Спецможливості
Новини

Науковці нагадали про ризики, що призводять до загибелі озимини

01.09.2017
2218
Науковці нагадали про ризики, що призводять до загибелі озимини фото, ілюстрація

Озима пшениця гине не лише взимку. Чимало її рослин руйнуються ще у фазі сходів. Озима пшениця випадає навіть більше під час весняно-літньої вегетації, ніж в осінньо-зимовий період, нагадують науковці Інституту живлення рослин.

Причинами загибелі рослин можуть бути зниження схожості у польових умовах. Через різницю між лабораторною і половою схожістю можна недорахуватися третину, а то і навіть половину рослин.

Загальне виживання, окрім виживання у весняно-літній період, охоплює, ще й показники перезимівлі та польової схожості. Вцілому, загальне виживання рослин озимої пшениці знаходиться в площині 40-60%.

70% рослин озимої пшениці можна втратити через дію шкідників і хвороб, через несприятливі погодні умови гине від 20 до більше ніж 50%, бур’яни знищують 15-20% рослин.

Співвідношення кількості рослин озимої пшениці, які збереглися до збирання до кількості, які відновили весняну вегетацію називають виживанням за весняно-літній період. В цей час може загинути біля 30% рослин. Якщо умови будуть несприятливими, то ця цифра може зрости в рази. Чимала частина рослин випадає через внутрішньо видову конкуренцію. Це стосується згущених посівів і насіння з різною глибиною загортання. Якщо рослини посіяні глибше, вони зійдуть пізніше, ніж ті, які посіяні ближче до поверхні грунту. У таких рослин відбувається відставання у рості кореневої та наземної системи. Коли система менш розвинута, вона не здатна поглинати в повній мірі ту, кількість поживних речовин, які засвоює рослина, яка добре розвивається. Конкуренція особливо гостро відбувається під час просту стебла і наростання вегетативної маси.

Велика кількість озимої пшениці гине у фази виходу в трубку і колосіння. Рослини, які розвиваються краще, споживають більшу кількість поживних речовин, і випереджають у рості слабші особини. Таким чином вищі рослини затіняють від сонячних променів нижчі, чим і призводять їх до видання.

 

Інтерв'ю
Міністерство аграрної політики, Ярослав Краснопольський
Нещодавні зміни у складі уряду можуть торкнутися  і діяльності Міністерства аграрної політики та продовольства. Що змінилося і яких новацій очікувати? Із цим запитанням ми звернулися до першого
Останніми роками різко почастішали нотифікації на українське зерно — скарги від іноземних покупців на наявність у ньому карантинних організмів. Фахівці стверджують, що таку ціну Україна платить за існуючу схему поборів з експортерів, які... Подробнее

1
0