм, що пропонують насіння овочевих культур, досить великий. Потрібне оптимальне поєднання ціни та якості.
Молоді фермери почали співпрацювати з ТОВ “Компанія з насіннєвої торгівлі” — представництвом фірми “Де Ройтер Сідс” в Україні. Цього року ТОВ “КНТ” вирішило випробувати свої гібриди у доволі складних умовах Криму. Тож і почали працювати з Кундельськими. Молоді господарі товарно вирощують Платус F1 та Женарос F1, а на виробниче випробування насіння фірма надала безкоштовно. На запитання, чи слідкують за дотриманням технологічних рекомендацій щодо вирощування своїх томатів, представники фірми відповіли, що в специфічних умовах Бахчисараю не будь-який гібрид дасть щедрий урожай. Цінність їхніх гібридів у тому, що вони плодоносять у складних умовах за дотримання елементарних правил вирощування, як-от: зрошення, обігрівання, удобрення та формування рослин. Пропонується близько семи гібридів, розрахованих на приватних господарів. Найпродуктивніший — надранній Платус F1, урожайність якого становить до 12 кг/м2 за густоти насаджень 2,5 рослини/м2. Від сходів до початку першого збору проходить близько 80 днів. Більшість фермерів вирощують розсаду самотужки. Проте можна придбати її і в “Кримтеплиці”. Гібриди Целсус F1 і Магнус F1 вельми ефективні як для першого, так і для другої сівозміни. Мають гарну якість плоду, забарвлення та смак, високу транспортабельність та широкий спектр стійкості до хвороб. Женарос F1 — великоплідний середньоранній гібрид. Дає добрий урожай у найнесприятливіших умовах. Маса плоду — 200–220 г. У господарстві Кундельських теж вирощують Женарос F1. Перші плоди цього року важили до 350 г. Аби отримати великі томати, слід формувати китицю на 4 плоди. Усі гібриди розраховані на вирощування в грунтових теплицях, а при використанні крапельного зрошення дають найкращі результати.
Виростити томати та зібрати їх, скажете ви, річ, звісно, неабияка, а, втім, це ще не все. Адже треба ще вдало їх реалізувати. На запитання про конкурентну боротьбу за ринки збуту фермери розповіли, що, оскільки нині кримські ринки ще не перенасичені овочами, вони збувають свою продукцію самі або продають безпосередньо в господарстві реалізаторам за ціною, нижчою від базарної. Приватні тепличні господарства здебільшого невеликі, створені недавно, тому їхні господарі охоче діляться досвідом з колегами. Ось і цього разу в Кундельських зібралися “тепличники” з прилеглих сіл. Дехто вже знайомий з вирощуваними братами гібридами, для декого — це можливість переорієнтуватися. Якщо в сусіда щось виходить краще, чому б не повчитися. Багато хто займався салатними томатами (великі плоди рожевого кольору), оскільки вони удвічі дорожчі за звичайні. Але й вирощувати ці сорти удвічі витратніше. А гібрид Женарос F1, наприклад, невибагливий, великий і високопродуктивний. Середня врожайність томатів у господарстві — 7–8 кг з куща. Червоніє помідор рівномірно. Ціна насіння доволі висока, проте й прибутки неабиякі.
В Криму непогано зарекомендували себе й такі гібриди, як Ізабель F1, Ампаро F1. За потреби брати Кундельські, які мають неабиякий досвід вирощування гібридних томатів, проконсультують із технологічних питань вирощування гібридів, формування та догляду за рослинами, дотримання рекомендовано-оптимальних строків посіву та посадки у грунт.
Певна річ, проблем у невеликих господарств вистачає: вкрай дорогі енергоносії, засоби захисту рослин, і кредити під будівництво взяти нелегко. Проте фермери розширюють виробництво, вдосконалюють технологію вирощування овочевих, шукають нових ринків збуту. І жодні холодні вітри з Ай-Петрі їх не зупинять.
О. Сидоренко

Інтерв'ю
Компанія Agrieye з'явилася тільки рік тому, але вже встигла вийти на ринки Перу, Еквадору, Пакистану, Малайзії, США, Норвегії, Кенії, Єгипту. Як говорить засновник і генеральний директор компанії AGRIEYE Андрій Севрюков: "Основний мій вид... Подробнее
В лютому, саме під час роботи виставки «АгроВесна 2020», в Україну на запрошення проекту Києво-Могилянської бізнес-школи Ukrainian Food Valley приїздив колишній фермер сенатор парламенту Нідерландів, де він очолює Комітет з питань... Подробнее

1
0