Спецможливості
Новини

Іноземці вкладають кошти в АПК Львівщини

07.04.2010
1082
Іноземці вкладають кошти в АПК Львівщини фото, ілюстрація

Агропромисловий комплекс залишається однією з провідних ресурсоутворювальних галузей економіки Львівської області. Саме він формує 28,3% валової доданої вартості, в тому числі сільське господарство - 10,4%. За темпами зростання виробництва продукції сільського господарства у 2009 р. Львівщина посіла сьоме місце серед областей України. Заступник голови Львівської обласної державної адміністрації з питань агропромислового комплексу Ярослав Панюра розповів про проблеми та перспективи АПК.

Агропромисловий комплекс залишається однією з провідних ресурсоутворювальних галузей економіки Львівської області. Саме він формує 28,3% валової доданої вартості, в тому числі сільське господарство - 10,4%. За темпами зростання виробництва продукції сільського господарства у 2009 р. Львівщина посіла сьоме місце серед областей України. Заступник голови Львівської обласної державної адміністрації з питань агропромислового комплексу Ярослав Панюра розповів про проблеми та перспективи АПК.

Пане Ярославе, розкажіть,
 будь ласка, про стан тваринництва Львівщини.
- У Львівській області функціонує понад 120 сільськогосподарських підприємств і фермерських гоcподарств, які займаються виробництвом молока й м'яса яловичини. Окрім цього, 24 господарства спеціалізуються на виробництві м'яса яловичини спеціалізованих м'ясних порід. Виробництво свинини зосереджено в понад 100 господарствах області, де утримують близько 100 тис. свиней. Продукцію птахівництва вирощують близько 50 господарств різних форм власності, 13 із них спеціалізуються на виробництві яєць. На 35 птахопідприємствах зосереджено виробництво м'яса бройлера.
За минулий рік вони виробили 45,7 тис. т м'яса птиці. Для порівняння: 1990 року господарства області виробили 14,6 тис. т м'яса бройлера, або втричі менше. Щороку кількість господарств, які займаються виробництвом м'яса яловичини спеціалізованих м'ясних порід, м'яса свинини й м'яса бройлера, зростає.
З року в рік виробництво валової
 продукції сільського господарства збільшується чи зменшується?
- Торік у всіх категоріях господарств вироблено валової сільськогосподарської продукції (за порівняльними цінами 2005 року) на суму 4,4 млрд грн, що на 2,4% більше, ніж 2008 року. За період з 2005 до 2009 року обсяги виробництва валової продукції зросли майже на 350 млн грн, або на 8,6%. Прибавки валової продукції сільського господарства, порівняно з попереднім роком, досягнуто завдяки збільшенню виробництва продукції рослинництва. Зросла частка продукції рослинництва в структурі валової продукції сільського господарства області: в загальному виробництві за 2009 рік вона становила 52,3 відсотка.
Обсяги виробництва валової продукції нарощували й сільськогосподарські підприємства. За 2009 рік проти попереднього року вони збільшили виробництво продукції на 117,1 млн грн, або на 12,5 відсотка.
Завдяки чому вдалося збільшити
  виробництво?
- Зростання обсягів відбулося завдяки збільшенню виробництва продукції як рослинництва, так і тваринництва. Щороку зростає питома вага сільгосппідприємств області в загальних обсягах. Якщо за 2008 рік сільгосппідприємства виробили 21,7% валової сільськогосподарської продукції, то за відповідний період 2009 року - 23,9%, або на 10,1% більше.
Наскільки інтенсивно в області
  використовують сільськогосподарські угіддя?
