Спецможливості
Статті

Краснодарські сорти озимих зернових культур

15.07.2008
1822
Краснодарські сорти озимих зернових культур фото, ілюстрація
На теренах колишнього СРСР конкурувати з Україною за врожаями зернових культур може лише Кубань. Крім того, в цьому краї створюють сорти пшениці, ячменю й тритикале, які привертають увагу наших хліборобів.

Краснодарський науково-дослідний інститут сільського господарства (КНДІСГ, Росія) було створено 1956 року на базі Краснодарської державної селекційної станції. Понад 40 років в інституті плідно працювали всесвітньо відомі вчені-селекціонери — академіки П. Лук’яненко та М. Хаджинов. Під керівництвом академіка Павла Пантелеймоновича Лук’яненка в КНДІСГ створено 43 високоврожайні сорти озимої пшениці, що мають цінні господарські ознаки, передусім високу якість зерна.
Доречно нагадати, що сорт озимої пшениці Безоста 1, який П. Лукяненко створив у 50-ті роки ХХ століття, тривалий час вирощували в багатьох країнах світу на загальній площі 11–13 млн га, а всього за роки вирощування цю пшеницю висівали на сумарній площі понад 150 млн га. Безоста 1, тільки за рахунок своїх сортових особливостей, дала змогу вдвічі збільшити врожайність озимої пшениці в Радянському Союзі та інших країнах світу. Цей сорт свого часу було визнано кращою пшеницею світу, тому й не дивно, що в деяких країнах його вирощують і до сьогодні.
Та життя не стоїть на місці: у КНДІСГ створено вже третє покоління нових сортів, які значно (в кілька разів) переважають Безосту 1 за врожайністю, а також мають відмінну якість зерна. За 90 років свого існування інститут передав у виробництво понад 250 сортів та гібридів озимої пшениці, тритикале, озимого та ярого ячменю, гороху, кукурудзи. Нині сорти озимої пшениці та інших культур селекції КНДІСГ займають величезні посівні площі не лише в Росії та країнах СНД, а й у багатьох інших країнах світу.
Ось кращі сорти озимої пшениці селекції КНДІСГ, які занесено в Державний реєстр України, або завершується їх реєстрація.
Батько
Різновид lutescens. Новий короткостебловий, скоростиглий сорт сильної пшениці. Колос пірамідальний, середньої довжини й щільності. Остюки — короткі.
Стійкий до осипання. Стійкий проти твердої сажки, бурої та стеблової іржі, септоріозу; слабко уражується фузаріозом колоса, середньостійкий прити борошнистої роси та жовтої іржі. Посухостійкість та морозостійкість — на рівні стандартних сортів.
Кращі попередники — пар, зайнятий пар, багаторічні трави, горох, ріпак. Норма висіву — не більше 4,0–4,5 млн/га схожих насінин через схильність сорту до надмірного кущення.
Потенціал продуктивності — 100–110 ц/га. У 2005–2006 роках на підприємстві Солонянський завод “Агрополімердеталь” сорт Батько на великих площах сформував зерно із вмістом клейковини майже 36% за врожайності близько 8 т/га. Сорт занесено в Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні з 2006 року.
Краснодарська 99
Різновид lutescens. Високоінтенсивний, короткостебловий, середньостиглий сорт цінної пшениці. Колос — циліндричний, середньої довжини, щільний. Остюки — короткі.
Дуже стійкий проти летючої сажки, стійкий проти стеблової і жовтої іржі, борошнистої роси, середньостійкий проти бурої іржі, септоріозу. Помірно сприйнятливий до фузаріозу колоса.
Як попередники найдоцільніше використовувати багаторічні трави, горох, пар. Сіють в оптимальні строки, але допустимо і в кінці оптимальних. Норма висіву — 5 млн/га.
Сорт займає великі посівні площі в центральних та південних областях України. У виробничих умовах 2004 року на високому агрофоні дав урожай 102 ц/га. Якість зерна, зазвичай, не нижче 3-го класу. Сорт занесено в Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні з 2006 року
Побєда 50
Різновид lutescens. Високоінтенсивний, напівкарликовий, скоростиглий сорт сильної пшениці. Колос, залежно від умов вирощування, формується від веретеноподібного до циліндричного, середньої довжини й щільності, не схиляється або слабко схиляється після дозрівання, не осипається. Остюки — 10–15 мм.
Характеризується підвищеною морозо- зимостійкістю та спеко- посухостійкістю, стійкий до вилягання. Високостійкий проти більшості хвороб, середньостійкий проти жовтої іржі та борошнистої роси.
На високому агрофоні можна вирощувати після всіх попередниках, у т. ч. і колосових. На середньому агрофоні краще розміщувати після гороху, багаторічних травах, ріпаку, кукурудзи на силос. Найкраща віддача від сорту за висіву в оптимальні строки. Норма висіву — 5,0–5,5 млн/га.
Набув значного поширення, в тому числі і в східних областях України, завдяки підвищеній зимо- морозостійкості та стабільній якості зерна. Урожайність на високому агрофоні сягає 100 і більше ц/га. Сорт занесено в Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення з 2005 року.
Ювілейна 100
Різновид erytrospermum. Новий ультраскоростиглий, короткостебловий сорт сильної пшениці. Колос циліндричний, завдовжки 7–9 см, середньої щільності.
Стійкий до вилягання. Дуже стійкий проти летючої сажки. Середньостійкий проти борошнистої роси й септоріозу. Помірно уражується іржею та фузаріозом колоса. В цьому сорті вперше в світі досягнуто поєднання ультраранньостиглості й високої морозостійкості. Має підвищену посухостійкість.
Рекомендується висівати після кращих попередників: багаторічні трави, горох, пар тощо. Норма висіву — 5 млн/га. Потенційна врожайність — близько 100 ц/га. У Дніпропетровській області на площі 300 га зібрали по 92 ц/га. Занесено в Перелік сортів рослин, перспективних для поширення в Україні з 2006 року.
Палпич
Різновид lutescens. Високоінтенсивний, напівкарликовий, скоростиглий сорт сильної пшениці. Безоста, колос пірамідальний, середньої довжини і щільності. Маса 1000 зернин — 40–45 г, натура зерна — 800–820 г/л.
Стійкий до вилягання й несприятливих умов вирощування, не осипається. Стійкий проти летючої сажки й септоріозу. Середньостійкий проти жовтої і стеблової іржі, борошнистої роси. Твердою сажкою уражується на рівні стандартів. Належить до високоморозостійких та посухостійких сортів.
Норма висіву — 5 млн/га, в разі затримки з висіванням норму збільшують до 6 млн. Сорт добре вдається після непарових попередників та в посушливих умовах, що різнить його з більшістю інших сортів. Потенціал продуктивності — близько 100 ц/га. Занесено в Перелік сортів рослин, перспективних для поширення в Україні з 2006 року.
Пам’ять
Різновид lutescens. Новий стабільно високоякісний, короткостебловий сорт сильної пшениці. Соломина міцна, форма куща прямостояча. Колос циліндричний, середньої довжини й щільності. У верхній його частині — остюки 1,5–2,0 см.
Стійкий до вилягання й несприятливих умов вирощування. Стійкий проти летючої сажки, має польову стійкість проти бурої і жовтої іржі. Середньостійкий проти стеблової іржі, септоріозу, борошнистої роси та фузаріозу колоса.
Придатний для вирощування після всіх попередників. Строки сівби допускаються не лише оптимальні, а й пізніші — без зниження врожайності. Норма висіву — 5 млн/га, за пізніх строків сівби — близько 6,0 млн. Потенціал продуктивності – понад 90 ц/га. Занесено в Перелік сортів рослин, перспективних для поширення в Україні з 2006 року.



