Спецможливості
Архів

У Таврійському степу розквітнув едельвейс

05.06.2008
1046
У Таврійському степу розквітнув едельвейс фото, ілюстрація
У Таврійському степу розквітнув едельвейс

“Степь чем далее, тем становилась прекраснее. Тогда весь юг, все то пространство, которое составляет нынешнюю Новороссию, до самого Черного моря, было зеленою, девственною пустынею. Никогда плуг не проходил по неизмеримым волнам диких растений...”. Так писав великий Гоголь про Таврійський степ. Сьогодні тільки в заповіднику Асканія-Нова можна побачити гоголівську “незайману пустелю”. Могутні води Дніпра й чудотворні руки людини змінили цей край.

Колись, на світанку перебудови, було модно лаяти Мінводгосп. З усіх партійних трибун лунало, що міністерство закопує мільярди в землю. На Херсонщині меліорація досягла насправді державних масштабів. Було прокладено Північно-Кримський, Краснознаменський канали, найбільшу у Європі Каховську зрошувальну систему. Біля в’їзду до райцентру Новотроїцьке, що на Херсонщині, стоїть на високому постаменті землерийна машина (скрепер), яку поставили як пам’ятник будівникам зрошувальних систем. Скільки кпинів та анекдотів на його адресу лунало за перебудовчих часів! Якимсь дивом він не пішов на металобрухт за років незалежності (мабуть, шукачі металобрухту не знайшли підйомного крана). Проте часи змінилися, і нині тисячі фермерів з Херсонщини, Запоріжжя і Криму вклонилися б йому — адже дав їм воду і життя.
Сільське господарство цього регіону буквально за кілька останніх років зробило ривок, на який за інших часів знадобилися б десятиліття. Різноманітні фонди й програми розгорнули тут свою діяльність, провідні світові компанії з насінництва й захисту рослин відкрили свої представництва і фірмові магазини. Світові лідери з крапельного зрошення “Євродрип” (Греція), “Нітафім” (Ізраїль), “Ті-тейп” (США) ведуть тут жорстку конкурентну боротьбу за споживача. Результат їхньої діяльності — тисячі гектарів крапельного зрошення щороку. А це найпрогресивніші технології рільництва у світі.
Землероби Мальти, Ізраїлю, Північної Африки з гордістю називають свої поля городом Європи. Гадаю, цим городникам доведеться трохи посунутися. Хто не знає знаменитих херсонських кавунів, абрикосів, персиків! Приємною несподіванкою стала поява на одному з київських ринків херсонских кабачків, херсонських помідорів (хоча й доволі дорогих). Назва “херсонський” стає своєрідним еталоном смакової якості продукції. Хіба це не заявка на новий город Європи? Проте усього цього не було б без праці людини, яка вкладає в кожну рослину частину свого серця.
Діставши завдання редакції, я заходилася збирати інформацію про піонерів фермерських господарств херсонського краю. Скільки непересічних людей, справжніх трударів, тягнуть нелегкий віз сільського господарства, і я подумала, що саме вони поступово таки витягнуть регіон з цього економічного провалля, в якому опинилася область.
Тож знайомтеся — Анатолій Борисович Мустафаєв. Фермерське господарство “Едельвейс”. Каховський район. Херсонська область.
Приїхав на Херсонщину 1974 року після закінчення Дагестанського сільськогосподарського інституту за направленням. За національністю лезгін, Анатолій полюбив Україну як свою Батьківщину і працює на цій землі, не шкодуючи сил. З дружиною, Людмилою Леонідівною, за спеціальністю також агрономом, навчався в інституті, і вона, так само за направленням, потрапила до України. Син Тимур, повноправний член господарства, народився вже тут. Як же все починалося?..
Анатолій працював агрономом у радгоспі, але бажання працювати самостійно було непереборним. І після ухвалення у 1993 році Закону про фермерське господарство вирішив стати фермером. Написав заяву, проте у всіх інстанціях у виділенні землі саме там (на тому місці), де він хотів, відмовили. На той час керівництво сільських підприємств до фермерства ставилося вкрай негативно. Довелося всі ці питання вирішувати через суд. І він виграв, одержавши за рішенням суду 20 гектарів земли. На цій землі родина Мустафаєвих і сьогодні живе й працює, вирощуючи овочі, ягоди і фрукти.
Фермерське господарство “Едельвейс” — це величезний земельний масив, а посеред нього — острівець цивілізації. Великий гарний будинок, що потопає в зелені й квітах, господарські споруди, сільгосптехніка, (у тому числі й імпортна), теплиці. Всі 20 гектарів землі перебувають на крапельному зрошенні, всюди кипить робота.
Діло морочливе. У кожного фермера спеціалізація час від часу змінюється. Анатолій Мустафаєв посадив виноградники та ягідники. У майбутньому господарство спеціалізуватиметься на вирощуванні столових сортів винограду й полуниці. А також на ранніх овочах і персиках. І чим це фермерське господарство унікальне, то це тим, що в Україні таких поки що немає. Хоча, можливо, і з’являться через кілька років. Для фермера це реальні й непогані гроші, тому є сенс розвиватися й розширювати фермерський бізнес. Мустафаєви дійшли висновку, що є сенс вирощувати полуниці в закритому грунті — і в “Едельвейсі” тепер цієї полуниці сила-силенна, найрізноманітніших сортів. І смакові якості відповідають найвищим стандартам. Від своїх конкурентів Анатолій Борисович секретів не приховує і взагалі такої політики не підтримував ніколи. Він вважає, що всі, хто займається фермерством, рано чи пізно прийдуть до того, до чого прийшов і він. “Будь-ласка, нехай, все одно найближчими роками я не бачу ніякої конкуренції”, — говорить пан Анатолій. І, звісно ж, він правий. Слів “комерційна таємниця” в його лексиконі немає, натомість він залюбки ділиться своїми знаннями з іншими фермерами, які доволі часто звертаються до нього по пораду.
