Спецможливості
Статті

Кормозмішувальна техніка для українських ферм

14.06.2013
1584
Кормозмішувальна техніка для українських ферм фото, ілюстрація

Донедавна поява на тваринницькій фермі кормозмішувача вважалась чимось особливим, мало не верхівкою науково-технічного прогресу в сільському господарстві. На сьогодні  без цієї техніки на підприємствах складно уявити сучасне виробництво. Питання тільки в розмірах техніки. Адже мірою збільшення поголів’я тварин попит зростає, в першу чергу, на високопродуктивні великі агрегати.

Донедавна поява на тваринницькій фермі кормозмішувача вважалась чимось особливим, мало не верхівкою науково-технічного прогресу в сільському господарстві. На сьогодні  без цієї техніки на підприємствах складно уявити сучасне виробництво. Питання тільки в розмірах техніки. Адже мірою збільшення поголів’я тварин попит зростає, в першу чергу, на високопродуктивні великі агрегати.

С. Злочевський,
директор ТОВ «Пента-Агро»

У більшості керівників і фахівців сільгосппідприємств уже не виникає сумнівів щодо необхідності придбання вертикального кормозмішувача, проте з низки суб’єктивних причин, що часто не мають стосунку до тваринництва, вибір потрібної моделі кормозмішувача все ще здійснюють без урахування сучасних технологій годівлі тварин, що не забезпечує, зрештою, одержання очікуваного економічного ефекту.

Технічне забезпечення ферм: особливості вітчизняного господарювання
 У 2012 р. компанія Penta TMR продала рекордну кількість кормозмішувачів у США і Канаді, що за середніми оцінками становить близько 65% усього американського ринку цієї продукції. Досвід роботи на українському ринку показав, що структура організації сільського господарства у Північній Америці і в Україні докорінно різниться.

   Так, у Північній Америці соціальноекономічною основою тваринницького господарства є сімейний підряд. Таким чином, власник самостійно трудиться на фермі, йому допомагають члени сім’ї (зрозуміло, окремі другорядні функції можуть виконувати наймані працівники: доїння худоби, допомога в заготівлі кормів тощо). При цьому власник ферми прагне придбати кормозмішувач більшого об’єму, з тим щоб максимально скоротити час на годування і затрати праці як власної родини, так і найманих працівників (оплата яких ведеться погодинно).
   На противагу цьому в Україні останнім часом формується індустріально-корпоративний принцип організації сільського господарства, за якого на фермі концентрується значна кількість тварин (від 500 гол. і вище), проте, купуючи потрібну техніку, такі господарства досить часто помилково (зазвичай виходячи з мотивів економії) закладають у розрахунки кормозмішувальні агрегати значно меншої продуктивності щодо обсягу змішуваного корму, ніж це реально потрібно для швидкого та оперативного годування  поголів’я худоби.
В Україні останніми роками активізувалося будівництво сучасних просторих тваринницьких приміщень, де є можливість використовувати новітню техніку без обмежень. Проте на значній території України нині здебільшого використовують корівники «радянського» типу, з висотою в’їзних воріт близько 2,50 м. У таких корівниках зазвичай розміщують близько 200–300 гол. худоби. Розмір в’їзних воріт за висотою в даному разі є лімітуючим чинником як для кормозмішувача, так і для трактора. З одного боку, для ефективної організації годівлі навіть у двох таких корівниках потрібно мати кормозмішувач як мінімум об’ємом 17 м3. Важливу роль також відіграє дорожнє покриття на фермі, але найчастіше воно  з гравійного насипу, що негативно впливає на колісну базу техніки.
До сказаного слід додати, що більшість українських ферм з описаними вище корівниками «радянського» зразка, враховуючи специфіку розмірів в’їзних воріт, використовують винятково трактори МТЗ-82, габарити яких дають змогу працювати у таких приміщеннях. Водночас варто зазначити, що паспортна потужність двигуна цього трактора — 80 к. с. — не означає, що ВВП цього трактора, з огляду на його конструктивні особливості, має таку саму потужність. Виходячи з описаної вище ситуації та беручи до уваги, що вартість малого міксера приблизно на 8–9 тис. дол. нижча за вартість кормозмішувача потужністю 17 м3,  господарства  досить часто купують дешевші, але меншого об’єму (10–12 м3), що не відповідає потребам ферми.
«Економна економіка»,
або Вчимося заощаджувати
Розберемо порівняльну ефективність використання в господарстві міксера на 10–12 м3 і аналога — Penta 4420SD на 17 м3 (популярного наразі в Україні) за умови їхнього агрегатування з трактором МТЗ-82.
Так, наприклад, у разі якщо корівник на 200 гол., то для організації годівлі за допомогою міксера потужністю 17 м3 потрібен буде тільки один цикл змішування, а за кормозмішувача на 10–12 кубів це вже доведеться робити двічі (таблиця),  не кажучи вже про великі за розмірами корівники, кількість яких постійно зростає.
Відразу ж потрібно зазначити, що в середньому кожен цикл приготування корму «тягне» за собою затрату близько однієї години робочого часу, в результаті за агрегатування зі змішувачем моделі Penta 4420SD (середній клас — 17 м3), так само як і для роботи із змішувачем малого об’єму (до 12 м3), трактор МТЗ-82 споживатиме близько 3,5 л пального (за нормами заводу).
Таким чином, за дворазового годування втрати господарства за кожні дві години щоденного перевищення трудозатрат за рік становитимуть уже 2,5 т пального, а за п’ять років роботи міксера малого класу, порівняно з таким середнього класу, ферма перевитратить 12 т пального, що становитиме в ціновому еквіваленті понад 10 тис. дол. Це в кінцевому підсумку «з’їдає» всю ту цінову різницю, яка спочатку існувала між міксером малого та середнього об’єму. Явна оманлива «економія»!
Враховуючи той факт, що в господарствах  України  не вистачає кваліфікованих кадрів, придбання міксера ємністю 10–12 м3 навіть для тваринницької ферми чисельністю 300 гол. можна вважати сьогодні просто невиправданим марнотратством.
Але є ще й інші, так звані приховані, втрати, які також варто враховувати. Насамперед, слід зазначити, що подовжена тривалість годування формує у тварин системний харчовий стрес, унаслідок чого знижується удій корів. Це дуже часто зустрічається в Україні і пояснюється «економією», або, як кажуть, браком коштів для придбання  міксера більшого об’єму. Але де ж тут економія?
Адже, крім усього того, що вже було зазначено вище, потрібно враховувати й експлуатаційні навантаження на міксер та трактор. І якщо ми говоримо про те, що за рік зчіпка малооб’ємного міксера (10–12 м3) з трактором МТЗ-82 працює на три місяці більше, ніж зчіпка того самого МТЗ-82 з міксером Penta 4420SD (17 м3), то неважко розрахувати, що експлуатаційний ресурс звичайного міксера, розрахований у середньому на п’ять років, буде в малооб’ємного міксера в зв’язку з цим коротшим приблизно на півтора року. І підвищений рівень експлуатаційного спрацювання трактора.
Також потрібно враховувати, що усі наведені вище фактори повністю спростовують припущення щодо можливості певного заощадження коштів за купівлі міксера малого об’єму. Насправді помилка в розрахунку необхідної для організації годівлі потужності кормозмішувача зумовлює значні витрати, які в кінцевому підсумку значно знижують економічні показники роботи тваринницької ферми.

