Мораторій на продаж землі не врятував село, а знищив там підприємництво, сказав завкафедрою землевпорядного проектування НУБИП А.Мартин
Мораторій на продаж землі діє в Україні вже кілька десятиліть, але українське село він не врятував, пише propozitsiya.com з посиланням на Телеканал «Київ».
"Через мораторій зменшується сільське населення, великий агробізнес продовжує «збирати» сільськогосподарські землі на умовах оренди. І тому від обмеження власників розпоряджатися власними ділянками хтось, очевидно, виграє," - заявив ефірі телеканалу «Київ» доктор економічних наук, заступник голови ради Асоціації «Земельна спілка України» Андрій Мартин.
«Головним бенефіціаром цього мораторію став весь агробізнес. Якби в українського селянина була альтернатива – що робити зі своєю земельною ділянкою, то багато хто продав би свою землю. Адже сьогодні вже пішла друга та третя черги спадкоємців – дітей тих, хто отримував паї. Вони зараз живуть у містах і, на жаль, вже ніколи не стануть фермерами. Тому дивляться на землю як на один зі своїх активів, яким їм заборонили розпоряджатися», – зазначив економіст.
Мораторій, на думку експерта, знищив підприємництво у сільській місцевості та не дає, наприклад, власникам ділянок отримувати кредити, адже їхнє майно є неліквідним активом.
«Для агробізнесу вигідно, щоб українські селяни були безправними людьми, які не мають доступу до ресурсів, які будуть вічно передавати землю в оренду, а вигоду отримуватиме лише незначна кількість осіб, які реально контролюють землю», – вважає Андрій Мартин.
Як вже писала propozitsiya.com, заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення – так званий мораторій – була запроваджена ще у 2001 році. У грудні 2017 року Верховна Рада продовжила його до 1 січня 2019 р.
Як повідомив Світовий банк, мораторій на продаж землі занижує вартість оренди земельних ділянок. Відтак власники паїв щорічно недоотримують близько 3 млрд доларів платежів.