- У 2008 році на кожні 100 га сільськогосподарських угідь в цілому по Україні було вироблено продукції на суму 284,1 тис. грн, а в Львівській області - 412 тис. грн. Це свідчить про те, що в нашій області сільськогосподарські угіддя використовують у 1,5 раза інтенсивніше порівняно з іншими областями України. Дуже важливим є й те, що великотоварні підприємства теж зберігають тенденції зростання обсягів виробництва. З розрахунку на 100 га сільгоспугідь виробництво продукції сільського господарства за 2009 рік, порівняно з попереднім роком, зросло на 2,9%. На кожні 100 га сільськогосподарських угідь сільгосппідприємства виробили валової сільськогосподарської продукції на суму 437,5 тис. грн - проти 419,8 тис. грн у господарствах населення. Сільськогосподарські підприємства, маючи в своєму користуванні 23,1% сільськогосподарських угідь, виробили 23,9% загального обсягу валової продукції, а господарства населення, використовуючи 76,9% сільськогосподарських угідь, виробили 76,1% валової продукції.
У процесі розвитку АПК регіону
  на чому слід акцентувати увагу?
- Зменшення виробництва валової продукції у господарствах населення є незворотним процесом. Тому в області акценти нарощування сільськогосподарської продукції зміщено на користь великотоварного виробництва, враховуючи обсяги бюджетної підтримки всіх рівнів і, насамперед, Державного бюджету. Нині, певно, всім зрозуміло, що більшість галузей сільського господарства можуть бути конкурентоспроможними на ринку лише за відповідної концентрації виробництва та створення належних умов для виробництва продукції.
Чи прибуткові підприємства?
- За темпом приросту виробництва продукції сільського господарства в 2009 р. Львівщина посіла сьоме місце серед областей України. Питома вага Львівщини з виробництва продукції сільського господарства в Україні становить 4,3%. У 2009 р. від реалізації продукції, робіт і послуг 215 великих сільгосппідприємств області отримали 299 млн грн чистого доходу за рентабельності 25,7%, в тому числі від галузей: рослинництво - майже 230 млн грн за рентабельності 41,8%; тваринництво - 24,6 млн грн за рентабельності 9,4%. Зведений чистий прибуток у 215 великих сільськогосподарських підприємствах перебуває в межах майже 197 млн грн за рентабельності 17 відсотків.
Який рівень заробітних плат
  робітників, задіяних у сільському господарстві?
- Останніми роками спостерігається позитивна тенденція зростання середньомісячної заробітної плати в сільськогосподарському виробництві області. В 2008 році вона була зафіксована на рівні 1065,73 грн, а 2009 року вже сягала 1230 грн і зросла до відповідного періоду минулого року на 15,4%. За рівнем середньомісячної заробітної плати Львівська область перебуває серед десяти кращих областей України. В області встановлено дієвий контроль за погашенням заборгованості із виплати заробітної плати. Станом на 01.01.2010 року заборгованість із виплати заробітної плати в трьох типах сільськогосподарських підприємств становила 1814 тис. грн і зменшилася, порівняно зі станом на початку 2009 року, на 719,2 тис. грн, або на 28,4%. На економічно активних підприємствах області заборгованість із виплати заробітної плати становить 813,9 тис. грн, що на 508,7 тис. грн, або на 38,5%, менше порівняно з відповідним показником на початку року.
З якими проблемами доводиться
  стикатися?
- Основні проблеми, що негативно впливають на розвиток АПК, такі: незадовільне законодавче забезпечення та захист прав власності селян на землю й майно; дефіцит паритетних економічних відносин між аграрним сектором та іншими галузями економіки; деіндустріалізація сільського господарства, рівень забезпечення сільськогосподарських підприємств тракторами, комбайнами та іншою технікою становить менше 50% потреби, 90% технічних засобів потребують негайної заміни через їхню спрацьованість; недостатній рівень фінансової підтримки сільськогосподарського виробництва та соціальної сфери села; недостатній рівень розвитку інфраструктури аграрного ринку, монополізація каналів реалізації сільгосппродукції.