v v v



Працюють у Краснодарському НДІСГ ім. П. Лук’яненка і над створенням сортів озимого ячменю, і тут інститут теж займає чільні світові позиції. Ось кращі напрацювання:
Добриня 3
Різновид parallelum. Новий фуражний середньостиглий, середньорослий сорт. Колос щільний, шестирядний. Маса 1000 зернин — 35–45 г.
За стійкістю проти карликової іржі та сітчастого гельмінтоспоріозу перевершує інші сорти. Має високу морозостійкість і добру стійкість до випирання завдяки інтенсивним темпам початкового росту.
Найкращими попередниками є горох і багаторічні трави за умов якісного вирощування, соняшник. Сіють також після злаків. Рекомендується сіяти з настанням середини оптимальних строків сівби озимої пшениці з нормою висіву 4,0 млн/га. Потенціал урожайності — близько 100 ц/га. Сорт має короткий період яровизації (25–30 днів), тому в південних районах виколошується, а врожай дає за зимового висіву (до кінця лютого). Сорт занесено в Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні з 2005 року.
Михайло
Середньостиглий, середньорослий, шестирядний сорт. Напрям використання — зернофуражний. Колос — від прямостоячого до напівпрямостоячого, циліндричний, щільний, з дуже слабким восковим нальотом. Остюки довші колоса, зазубренні. Маса 1000 насінин —  38–49 г.
Середньосприйнятливий до карликової іржі, ринхоспоріозу, сітчастої плямистості. Стійкість до вилягання висока: сорт є стандартом цього показника. Зимо-, спеко- і посухостійкість підвищені.
Добрими попередниками є горох, кукурудза на силос. Допустимі — кукурудза на зерно, соняшник. Для вирощування на товарне зерно прийнятні і злакові попередники. Сіють у середині оптимальних для озимої пшениці строків. Норма висіву — 4,5–5,0 млн/га. Потенційна врожайність — понад 80 ц/га. Сорт внесено до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні з 2001 року.



