Спецвозможности
Статьи

“Ласточчине” молоко

07.12.2009
417
“Ласточчине” молоко фото, иллюстрация

За рік від однієї молочної корови живою масою 450 кг можна надоїти від 4 до 8 тис. кг молока. Крім того, така корова дає майже 10 тонн органічних добрив, що є середньою оптимальною нормою внесення на один гектар ріллі. Які ще потрібні докази доцільності галузі молочного скотарства?

Приватне сільськогосподарське підприємство "Ласточка" створено в 2000 році способом реформування колишнього КСП "Золотий колос".
Під сільськогосподарськими угіддями в господарстві зайнято 2193 га, взятих в оренду, або 92%  загальної земельної площі. В їхній структурі рілля становить 69,2%, сінокоси та пасовища - 30,8%, зрошуваних та осушених земель немає.
Господарство багатогалузеве: в рослинництві спеціалізується на вирощуванні зернових культур, у т. ч. кукурудзи на зерно, плодів, зокрема зерняткових (яблук) та кормових культур; у тваринництві - на племінному молочному скотарстві та товарному свинарстві й вівчарстві.
Сільгосппідприємство з року в рік досягає непоганих показників ведення галузі молочного скотарства. За період з 2006 по 2008 роки середня молочна продуктивність дійного стада корів підвищилася на 383 кг, або на 13,1%, за одночасного збільшення кількості молочних корів із 224 голів - на кінець 2006 року до 255 - на кінець 2008 року, або на 13,8%. Рентабельність молока тільки за останні три зазначені роки становила в середньому 64%, а в 2008 році - 76,3%. Торік від реалізації молока отримали 548,7 тис. грн. чистого прибутку, питома вага якого становить близько 60% прибутку, одержаного після реалізації всієї продукції тваринництва, або в середньому по 2152 грн від кожної корови.
Слід сказати й про те, що 2008 року, вперше за останні роки, від реалізації великої рогатої худоби у живій масі підприємство отримало 171,3 тис. грн чистого прибутку, а рентабельність яловичини становить 45% (з урахуванням коштів державної підтримки).
Висока рентабельність
за низької собівартості
Та для того, щоб досягнути такого високорентабельного виробництва галузі молочного скотарства за відносно низької собівартості реалізованого молока, у господарстві утримують високомолочні породи корів та дотримуються всіх технологічних засобів виробництва молока високої якості. Наприклад, у 2006 році собівартість 1 ц реалізованого молока становила 82,8 грн за середньої реалізаційної ціни 124,5 грн; у 2007 році, відповідно, - 83,9 і 138,4 грн та в 2008 році - 117,5 і 207,3 гривні.
Водночас слід зазначити, що важливу роль у низькій собівартості молока відіграє те, що тут за мінімальних затрат вирощують стабільні врожаї більшості кормових культур. У 2006 році собівартість 1 ц силосу становила 1,1 грн, сінажу - 5, сіна багаторічних трав - 4,1 та зеленої маси з них - 2, зеленої маси однорічних трав - 2,1 та зернофуражу власного виробництва - 64 грн; у 2007 році, відповідно, - 11; 10; 4,5; 2,2; 2,3 та 66,2 грн; у 2008 році - 6; 5,6; 4,6; 2,5; 2,7 та 65,3 гривні.

Головне - створити
сталу кормову базу
Інтенсифікацію цієї галузі здійснено завдяки сталій кормовій базі, належній селекційно-племінній роботі, високому рівню організації праці, якісному ветеринарному забезпеченню та повсякденній роботі з працівниками молочних ферм.
Позитивні результати роботи тваринників стали можливими завдяки чітко налагодженій організації праці всіх господарських підрозділів, насамперед правильному веденню рослинництва, зокрема кормовиробництва. Саме висока культура землеробства дала можливість підприємству загалом вирішити проблему кормів.
У структурі посівних площ останні три роки кормові культури в середньому становили близько 15%.У структурі посіву кормових культур під багаторічні трави за цей період відводили 45%, відповідно, під кукурудзу на силос і зелений корм - 41, однорічні трави - 8 та кормові коренеплоди - 6%. З року в рік у господарстві одержують відносно високі врожаї більшості кормових культур, і це дає змогу постійно забезпечувати тваринництво якісними кормами в достатній кількості потрібної структури. Середня врожайність зернових з 1 га за останні три (2006-2008) роки становила 32 ц, багаторічних трав - 40 та зеленої маси з них - 250, зеленої маси однорічних трав - 202, кукурудзи на зелений корм і силос - 197 та кормових коренеплодів - 658 ц. Щоправда, 2008 року їх уже не вирощували.

