МХП намагається "віджати" 1 млрд грн із держбюджету?
Уряд планує подарувати аграріям 4 млрд грн із державного бюджету, з них 2 млрд грн повинні піти на птахівництво, 1 млрд з яких отримає "Миронівський хлібопродукт" Юрія Косюка. Такого висновку дійшов редактор "Економічної правди" Дмитро Дєнков, повідомляє propozitsiya.com.
За його інформацією, такі прогнози лунають у коментарях та офіційних пропозиціях представників Мінфіну, лобістів агробізнесу у ВРУ.
Дотації — це спосіб уряду та аграрних лобістів обманути МВФ, — зазначає "Економічна правда". Формально фонд вимагає з 2017 р. повністю скасувати спецрежим для аграріїв, який дозволяє їм не платити ПДВ. Водночас МВФ не виступає проти дотацій.
Аграрії запропонували виплачувати їм дотації в розмірі сплаченого ними ПДВ. Їх пропонують поширити не тільки на визначену законом продукцію — м'ясо птиці, яйця птиці, ВРХ, овочі, тютюн, ягоди, молоко, а й на продукти переробки молока — сири, згущене молоко, сметану. Цим галузям будуть повертати через бюджет сплачений ними ПДВ.
Видання нагадує, що інструмент дотування сільськогосподарської продукції успішно використовується в ЄС. Однак там дотації виплачуються на 1 га землі, і це не просте повернення сплачених податків. "В ЄС навряд чи з € 57 млрд дотацій чверть отримує тільки одна компанія", — зауважує видання.
У Україні більше половини всіх дотацій та пільг пропонується надати птахівництву. Ось так виглядає структура ринку м'яса птиці за даними 2013 р.:
"Миронівський хлібопродукт" — 51,6%.
Комплекс "Агромарс" — 14,9%.
Птахокомплекс "Дніпровський" — 5,4%.
"Агро-овен" — 5,1%.
Володимир-Волинська птахофабрика — 3,6%.
"Улар" — 2,4%.
"Губин" — 1,5%.
"Артбудінвест" — 1,3%.
"Бершадський" — 1,2%.
"Агроукрптаха" — 1,1%.
Відповідно, нескладно підрахувати, що дотацій МХП у такому разі може отримати щонайменше 1 млрд грн. "Непоганий бонус для компанії, у якої чистий прибуток за січень-вересень 2016 р. становив "копійчані" $86 млн", — пише "Українська правда".
Для фінансування ще $40-50 млн прибутку для МХП пропонується додатково збільшити фіксований податок для аграріїв, встановити мінімальний платіж за землі, не здані в оренду, та порізати інші бюджетні витрати. Наприклад, пропонується відмовитися від пільгового кредитування, підтримки хмелярства та іншого кредитування фермерства.
"Економічна правда" пропонує подивитися, чи справді в наш час можливо протягнути настільки банальний "дерибан" грошей з бюджету, ще й усупереч вимогам МВФ, для компанії, акції якої торгуються на Лондонській фондовій біржі.