Шнек «Торнадо» — серце міксера
У 2008 р. усі моделі кормозмішувачів компанії Рenta TMR стали оснащувати унікальними за своєю технологічною характеристикою шнеками системи «Торнадо». Передумовою цього слугували численні дослідження американських учених, які свідчили про те, що основним чинником, який знижує продуктивність тварин, є системний харчовий стрес, зумовлений поганим змішуванням різнорідних за своїм гранулометричним складом і питомою щільністю інгредієнтів раціону. Адже відомо, що оперативне роздавання кормів поголів’ю, що міститься в одному корівнику, поліпшує продуктивність тварин, знижує таким чином стрес у зв’язку з тривалим очікуванням корму.
Так, установлені на кормозмішувачі  шнеки «Торнадо», за результатами лабораторних випробувань і відгуками фермерів, забезпечували істотне збільшення продуктивності тварин, що зводило до мінімуму негативний вплив харчового стресу, тим самим підвищувало продуктивність як молочних, так і відгодовуваних тварин на рівні від 5 до 10% порівняно з моделями інших виробників.

Перспективи
Таким чином можна підсумувати, що в даний момент ми не сліпо копіюємо західні зразки техніки для тваринницького ринку, а ведемо скрупульозну роботу з технічної адаптації вітчизняної техніки до місцевих умов експлуатації. Говорячи про поліпшення технічних характеристик, можна сказати, що такий прагматичний підхід до потреб ринку позитивно оцінюють і користувачі нашої техніки в Україні.

Клієнтами компанії Рenta TMR є такі тваринницькі господарства, як: ТОВ «Івниця», Житомирська обл., ТОВ «Прогрес», Кіровоградська обл., СТОВ «Промінь», Хмельницька обл., ТОВ «Нова Нива», Донецька обл., ТОВ «Атлантік Фармз П», Черкаська обл., ПП «Євросіт», Київська обл., ТОВ «Агрофірма Дністровська», Одеська обл.

Інтерв'ю
Заріпов Андрій
Несприятливі погодні умови часто спричинюють втрату частини врожаю.  Але аграрії можуть зберегти фінансову стабільність  за допомогою агрострахування. 
Рейдерство – стихійний термін, що дослівно означає «недружнє захоплення активів». В аграрній сфері найчастіше використовуються підроблені документи, а часто — в купі із тупою грубою силою. Чому рейдерство набуло такого поширення в Україні... Подробнее

1
0