Спецможливості
Статті

І промислове свинарство може бути ефективним

02.11.2011
557
І промислове свинарство може бути ефективним фото, ілюстрація

Свинарство як галузь скоростиглого тваринництва має пріоритетне значення у збільшенні обсягів виробництва м'яса та наповненні ринку продуктами харчування, які мають високу поживну цінність і добрі смакові якості. Невипадково у світовому виробництві м'яса пріоритет належить саме свинарству.

Свинарство як галузь скоростиглого тваринництва має пріоритетне значення у збільшенні обсягів виробництва м'яса та наповненні ринку продуктами харчування, які мають високу поживну цінність і добрі смакові якості. Невипадково у світовому виробництві м'яса пріоритет належить саме свинарству.

В Україні проводять відповідну роботу з нарощування обсягів виробництва свинини, в тому числі за рахунок збільшення чисельності свинопоголів'я. Прикладом інтенсивного ведення свинарства на промисловій основі є ТОВ "Агрофірма "Родючість" Сумського району на Сумщині.

Виробництво свинини - один із пріоритетних напрямів
Виробнича база на свинокомплексі у с. Бездрик Сумського району складається із чотирьох свинарників, із них одне приміщення для опоросу свиноматок, одне - для дорощування поросят, одне - для вирощування ремонтного молодняку та відгодівлі, одне - для утримання холостих та поросних свиноматок та кнурів. На цій свинофермі вирощують племінний молодняк.
Працюють у виробництві свинини в середньому 24 особи. Навантаження поголів'я на одного оператора з обслуговування підсисних свиноматок із поросятами - 46-48 голів, на дорощуванні поросят - 400, ремонтних свинок - 200, холостих та поросних свиноматок - 150 та свиней на відгодівлі - 450-500 голів.
Зниження показника середньодобових приростів свиней у живій масі сталося через те, що за відсутності коштів у господарстві свиней на відгодівлі годували практично без преміксів у зерносумішах.
Та, попри це, виробництво свинини на підприємстві залишається рентабельним. Цього було досягнуто, насамперед, завдяки низькій собівартості 1 ц реалізованих свиней у ж. м. та відносно високій середній реалізаційній ціні. Непогані результати отримані на підприємстві від реалізації племінного молодняку свиней.

Раціональне
використання кормів
Усі складові раціонів - власного виробництва, премікси закуповують у німецької фірми "Шауманн Агрі Україна УА". Всього для годівлі свиней готують комбікорми за двома рецептами, які становлять 100% структури раціонів, тобто застосовують концентратний тип годівлі.
Рецепти комбікормів для різних вікових груп свиней складають фахівці підприємства. Ці раціони, в основному, збалансовані за основними поживними речовинами, обмінною енергією, сирим протеїном, сирою клітковиною, мікро- і макроелементами.
На підприємстві впроваджена технологія сухої годівлі комбікормами всіх вікових груп свиней. Це дало можливість знизити витрати кормів на 1 ц приросту живої маси, які за 2009 рік становили 6,2 ц кормових одиниць.
Годівлю свинопоголів'я здійснюють уручну в корита кожного станка для кожної вікової групи окремо. Годівлю підсисних свиноматок здійснюють за індивідуальними кормовими картками з урахуванням періоду, фізіологічного стану, живої маси, віку свиноматки і кількості поросят.

Особливості
вирощування молодняку
Велику увагу приділяють підсисним поросятам. Для обігрівання поросят використовують інфрачервоні лампи та пересувні "будиночки", в яких поросятам затишніше.
Поросят від підсисних свиноматок відлучають у віці 60 діб середньою живою масою 16-17 кг. Ще два тижні (10-14 діб) вони перебувають у тих самих станках, де народилися, а потім їх передають на дорощування, при цьому свинок для ремонту основного стада відокремлюють, де утримують їх до досягнення живої маси 35-40 кг. Кастрацію кнурців проводять до шестиденного віку. Ікла відрізають одразу після народження.
Свиноматок після відлучення поросят переводять до цеху парування і осіменіння, де вони за п'ять-сім діб приходять в охоту, їх осіменяють або парують і утримують 21 добу. Після цього їх переводять у приміщення (цех) для поросних свиноматок, а за вісім-десять діб до опоросу - в маточник для опоросу.

Селекційно-племінна робота
З урахуванням конкретних виробничих умов найперспективнiшим у господарстві є розведення свиней великої білої породи англійської і французької селекції, яка проявила себе щонайкраще за чистопородного розведення. Кнурів великої білої породи використовують для поліпшення відтворювальних та м'ясних якостей свиноматок основного стада великої білої породи.
У господарстві частково проводять штучне осіменіння свиноматок (до 35%), сперму закуповують у Сумському державному селекційному центрі, решту свиноматок (65%) парують кнурами-плідниками.
Для ремонту маточного стада щорічно відбирають ремонтних свинок у співвідношенні 1:2. Свинок відбирають після відлучення від свиноматок (у віці 60 діб), при цьому вони повинні мати міцну конституцію, не менше семи пар сосків та живу масу не менше 17 кг. Штучне осіменіння або парування ремонтних свинок проводять за досягнення живої маси 120 кг (+2 кг) у віці 8-8,5 місяців.
Умови утримання свинопоголів'я
На свинофермі облаштовано хороший літній табір для утримання свиноматок з поросятами та відлучених поросят. Тут механізовано прибирання гною та постачання води.
В усіх приміщеннях дотримують оптимального мікроклімату за рахунок вентиляційних шахт. Для підтримання потрібного температурного режиму в зимовий період у свинарнику-маточнику використовують теплогенератори.
На всіх виробничих ділянках гній із приміщень видаляють гноєтранспортерами ТСМ-160 з подальшим перекачуванням його у гноєзбірники, а водонапування свиней здійснюють за допомогою залізних корит, які встановлено у кожному станку. На всіх виробничих ділянках підтримують належний рівень ветеринарно-санітарної культури виробництва і дотримують принципу "все вільно - все зайнято". 

А. Гетя,
директор Департаменту тваринництва Мінагрополітики України,
канд. с.-г. наук
А. Салогуб,
директор ТОВ “Агрофірма “Родючість”, канд. с-г. наук
М. Геймор,
учений зоотехнік Мінагрополітики України

Інтерв'ю
Бакуменко
Голова Верховної Ради Андрій Парубій підтримав продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель в Україні. За продовження мораторію виступають фракції "Народного фронту", "Батьківщини" і
Компанія «ТЕРРА» є одним із найбільших українських виробників круп та круп’яних виробів, до асортименту якого входить 165 видів найменувань продукції, частина з якої експортується у 67 країн. Хоч виробництво тут не припинялося ні на день,... Подробнее

1
0