Спецвозможности
Техника и оборудование

Машини для переробки м’яса: відновлення працездатності їх елементів

05.06.2008
5118
Машини для переробки м’яса: відновлення працездатності їх елементів фото, иллюстрация

При цьому звертають увагу на те, щоб технологічне забезпечення здійснювала якнайменша кількість обладнання за максимального коефіцієнту його завантаження. Для тонкого подрібнення м’яса і приготування фаршу під час виготовлення варених ковбас, сосисок, сардельок, паштетів із м’яса, риби та птиці використовують кутери. Нині машинобудівні підприємства виробляють значну кількість типів таких машин для переробної та харчової промисловості. Їх класифікують за продуктивністю, особливістю приводу й керування, типами механізмів завантаження м’яса та його вивантаження. Якість подрібнення фаршу значною мірою залежить від швидкості обертання ножового вала, технічного стану ножа та гребінки. Більшість кутерів має потужність від 30 до 132 кВт, частоту обертання ножового вала — від 1500 до 5000 хв-1, швидкість різання ножів — від 15 до 130 м/с. Залежно від марки машини та вимог до якості подрібнення, кутери мають 2, 3, 4, 6 або 9 ножів. Їхні технічні характеристики подано в табл. 1.Найцікавішим у виробництві м’ясних продуктів є вакуумний кутер ВК-125. Застосування вакууму в герметичних кутерах забезпечує високу якість продукції та збереження кольору сировини. При цьому краще відбувається взаємодія протеїну й вологи та зменшується вміст кисню.
Кутер ВК-125 має станину, електродвигуни з приводами для ножового вала та чаші, ножовий вал, кришки, механізми завантаження й вивантаження, дозатор води, вакуумну систему й керування. Для ножового вала використано електричний привід постійного струму з реверсом і можливістю безступінчастого регулювання швидкості обертання ножів. Система управління дає змогу працювати в ручному та автоматичному режимах. Передбачено можливість регулювання зазору між ножами та чашею, а також швидку заміну їх за умови настання граничного стану та під час технічного обслуговування.
Серед машин малої продуктивності слід згадати кутери моделей ФРЕ. Вони двошвидкісні, мають потужність від 12,5 до 20,75 кВт.
Для виробництва сосисок і ліверних ковбас, крім кутерів, застосовують колоїдні млини. Такі машини ефективно переробляють сировину (м’ясо), яке попередньо подрібнюється вовчками. Подрібнювальний механізм колоїдних млинів виготовлено у вигляді ротора і статора. Ротор являє собою набір дисків, які мають нарізку по зовнішньому діаметру. Диски кріпляться до вертикально встановленого вала. Статор зібрано з двох скріплених між собою кілець, які мають нарізку по зовнішньому діаметру. Ступінь подрібнення сировини залежить від зазору між ротором і статором, який змінюється за допомогою регулювальної головки.
За середнього й тонкого подрібнення м’яса із значною кількістю з’єднувальних тканин краще використати емульситатори. Для виробництва продуктів дієтичного й дитячого харчування випускають емульситатори трьох груп: для великоподрібненого фаршу з частинками від 2 до 3 мм; для пюреподібного з частинками від 0,8 до 1,5 мм; для гомогенізованого з частинками від 0,15 до 0,2 мм. Емульситатор складається із станини, робочої камери, різального механізму, завантажувального бункера. В окремих конструкціях емульситаторів сировина водночас подрібнюється та підігрівається водою і парою до температури 70...80°С. До складу конструкції таких машин входять насоси подачі та відкачування води. Гомогенізатор складається з корпуса, гомогенізуючої головки, привода, муфти та пульту керування. Перетирання продукту відбувається завдяки проходженню продукту між зубчастим корпусом і зубчастим диском, який обертається. Продуктивність гомогенізатора — близько 3500 кг/год.