Чи цікавляться українським
 агропромисловим комплексом іноземці?
- Так, безумовно. На території Львівської області в галузі АПК реалізується 15 інвестиційних проектів за участю зарубіжних інвесторів, а саме: ТзОВ "ЛК Юкрейн Груп" (Велика Британія), ТзОВ "Агромарк-Юкей" (Велика Британія), ТзОВ "Даноша" (Данія), ТзОВ "Верболіз" (Німеччина), ТзОВ "Агро Фрутіка Бишків" (Швейцарія), ТзОВ "Галфрост", ТзОВ "Галичина-Захід" (Данія), ТзОВ "Самітагро" (Італія), ТзОВ "Агромар-Оглядів" (Словенія), ТзОВ "Футура"(Італія), ТзОВ "Трембіта Інвест" (США), ПСГП "Агрофірма "Горуцька" (Франція), ПП "Коімпекс" (Польща), ТзОВ "Козацький курінь ЛК", ТзОВ "Агрокультура".
Який обсяг прямих іноземних
 інвестицій у галузь сільського господарства?
- Найбільшими проектами є ТзОВ "ЛК Юкрейн Груп", який своєю діяльністю охопив 12 районів, та ТзОВ "Агромарк-Юкей" - здійснює діяльність у семи районах області, що спеціалізуються на вирощуванні зернових, ріпаку й технічних культур.
Обсяг прямих іноземних інвестицій у галузь сільського господарства за період упровадження проектів станом на 01.01.2010 р. становить 121,7 млн дол. (галузь рослинництва - 98,6 млн дол., галузь тваринництва - 23 млн дол.). У січні-грудні 2009 р. іноземних інвестицій надійшло 23,6 млн дол. (у галузь рослинництва - 18,7 млн дол., у галузь тваринництва - 4,9 млн дол.), що становить 22,9% порівняно з показником 2008 року, або вп'ятеро менше.
Скільки міжнародних угод було
  укладено?
- Інвестиційні компанії 2009 року уклали та зареєстрували 25895 угод оренди на земельні частки (паї) на площу 48528,8 га, а 2008 року - на площу 68912,2 га, що на 21883,4 га (32%) менше, ніж торік.
Угоди оренди на земельні частки укладають терміном від 1 до 15 років з виплатою орендної плати в розмірі від 2 до 7%. Але є й випадки, коли землю використовують без правовстановлювальних документів, таких площ - 4561,8 га. Причини такі: неукладення угод оренди через те, що площі містяться в середині орендованого земельного масиву, а власник не виявляє бажання укладати угоду оренди; довготривалий процес підготовки реєстраційних справ для укладення угод оренди та їхньої реєстрації, а також брак коштів для оплати виконаних робіт.
Назвіть, будь ласка, найвдаліший
  приклад інвестиційної співпраці?
- Щодо впровадження сівозмін і технологічних карт вирощування всіх сільськогосподарських культур, то найкращим можна визнати ТзОВ "Агро Фрутіка Бишків". Тут дотримуються технологій вирощування, забезпечують виконання прогнозованих показників, краще за інших інвесторів займаються роботою зі збереження природної родючості грунтів.
Добрі результати мають і в ТзОВ "Галичина Захід", оскільки сільгосппродукцію там вирощують за технологією мінімального обробітку грунту. У поточному році іноземні інвестори засіяли 29,1 тис. га, що становить 55% загальної площі орендованих земель, а саме: зернових було висіяно 16 тис. га, ріпаку - 9,1 тис., інших сільгоспкультур - 4 тис. гектарів. Незасіяна площа в 2009 році становила 23,9 тис. гектарів.
Чи доводилося Вам стикатися
  з непорядними інвесторами?
- На жаль, так. Є інвестори, які працюють понад два роки й не мають відпрацьованих сівозмін, не всюди розроблено й відпрацьовано технології вирощування культур. Нормою вирощування для них є чергування таких культур, як озимі зернові, озимий ріпак, ярі зернові та кукурудза на зерно. У сівозміні немає кормових, технічних, овочевих культур.
Великі обсяги внесення всіма інвесторами мінеральних добрив, особливо азотних, сприяють збільшенню валового виробництва сільськогосподарської продукції і одночасно призводять до погіршення агрофізичного й агрохімічного складу та до підвищення кислотності грунтів.
