Спецможливості
Агробізнес

КОНВІЗО® СМАРТ: зручність, варта витрачених на неї коштів

12.09.2022
5073
КОНВІЗО® СМАРТ: зручність, варта витрачених на неї коштів фото, ілюстрація

Сьогодні, коли країна переживає лиху пору, питання ефективності сільськогосподарського виробництва набуло чи не ключового значення. Закупівельні ціни на збіжжя низькі, а от на насіння, добрива, засоби захисту, паливо — непомірно високі. Тож багатьом господарствам довелося переглядати власні сівозміни, відмовлятися від вирощування низки культур, урожаї яких на тлі чималих витрат, не принесуть бажаних прибутків.

Цукрові буряки належать до високозатратних культур. Так було завжди. Втім, за отримання достатнього врожаю з високим вмістом цукру, вирощування культури є рентабельним і прибутковим навіть за сьогоднішніх економічних реалій. Сучасні високопродуктивні гібриди з набором стійкостей проти хвороб за сприятливих умов розвитку здатні забезпечувати гарантовано врожай 600–900 ц/га і більше. А новітні технології допомагають створити такі умови для розвитку рослин і, навіть, зекономити кошти на вирощуванні. Насамперед, це виробнича система КОНВІЗО® СМАРТ, популярність якої в аграріїв (як в невеликих фермерських господарствах, так і у великих агрохолдингах) останніми роками зростає. 

Нагадаємо, що технологія вирощування цукрових буряків за цією виробничою системою полягає в технологічному поєднанні застосування гербіциду КОНВІЗО® 1 виробництва «Байєр» і гібридів цукрових буряків селекції KWS, стійких до цього гербіциду.

Редакція «Пропозиції» побувала на бурякових полях двох невеликих господарств у Тернопільській області, які цього року вперше почали вирощувати цукрові буряки за виробничою системою КОНВІЗО® СМАРТ.

Керівники господарств діляться своїми першими враженнями щодо цієї системи.

Без головного болю, просто і зручно

Вахтанг Арзуманян, ПСП «Реан», директор:

Вахтанг Арзуманян

— Працюємо з 2000 року і на сьогодні маємо в обробітку близько 1300 га. Починали господарювання саме з цукрових буряків, тож на цій культурі добре знаємося, досвіду накопичено чимало. Років із десять тому під буряками в нас було до 240 га відведено, збирали до 14 тис. т коренеплодів. Ніколи ми не збирали менше 600 ц/га, були роки з урожайністю й у 1000 ц/га. Цукристість була різною, все залежало від погодних умов, але менше 17% теж не було.

Останні кілька років цінова пропозиція не дуже сприяла вирощуванню буряків, чимало наших сусідів відмовилися від їхнього вирощування взагалі. Я — ні, адже ця культура — одна з моїх улюблених. Благодатна культура — багато бере, але, за правильного підходу, віддає сповна, як-то кажуть, з гаком.

Ми завжди вирощували буряки за класичною схемою. А цьогоріч вирішили спробувати систему КОНВІЗО® СМАРТ. Багато чув про неї хорошого, тож цього сезону всі 80 га моїх цукристих — це КОНВІЗО® СМАРТ. Висіяли два гібриди, СМАРТ ДЖОКОНДА КВС і СМАРТ ПОПУЛЯРА КВС. За своїми характеристиками ці гібриди — такі самі як і класичні, мають потенційно високі врожайність і цукристість, а ще генетичну стійкість проти ризоманії та церкоспорозу.

На деяких краях полів обприскувач не спрацював, бур’янам — рай...

Головне у вирощуванні буряків — вчасна сівба, коли є волога, удобрений ґрунт і чисті від бур’янів посіви. Саме тому чітко дотримуюсь усіх необхідних технологічних моментів, адже буряки — справа тонка, «пробілів» у технологіях не прощає. Сію переважно після пшениці — поле дискую, потім глибока оранка на 30–32 см. З осені вношу NPK, навесні перед сівбою — 250 кг карбаміду плюс NPK. Десь у 15-х числах квітня провели сівбу. Коли рядки зімкнулися, внесли селітру. В цілому, десь від 800 кг до 1 т всього добрив використали. Дорого, але що поробиш, технологія... Втім, якщо візьму 50 т цук­ру з гектара (урожайність коренеплодів 650–800 т/га), то всі ці витрати повністю відіб’ються. Норма висіву 1,2 п.о. (120 тис. шт. насінин/га), зійшло 95 тис. рослин/га), тобто схожість відмінна. Також проводимо по дві–три інсектицидні та фунгіцидні обробки, листкове підживлення рослин мікродобривами (у т.ч. бором та амінокислотами).