У дезінтеграторах для забезпечення якості подрібнення сировина підлягає різальній та ударній дії, проходить через фільтрувальне сито, що дає змогу усунути розсіювання часток. Частота обертання ротора із встановленими ножами та билами перебуває в межах від 4000 до 5000 об./хв. В окремих конструкціях дезінтеграторів для тонкого подрібнення передбачено два ступені подрібнення.
Після подрібнення сировину змішують з інгредієнтами згідно з рецептурами для одержання однорідної маси ковбасних чи консервованих виробів. Вибір способу та обладнання перемішування значною мірою визначається метою перемішування й станом сировини. Для перемішування широко використовують фаршмішалки, які бувають вертикального та горизонтального типу залежно від розміщення робочих органів. Фаршмішалки, залежно від способу вивантаження, поділяють на машини з поворотною, перекидною та нерухомою діжею. Вони можуть бути відкритими й герметичними. Основні технічні дані фаршмішалок наведено в табл. 2.
Найпростішу будову і принцип роботи має відкрита фаршмішалка середньої потужності Л5-ФМ2-У-335. Вона складається із станини, діжі для вимішування фаршу, в якій назустріч один одному рухаються два шнеки у вигляді спіралі, механізму приводу шнеків і механізму завантаження. Діжа, яка виготовлена із нержавіючої сталі, закривається двома кришками решітчастого типу. Для прискорення процесу змішування передбачено реверсивне обертання шнека. Готовий продукт вивантажується через люки, розміщені в нижній частині діжі, їх відкривають уручну обертанням маховика. Привід шнеків фаршмішалки здійснюється від електродвигуна через черв’ячну передачу. Механізм завантаження містить візок, який використовують для транспортування фаршу.Складнішу конструкцію має вакуумна фаршмішалка Л5-ФМВ-630А. У таких машинах краще зберігається консистенція та колір сировини. До її складу, крім діжі, вакуумної кришки, змішувальних шнеків і приводу, механізму завантаження, електрообладнання, входять система вакуумування та гідросистема механізму завантаження.
Заслуговують на увагу змішувачі та вібраційні змішувачі, якими можна готувати фарш як окремими машинами або використовувати їх у складі агрегату А1-ФЛВ для комплексу виготовлення ковбас та агрегату А1-ФЛБ для окремих комплексів соління м’яса та виготовлення ковбас. Змішувач А1-ФЛВ/2 використовують для змішування фаршу із сипкими та рідкими компонентами й транспортування суміші для тонкого подрібнення. Змішувач складається із рами, діжі, в якій встановлено два шнеки для змішування сировини, приводу шнеків, ексцентриково-лопатевого насосу з приводом і фаршеприводу. Шнекам надає руху електродвигун через редуктор, ланцюгову передачу та коробку передач. Насос рухає мотор-редуктор. Змішувач А1-ФЛБ/1 уніфікований із змішувачем А1-ФЛВ/2. Основна його відмінність у тому, що насос замінено на шнековий вивантажувач.
Вібраційний змішувач Я2-ФФД призначено для соління й перемішування м’яса та фаршу під час виробництва ковбасних виробів і шинки. Конструкція виконана з листового та профільного прокату. До складу змішувача входять: станина, вібратор, змішувач, вакуумна й пневматична системи, електрообладнання й піднімач. Вакуумна система призначена для створення у внутрішній зоні змішувача тиску від 0,04 до 0,02 МПа і складається з вакуумної станції з водокільцевим насосом ВВН-1,5М, магістралі, вакуум-приводу, зворотного клапана, вхідного вакуумного клапана.