Кількість вирощуваної продукції з кожним роком зростає. Постає питання: як цю якісну продукцію вигідно реалізувати. Виявилося, що з цим у фермерського господарства великих проблем немає: 50% продукції клієнти забирають безпосередньо з поля, 40% — іде до Харкова й Києва на оптові ринки. Оптові ринки — це добре, але якісну продукцію сьогодні можна купити і в супермаркетах. Багато хто віддає нині перевагу саме їм. Тому у фермерському господарстві “Едельвейс” нині ведеться робота з налагодження зв’язків із супермаркетами великих міст України щодо постачання потрібної продукції. Урожай Мустафаєви збирають усією родиною, допомагають родичі. Робітників Анатолій Борисович наймає, укладаючи договори з центрами зайнятості Нової Каховки і Каховки. Проте в сезон катастрофічно не вистачає робочих рук. І це проблема не тільки фермерського господарства “Едельвейс”, а й інших фермерів в окрузі. На полях — саморобні щити з написами: “То, може, варто подумати нашим співвітчизникам, які тисячами їдуть на заробітки за кордон, про сезонну роботу у фермерських господарствах України?”.
Нині у фермерському господарстві “Едельвейс” у виробництві зайнято 0,5 гектара під теплиці, і триває підготовка до монтажу ще одного гектара. Найголовніша проблема — брак коштів, оскільки одночасно з цим ведеться масштабне будівництво холодильника на 1000 тонн продукції із впровадженням новітніх технологій, автоматичним контролем режимів зберігання. Після введення в експлуатацію холодильника частину продукції можна буде зберігати, а потім продавати за вигіднішу ціну. Тож весь заробіток, усі доходи на сьогодні вкладаються в розширення господарства.
Мрія господаря “Едельвейса” — відкрити цех з переробки овочів та ягід. Не всю продукцію можна реалізувати у свіжому вигляді, частина її все одно залишається. І залишки завжди є, а це додатковий прибуток. То чому б їх не переробляти? Нині господарство розвивається нормально. Звісно, без помилок не обійшлося. Проте якщо господарством керує такий грамотний спеціаліст, як Мустафаєв, то успіх гарантовано. Головне, не зупинятися на досягнутому. Анатолій Борисович бував у багатьох країнах: у Франції, Голландії, Польщі — опановував сучасні технології вирощування сільгосппродукції. А згодом експерт із Голландії, що завітав до “Едельвейса”, не міг повірити в те, що такі, знані в усьому світі, європейські сорти полуниці, як Мармелада, Ельсанта, Ханоя, увібравши в себе пал південного сонця й аромат степу, набули тут неперевершеного солодкого смаку й запаху домашнього городу. Анатолій Борисович переконаний, що херсонська земля, кліматичні умови — усе, разом узяте, дає змогу вирощувати таку чудову продукцію, яку вирощують у фермерському господарстві “Едельвейс”. До речі, господарство назване на честь напрочуд гарної гірської квітки, що росте у важкодоступних місцях. Анатолієві Борисовичу ця квітка дуже подобається. “Я — горець, — з гордістю говорить він, — і ця квітка нагадує мені мою Батьківщину!” Другою своєю Батьківщиною лезгін Ханонім Гуляйович (його справжнє ім’я) вважає Україну.
Ось що говорить про нашого героя доктор біологічних наук, професор, завідувачка відділу селекції Інституту землеробства, президент науково-виробничого підприємства “Анталія” Любов Калинівна Тараненко: “Другого такого фахівця в галузі плодівництва й овочівництва, як Анатолій Борисович Мустафаєв, я не зустрічала. Такий високий професіоналізм пов’язаний не лише з його колишньою роботою (агронома. — Авт.) — це закладено в ньому генетично, бо нюанси й деталі, яких немає ані в підручниках, ані в спеціальній літературі, він тонко відчуває і нові технології пристосовує до особливостей регіону. А це до снаги лише надзвичайно обдарованій людині. Насіння й посадковий матеріал, що його завозять провідні агрокомпанії світу, проходять “фільтрування” в Україні. Це “фільтрування” здійснюють за двома напрямами. Перший — державне сортовипробування. Обов’язковий індикатор генофонду рослин, що йде в державу. Другий — виробниче, не менш важливе, адже для кожного регіону виявлення цих якостей дуже різне і все залежить від того, наскільки професійно такі фахівці, як Анатолій Мустафаєв, використають ці технології на практиці”.
Такою оцінкою фахівця міг би пишатися будь-який фермер. Треба вірити, що за допомогою людської праці щедра українська земля відродиться і гірська квітка едельвейс й далі квітнутиме в широких степах України.
Олена Халік,
студентка Інституту журналістики, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Інтерв'ю
координатор проекту "Купуймо разом!" Томаш Будзяк
Сільське господарство відноситься до тих галузей, де об'єднання може принести до значного підвищення конкурентноздатності. За ініціативи найбільшої в Польщі гастрономічної закупівельної групи Horeca GGZ в Україні буде створена вітчизняна... Подробнее
Змінити своє життя та переїхати за кордон, до Європи, мріє зараз чи не кожен українець. Про те, чи настільки позитивним є цей досвід та яким чином будувати свою аграрну стратегію, аби завоювати

1
0