Насіння, гербіцид і прилипач до нього обійшлися мені 440 дол./га. Весь комплект – і насіння, і гербіцид, брали в одного постачальника, тож уникнули головного болю з пошуком необхідного і його логістикою — все надійшло в господарство одночасно і без затримок. 

КОНВІЗО® СМАРТ: абсолютно чисті від бур’янів посіви і здорові розвинені рослини культури27 липня, два коренеплоди по 500 г кожний — явна заявка на хороший урожай!

За моїми розрахунками КОНВІЗО® СМАРТ дещо дорожча система, ніж класична. Попри це, КОНВІЗО® СМАРТ «підкупило» мене своєю простотою і зручністю — всього дві гербіцидні обробки (замість п’яти–шести за класичної схеми) — і поле чисте від бур’янів до самого збирання. Гербіцид «забирає» практично всі бур’яни, особливо такі злісні, як лобода, види гірчаків, щириця, пирій тощо. Таких результатів за класичної технології на своїх посівах ми не спостерігали, адже навіть п’ять–шість гербіцидних обробок не могли повністю забрати ці бур’яни — не завжди була змога вчасно вийти в поле для проведення обприскування, тож бур’яни переростали і на полі з ними були проблеми. Першу обробку гербіцидом КОНВІЗО®1 проводили у фазі першої пари справжніх листків лободи білої —  0,5 л/га гербіциду КОНВІЗО®1 + 1,0 л/га прилипача Меро®, другу — через 12 днів. На той час, після доволі інтенсивних опадів, на полі спостерігали другу хвилю бур’янів: лобода була заввишки 10 см і встигла сформувати три пари листків. Гербіцид ефективно спрацював — з моменту обробки пройшло десь місяця півтора (фото зроблено 27 липня. — прим. ред.), а буряки абсолютно чисті від бур’янів. Сумарно внесли 1,0 л/га продукту з обов’язковим додаванням прилипача Меро® в нормі 1,0 л/га за кожної обробки.

Ще один важливий момент — це відсутність (або мінімальні прояви) фітотоксичної дії гербіциду на рослини цукрових буряків, чого не скажеш про класичні «бурякові» гербіциди. На поодиноких рослинах можна було побачити пожовтіння листя, невеликі деформації по краях листя (коли проводили обробку, спека була ще та…), але буквально через пару днів після внесення ці прояви благополучно зникли без будь-якої шкоди рослинам.

Усі операції в полі ми проводили під постійним наглядом агрономічної служби «КВС-УКРАЇНА», що мінімізувало технологічні помилки і додало впевненості в хорошому результаті.

Яким буде цьогорічний урожай моїх «смарт-буряків», я ще не знаю. Але актуальний стан рослин дає всі підставити говорити, що він буде непоганий. Сьогодні (27 липня) ми викопали два коренеплоди і зважили їх — вийшло по 500 г кожний. Добре розвинений листковий апарат, така вага коренеплодів — напевно, це заявка на врожайність не менше 600 ц/га. Бурякам ще рости трохи більше двох місяців, тож, дай Бог, і масу, і цукристість вони ще доберуть.

У ПСП «Реан» для збирання цукрових буряків використовують власний бурякозбиральний комбайн

Як би тм не було, говорити про всю мою економіку вирощування буряків за системою КОНВІЗО® СМАРТ ще, напевно, зарано. От зберемо врожай, «переведемо» коренеплоди в цукор, порахуємо прибутки і порівняємо їх із витратами — ось тоді можна буде об’єктивно оцінити ефективність технології.

Втім однозначно, КОНВІЗО® СМАРТ — це оптимізація виробничого процесу, адже за цієї системи відпадає потреба зайвий раз «ганяти» полем обприскувач, а це, відповідно, економія на гербіцидах, пальному, амортизації техніки та фонді заробітної платні, збережені час і мої нерви. І, звісно ж, зручність. Дві гербіцидні обробки — і про бур’яни можна забути. На мою думку, така зручність варта витрачених на неї коштів, адже забур’янені посіви — це просто втрачені кошти на насіння, добрива, засоби захисту, це даремно витрачений час на догляд за такими посівами і, як результат, недоотриманий цукор і прибутки.