Увага зеленому конвеєру
Його схема передбачає не тільки повне забезпечення тваринництва зеленими кормами, поповнення їх запасів у сховищах, а й подовження строків їхнього використання. Зелені корми починають використовувати з першої декади травня - підкошують люцерну на зелений корм. У зеленому конвеєрі широко використовують поукісні та пожнивні посіви кукурудзи в чистих посівах. Площі зазначеної культури становлять близько 40 га, що дає можливість подовжити період надходження зелених кормів у пізній осінній період на 15-20 діб.
Створення міцної та стабільної кормової бази (в середньому тут одержують по 43-45 ц к. о. з 1 га сіяних кормових культур) стало основним і вирішальним чинником досягнення підприємством досить високих показників розвитку молочного скотарства, темпи інтенсифікації якого характеризуються показниками, наведеними в таблиці.

Племінна справа
ПСП "Ласточка" має статус племінного репродуктора з розведення великої рогатої худоби голштинської та бурої карпатської порід.
Високопродуктивне молочне стадо корів частково формували завдяки закупівлі в 2005 році 140 племінних корів із ПСП "Кантрі" та в 2007 році 48 племінних телиць української чорно-рябої молочної породи із ТОВ "Сюртетей". Для підвищення молочної продуктивності та поліпшення технологічних якостей маточне поголів'я стали осіменяти сім'ям голштинських чорно-рябих та швіцьких бугаїв. Завдяки цілеспрямованому відбору бугаїв та вибору тварин бажаного типу, за вказаний період у господарстві створено високопродуктивне стадо корів.
За даними матеріалів бонітування 2008 року, 88% маточного поголів'я, в тому числі й корови, зараховано до чистопорідних голштинської та бурої карпатської порід; відповідно, 76% поголів'я корів - до класів еліта-рекорд та еліта.

Утримання та догляд
Значну увагу на підприємстві приділяють цілеспрямованому вирощуванню ремонтних телиць від високопродуктивних корів. Ремонтним телицям у господарстві створюють оптимальні умови годівлі та розвитку до шестимісячного віку, згодовують 510 кг незбираного молока. Середньодобові прирости живої маси ремонтних телиць за 2006-2008 рр. становили 450 г. Уперше телиць осіменяють у віці 23-24 місяці за досягнення живої маси 350-360 кілограмів.
Тварини всіх вікових груп постійно мають мінеральну підгодівлю: кормову сіль, крейду та цеоліт відповідно до вікових норм.
Відповідну роботу здійснюють і з роздоювання корів (в основному, групове). Торік до продуктивності 3-4 тис. кг роздоєно 98 корів (46%),  до 4-5 тис., відповідно, - 62 (29%), до 5-6 тис. - 49 (22%) та до 6 тис. кг і більше - 6 голів, або близько 3 відсотків.
На підприємстві послуговуються традиційною стійлово-табірною технологією прив'язного утримання худоби. Дійне стадо корів розміщено на двох фермах: у с. Галоч (200 голів) та в с. Паладь-Комарівцях (127 голів). Доять корів тричі в переносні доїльні відра. Один оператор машинного доїння обслуговує 30-33 корови. Грубі й соковиті корми завозять у приміщення гужовим транспортом. Гній з приміщень видаляють гнойовими транспортерами ТСН-2Б. Водонапування тварин здійснюють за допомогою автонапувалок ПА-1.
Зооветеринарні спеціалісти підприємства постійно контролюють фізіологічний стан маточного поголів'я, лікують тварин від гінекологічних захворювань і проводять комплексні дослідження на субклінічні форми маститів та оперативне лікування.
Головне, господарство постійно йде шляхом розширеного відтворення. На кінець 2009 року запланували збільшити кількість молочних корів до 340 голів, і тоді приріст корів за рік становитиме 85 голів (33%), підвищити середні надої молока до 4,3 тис. кг, виробити не менше 1097 тонн і реалізувати 878-880 тонн високоякісного молока на переробні підприємства, отримати від реалізації молока не менше 624 тис. грн чистого прибутку й рентабельність молока довести до 65,2 відсотка.
А взагалі на підприємстві ставиться головна мета: в найближчі чотири-п'ять років створити високопродуктивне стадо голштинської та бурої карпатської порід з продуктивністю не менше 5 тис. кг молока від кожної корови.

Д. Микитюк,
канд. с.-г. наук
Я. Гушнянський,
виконавчий директор ПСП "Ласточка"
М. Геймор,
учений зоотехнік 

Предыдущая статья

Интервью
Російська агресія вдарила по всій вітчизняній аграрній сфері – від фермерів до агрохолдингів. Про те, як великі агрокомпанії справляються з проблемами, які навалилися на сільгоспвиробників нинішньої весни, і ще й примудряються допомагати... Подробнее
В марте Ассоциация «Укрсадпром» избрала нового председателя. Им стал Юрий Вахель. О себе он рассказывает, что «родом из маслично-зернового бизнеса»​. Сайт «Пропозиція» расспросил у нового председателя ассоциации о текущей ситуации с... Подробнее

1
0