Чи цікавить іноземців соціальна
  сфера села?
- Так, інвестиційні компанії вкладають кошти і в розбудову соціальної інфраструктури села. Так, у 2009 році вони надали 65,6 тис. грн спонсорської допомоги на розвиток культури, освіти й спорту, на церковні організації та благодійні фонди, ремонт доріг тощо. Щоправда, 2008 року ця сума була більшою на 4,7 тис. гривень.
Поговорімо про рік нинішній.
 Які заходи розвитку галузі заплановано на 2010 рік?
- Цьогоріч розвиватимемо матеріально-технічну базу. Розвиток рослинництва здійснюватимемо завдяки вдосконаленню земельних відносин, запровадженню сучасних технологій, що сприятиме забезпеченню стабільності та ефективності використання земель сільськогосподарського призначення, підвищенню відповідальності власників земель і землекористувачів за раціональне використання й охорону земель; впровадження ринкових методів регулювання виробництва з урахуванням балансу попиту й пропозицій.
Як буде розв'язано проблеми в
  тваринництві?
- Для розвитку тваринництва буде вжито таких заходів: призупинено зменшення поголів'я великої рогатої худоби, насамперед корів, завдяки власному відтворенню та організації закупівлі телиць за межами області; починаючи з 2010 року, старатимемося забезпечити щорічне збільшення кількості поголів'я корів на 10% від наявного на початок року; намагатимемося забезпечити збільшення виробництва м'яса завдяки розвитку м'ясного скотарства, птахівництва та свинарства в сільськогосподарських підприємствах і великих фермерських господарствах; сприятимемо розвитку конкурентоспроможного виробництва через формування механізованих тваринницьких ферм і комплексів, комплектування їх високопродуктивним поголів'ям і забезпечення належною кормовою базою; сприятимемо концентрації виробництва продукції тваринництва в особистих селянських господарствах завдяки формуванню кооперативних об'єднань для одержання високоякісної сировини, розширенню заготівельної інфраструктури, підвищенню товарної продукції тваринництва; розроблятимемо системи стимулювання закупівлі сільгосппідприємствами корів і телиць у племінних господарствах і господарствах населення.
Які очікування покладаєте на
  цей рік?
- У 2010 році Львівська область очікує зростання обсягів виробництва валової сільськогосподарської продукції на 101,6%, у тому числі рослинництва - на 102,5%, тваринництва - 100,7%. А ще - цього року плануємо довести питому вагу сільськогосподарських підприємств у загальних обсягах виробництва валової сільськогосподарської продукції до 24,9%. У галузі рослинництва - забезпечити такий валовий збір основних видів сільськогосподарських культур: зерна - 900 тис. т, цукрових буряків - 370 тис., картоплі - 1505 тис., овочів - 425 тис. т. У 2010 р. очікуємо виробництво та реалізацію м'яса худоби й птиці в живій вазі на рівні 158 тис. т, молока - 690 тис. т, яєць - 572 млн штук.

Інна Борисова

Інтерв'ю
Володимир Шульмейстер. Народився в Миколаєві. Закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут ім. адмірала С. О. Макарова за спеціальністю «турбінобудування», інженер-механік. Захистив докторську дисертацію з матеріалознавства. З 24 грудня 2014 року по 30 грудня 2015 року обіймав посаду першого заступника міністра інфраструктури України
Український інститут майбутнього - незалежний аналітичний центр, який прогнозує зміни і моделює різноманітні сценарії розвитку подій в Україні, пропонує альтернативні рішення. Основні напрямки
Літо - традиційний час представницьких аграрних зібрань на базі Корпорації "Агро-Союз". VII міжнародна конференція "Самовідновлювальне ефективне землеробство на основі системного підходу" зібрала

1
0