В цілому ж (і я це вже сьогодні бачу по стану посівів), технологія КОНВІЗО® СМАРТ не лише захищає посіви від злісних бур’янів, а й, завдяки зменшенню стресів на рослини (менше проходів технікою полем, відсутність фітотоксичного впливу тощо), допомагає рослинам цукрових буряків краще розвиватися впродовж вегетаційного періоду.

КОНВІЗО® СМАРТ: не лише задоволення, а й душевний спокій

ПрАТ «Мшанецьке» класичне, на перший погляд, нічим непримітне сільськогосподарське підприємство у західній частині Украї­ни. Завдяки наполегливій праці Петра Іліщука, незмінного впродовж понад 40 років керівника, це господарство має потужне, рентабельне рослинництво та тваринництво, що дає змогу ефективно господарювати на землі і бережно до неї ставитися.

Петро Іліщук, ПрАТ «Мшанецьке», директор:

Петро Іліщук

— Земля — це основний ресурс у сільському господарстві, якому наразі приділяється дуже мало уваги, що призводить до її виснаження. Вже майже понад півстоліття вся моя трудова діяльність пов’язана із полем. Десять років я пропрацював головним агрономом, а потім були тільки керівні посади. За роки своєї трудової діяльності я зрозумів, що без належного ставлення до ґрунту сподіватися на високі результати не варто. Наприклад, всі говорять про сівозміну і те, що її обов’язково слід дотримуватися, а що ми бачимо на практиці — у кращому випадку сівозміна більшості агропідприємств складається із трьох-чотирьох культур, а то й менше. Про видовий склад цих культур і їхнє чергування годі й говорити. Щодо нашого господарства, то сівозміна складається із дев’яти культур: озимий та ярий ячмінь, озима пшениця, кукурудза, ріпак, є також посіви гречки, гороху, багаторічні трави і, звісно, цукрові буряки, які є профілюючою та стратегічною для нас культурою.

Історично так склалося, що наше господарство із 1913 року займається вирощуванням насіння цукрових буряків і взагалі буряківництвом. Буряки для нас – традиційна, місцева культура, і умови вирощування є досить хорошими, що дає змогу досягати високих результатів. Ще пан Солєцький (начальник Копичинецької пошти Ян Солєцький, який жив у Відні, а с. Мшанець мав маєток і господарство) займався саме вирощуванням буряків. Він ще на той час добре вивчив наші кліматичні умови і зрозумів, що тут можна ефективно займатися буряківництвом. Згодом радянська влада, звісно, націоналізувала господарство і на його базі створила радгосп, який також займався вирощуванням цукрових буряків (у т. ч. насінництвом).

Коли дивлюсь на доглянуте поле зі здоровими розкішними рослинами, отримую не лише задоволення, а й душевний спокій

Усім відомо, що цукрові буряки – це особлива культура, яка до того ж досить витратна, тому вирощувати її слід лише за продуманою та перевіреною практикою технологією, яка б забезпечила максимальний дохід із оптимально-мінімальними витратами. Відверто кажучи, цього принципу я намагаюся дотримуватися за вирощування практично кожної культури.

Впродовж усієї своєї діяльності я завжди використовував власне насіння цукрових буряків, утім, зрештою перейшов на фабричне, оскільки наше, вітчизняне насіння перестало відповідати світовим стандартам.

Цього року задля досягнення економічної ефективності у вирощуванні буряків ми вирішили піти далі і випробувати нові гібриди та нову, сучасну технологію вирощування цукрових буряків, КОНВІЗО® СМАРТ від компаній KWS та Bayer. Цього року гібрид СМАРТ ІБЕРІЯ КВС було висіяно на площі 40 га. Перше враження — порівняно з традиційною технологією — це небо і земля. Посіви «смарт-буряків» чисті, здорові, потужні, що дає нам усі передумови сподіватися на високий результат. У тому, що урожайність буде не гіршою, а то й кращою — я впевнений.