Механічну дію на м’ясну сировину для надання їй потрібної форми та розмірів називають формуванням продукції. Ця технологічна операція є однією з основних для харчової промисловості, оскільки значно впливає на вихід і якість готової продукції. Для наповнення ковбасної оболонки фаршем можна використати шприци — машини періодичної та безперервної дії, відкритого й закритого (вакуумного) виконання. Промисловість випускає гідравлічні, механічні та вакуумні шприци. Наповнення ковбас відбувається з допомогою трубок-цівок, діаметр яких, залежно від виду ковбас, змінюється в межах від 10 до 100 мм. Найпростіший шприц виконує функцію насоса, а досконаліший — дозувального механізму. На переробних підприємствах малої потужності використовують ручні шприци. Гідравлічні шприци мають просту конструкцію, вони зручні у використанні. Шприц-дозувальник Е8-ФНА-01 (рисунок) використовують для виробництва копчених і напівкопчених ковбас, сосисок і сардельок. Ця машина складається із станини, фаршевого циліндра, силового гідроциліндра, поршнів, дозувального пристрою й гідроциліндра, механізму керування. Розглянемо роботу шприца-дозувальника. Після завантаження фаршу в бункер, умикається насос, і олива надходить через клапан і золотник до штокової порожнини силового гідроциліндра. Поршень фаршевого циліндра переміщується вниз, а в поршневій порожнині циліндра утворюється вакуум. Конусний клапан опускається, а фарш через кільцеву щілину надходить у фаршевий циліндр. Для роботи в режимі безперервної подачі дозувальний стакан із поршнями міняють на гільзу.
Гідравлічний шприц ГШУ-2 періодичної дії працює аналогічно шприцу Е8-ФНА-01. Для прискорення надівання оболонки на цівку шприц оснащено пристосуванням із двома паралельними виводами. Технічну характеристику гідравлічних шприців подано в табл. 3.
Для наповнення штучних і натуральних ковбасних оболонок фаршем із одночасним його вакуумуванням використовують вакуумні шприци. Вакуумний шприц ФШ2-ЛМ складається із зварної станини з бункером, приводу, вакуумної системи. У верхній частині шприца розміщено корпус робочих шнеків. З одного боку його торця вмонтовано редуктори приводу шнеків, а з іншого — корпус кріплення двох цівок. Над шнеками встановлено бункер для фаршу і вакуумні головки. Шнеки — це одноходові гвинти, через клинописові передачі та редуктори їм надає дії асинхронний електродвигун. Вакуумна система шприца має: два масляних насоси, яким надають руху електродвигуни; дві вакуумні головки; масляний бачок; відстійник; з’єднувальні гумові трубопроводи. Фарш завантажується у бункер, потім шнеками подається в трубопровід і далі в цівки. Перед умиканням приводу шнеків на цівку одягають оболонку, яка з іншого боку закріплена шпагатом.
Окремі шприци (В3-ФКА) мають ручний, напівавтоматичний та автоматичний режими. Слід зазначити, що у шприців, які випускають зарубіжні фірми, висока точність дозування та широкий діапазон регулювання доз — від 15 г до 10 кг. Більшість із них комплектують кліпсаторами, дозаторами, піднімачами-завантажувачами. Технічну характеристику вакуумних шприців подано в табл. 4.
Описане обладнання можна використовувати як окремо, так і в складі комплексів і поточних ліній на підприємствах з малими та середніми обсягами робіт із переробки м’яса. Вибір тих чи інших машин для подрібнення й змішування сировини та формування готової продукції визначають, виходячи з асортименту й обсягів виробництва, технології переробки та фінансових можливостей підприємства.


Интервью
брак ЗЗР
Засоби захисту рослин — одна з дефіцитних позицій серед ресурсів для проведення посівної та отримання якісного врожаю. Про це зазначає керівник ФГ «Агрофірма Базис» (5 тис. га у Черкаській області) Володимир Осадчий, пише УНІАН. «Ми... Подробнее
В Украине традиционно сетуют на оторванность образования от практики, возникшую еще в советские времена, когда на производстве молодым специалистам прямым текстом говорили: «Забудьте все, чему вас учили в вузе». Однако некоторые аграрные... Подробнее

1
0