v v v



Привертає увагу й озиме тритикале завдяки здатності перевершувати своїх “батьків” — пшеницю й жито — не лише за врожайністю та якістю продукції, а й за стійкістю до несприятливих грунтово-кліматичних умов і найнебезпечніших хвороб. Нерентабельно та недоцільно використовувати на зернофураж і зелений корм озиму пшеницю сучасних сортів, яка потребує поліпшених умов вирощування. Тритикале — менш вибаглива культура, вона добре родить і після стерньових попередників, його можна вирощувати без хімічної обробки. Використання зерна тритикале для комбікормів сприяє збільшенню приростів маси тварин. Ця культура дає також дуже високі врожаї зеленої маси, яку можна використовувати в зеленому конвеєрі для годівлі тварин, а також на силос.
Кращі сорти озимого тритикале:
Союз
Різновид durumforme. Пізньостиглий, середньорослий, гексаплоїдний сорт кормового напряму. Колос — циліндричний, cередньої довжини, щільний, остистий, високоозернений.
Стійкий до вилягання. Не уражується вірусами, борошнистою росою, твердою й летючою сажками, жовтою іржею; середньостійкий проти бурої і стеблової іржі, витривалий до кореневих гнилей. Середньою мірою сприйнятливий до фузарізу колоса. Не потребує протруювання насіння й хімічного захисту від хвороб і бур’янів. Зимостійкість та посухостійкість високі.
Добре росте після всіх попередників, у т. ч. після стерньових. Норма висіву — 4,5–5,0 млн/га в разі висівання на зерно і на зелений корм, а в насінницьких посівах — 2,5–3,5 млн/га.
Потенційна врожайність зерна — близько 100 ц/га, зеленої маси — 400–600 ц/га. Зерно пшеничного типу, середнього розміру з добрими хлібопекарськими якостями. Сорт занесено в Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні з 2006 року.
Валентин 90
Середньопізній, середньорослий, гексаплоїдний сорт зернокормового напряму. Колос білий, циліндричний, середньої довжини й щільності, наполовину остистий. Маса 1000 насінин — 40–45 г.
На дуже удобреному фоні схильний до вилягання, в зв’язку з чим рекомендується вирощувати після жорстких попередників, таких як колосові, соняшник. Не ушкоджується твердою й летючою сажками. Стійкий проти бурої, жовтої і стеблової іржі, септоріозу та борошнистої роси. Морозостійкість висока.
Сіють на початку оптимальних строків висівання озимої пшениці. (допускається на 10 днів раніше). Має короткий період яровизації. Може виколошуватись і формувати повноцінне зерно за весняного висівання (до кінця березня). Норма висіву — 4,0–4,5 млн/га в разі сівби на зерно й зелений корм; 2,5–3,5 млн — на насінницьких посівах, а також після багаторічних трав і парових попередників. Потенціал продуктивності зерна — 100 ц/га, зеленої маси — від 500 до 900 ц/га. Вміст білка в зерні — від 9 до 13% залежно від попередника. Вміст клейковини в зерні першої групи якості — майже 21%. Занесено в Перелік сортів рослин, перспективних для поширення в Україні з 2006 року.


І. Бокоч,
головний агроном
НВ ТОВ “Агро-Інтер”

Інтерв'ю
Кукурудза сьогодні є стратегічною культурою, що вирощується майже у всіх кліматичних зонах України. Насичення сівозміни кукурудзою та відсутність системи інтегрованого управління шкідниками сприяють збільшенню кількості шкідників і... Подробнее
Важливим елементом сучасних технологій вирощування кукурудзи є інтегрована система захисту посівів від шкідливих організмів, чільне місце в якій займає боротьба з бур’янами. Адже бур’яни є одним з основним чинників зниження врожайності та... Подробнее

1
0