Порівняно з класичними буряками, «смарт-буряки», якщо бути точним, технологія їхнього вирощування, дорожчі. Але це лише на перший погляд. Звісно, математика та цінності у кожного свої, але у тому, що КОНВІЗО® СМАРТ — це просто ефективно, прогнозовано та спокійно, я переконався на власному досвіді. І я знаю, про що говорю, адже цього року ми маємо посіви як традиційних, так і «смарт-буряків». Тому можу із легкістю порівняти переваги та недоліки технологій. Вартість насіння та гербіцидів класичних буряків менша, але є дуже багато «але». За весь період вегетації посіви класичних буряків доводиться обробляти 7–9 разів (тричі – фунгіцидами та інсектицидами, 4–6 раз – гербіцидами). У разі застосування КОНВІЗО® СМАРТ маємо максимум п’ять обробок — двічі гербіцидом, тричі – фунгіцидами та інсектицидами. А це вже – економія дизеля, оплати праці. Зберігається ресурс трактора, обприскувача. Також слід сказати, що технологія КОНВІЗО® СМАРТ практично на 100 % гарантує ефективність у боротьбі із бур’янами. Адже двічі спіймати погожу днину для внесення гербіциду набагато простіше, ніж 4–6 разів.

Також не менш важливим у сьогоднішніх реаліях є той факт, що і насіння, і гербіцид ми придбали в одного постачальника. Нібито й дрібниця, але сьогодні, коли логістика бажає кращого, це суттєвий плюс, адже і кошти зекономили, і час на доставку. До того ж компанія надає повний супровід впродовж всього періоду вегетації. Інколи мені здається, що представники компанії знають мої поля та стан буряків краще за мене.

На полях з класичною технологією цьогоріч найпроблемнішими бур’янами були гірчак почечуйний та щириця. На жаль, гербіциди на 100 % не спрацювали...

Наше бурякове «конвізовське» поле має пречудовий вигляд: без бур’янів, без ознак хвороб, і це при тому, що на календарі ще тільки липень, тому ми очікуємо на гарний результат. Хочу сказати, що на полі були хороші попередники, ґрунт був добре підготовлений, доглянутий. Конкретно на цьому полі з буряками з осені ми внесли гній (100 т/га), провели глибоку оранку, вирівняли зяб. Навесні внесли по 2,5 ц/га нітроамофоски та по 2 ц/га карбаміду. Посіяли, буряк пішов і коли рослини зімкнули міжряддя, внесли ще по 1 ц/га аміачної селітри. Додавали ще мікродобрива – бор та комплексне добриво для цукрових буряків із амінокислотами. Тому я вважаю, що цього цілком достатньо для отримання запланованого результату — приблизно 550–600 ц/га. Побоюємося лишень, щоб вистачило вологи, оскільки цукрові буряки — це дуже вологолюбна культура. Приміром, із одного гектару з урожайністю 500 ц виноситься до 700 т води. Власне, якщо цього року ми отримаємо запланований урожай, то наступного року ми обов’язково збільшимо площу. До того ж у нас уже буде власний досвід. Цьогоріч загальна площа під солодкими коренями становить 85 га. Наступного року площу плануємо збільшити до 110 га (за рахунок саме «конвізовських» буряків).

А це «смарт-буряки». Різниця очевидна...

Додам, що коли дивлюсь на доглянуте поле зі здоровими розкішними рослинами, отримую не лише задоволення, а й душевний спокій, що за сьогоднішніх умов теж дуже важливо.

Я щасливий, що наші поля та наші ґрунти не відчувають на собі тих бід і проблем, які переживає зараз наша держава, суспільство, кожен аграрій та українець. Тому ми й надалі намагатимемося забезпечувати нашу землю необхідними елементами живлення, аби втримати родючість на рівні, якого ми досягли за багато років дбайливого господарювання. Хоча розумію, що на нас чекає дуже велике економічне потрясіння. Втім, ми працюємо, вчасно сплачуємо податки, робимо все від нас залежне, аби і в такий спосіб допомогти країні та наблизити нашу Перемогу.

 

О. Єрмоленко

o.yermolenko@univest-media.com

Інтерв'ю
Органіка
Садівництво належить до найперспективніших галузей аграрного сектора. Інтенсивні сади у поєднанні з органічним садівництвом збільшують можливості експорту продукції.
Рік тому вітчизняний бізнес пережив безпрецедентну доти подію — локдаун, тобто повне припинення роботи значної частини підприємств, зокрема, тотальне закриття закладів харчування. Саме тоді Анна Морозова вирішила дати старт своєму новому... Подробнее

1
0