Вірусні та бактеріальні хвороби ріпаку та способи їх обмеження
Ріпак є досить вибагливим до умов вирощування, а саме: дотримання строків висіву, рекомендованих для зон вирощування; догляду за посівами, що включає регулярне внесення органічних добрив, знищення бур’янів і обмеження чисельності шкідників.
Значне збільшення площ під посівами цієї культури зумовило стрімке зростання чисельності шкідливих організмів. Перенасичення сівозмін ріпаком спричинило підвищення захворюваності рослин та пошкодженості їх фітофагами. Відмічено, що хвороби, які стали масово поширюватись ріпаковими посівами в Україні, були характерними лише для західних країн, де цю культуру вирощують десятки років. Так, до таких патогенів відносяться збудники фомозу, склеротинії, чорної ніжки, кили тощо.
Одержанню високих урожаїв насіння ріпаку перешкоджають численні шкідливі організми, знижуючи їх у середньому на 20-30%, а за сприятливих метеорологічних умов втрати можуть сягати 50% і більше з одночасним погіршенням якості. Тож з метою збереження врожаю та одержання якісного насіннєвого матеріалу постає необхідність у застосуванні хімічних засобів захисту рослин.
а території України серед хвороб найбільш поширеними і шкодочинними є: пліснявіння насіння, несправжня борошниста роса, альтернаріоз, фомоз, чорна ніжка, біла і сіра гнилі, вертицильозне в’янення, снігова пліснява, циліндроспоріоз, біла плямистість, борошниста роса, бактеріоз коренів, спалахи захворювань яких проявлялися періодично протягом останніх 15 років.
Основні хвороби ріпаку
Несправжня борошниста роса (пероноспороз). Збудник — гриб Peronospora parasitica Pers. Дуже шкодочинне захворювання, уражує молоді рослини, особливо сходи. Проявляється на них системно. На гіпокотилі, сім’ядолях і верхівках рослин з’являються хлоротичні плями, вкриті білуватим спороутворюючим нальотом гриба. Уражені тканини швидко загнивають, і рослини гинуть.
Для більш пізнього ураження характерні симптоми проявляються у вигляді локальних жовтуватих плям неправильної форми (фото 1). На квітконосах плями продовгуваті, блідо-рожеві. Уражені суцвіття гіпертрофуються, часто стають стерильними. Насіння плюскле, з темно-сірими плямами. У вологу погоду рослина вкривається світлим нальотом гриба.
Спори патогену зберігаються в грунті і насінні, мають життєздатність до шести років. Інфекція поширюється з дощовими краплями.
На насіннєвих посівах перше обприскування проводять рано навесні, до утворення квітконосів, наступне — за необхідності через два тижні.
Борошниста роса. Збудник — гриби Erysiphe communis Grev., Erysiphe cruciferarum Opiz ex L. Junell. Ознаки хвороби розвиваються на всіх зелених органах рослин — черешках, листковій поверхні. Спочатку симптоми проявляються у вигляді поодиноких плям, вкритих добре розвинутим борошнистим нальотом патогену. Поступово плями розростаються і вкривають всю уражену поверхню (фото 2). Згодом тканини рослин некротизуються, молоді рослини гинуть. Пізнє ураження спричиняє зниження кількості і якості врожаю.
Інфекція зберігається в зимуючих культурах і рослинних рештках. Поширюється спорами під час вегетації. Зазвичай обприскування не проводять, та за сильного розвитку хвороби застосовують фунгіциди системної дії.
Альтернаріоз. Збудник — види грибів із роду Alternaria. Ознаки хвороби проявляються на всіх надземних органах рослини — паростках, листкових пластинах, стеблах, насінні. На стеблах і сім’ядолях сходів розвиваються численні чорні плями, що спричинюють загибель рослин. Тканини в зоні плями швидко відмирають і розриваються, за умов високого ураження ділянки між плямами жовтіють, листя в’яне (фото 3). Захворювання найбільше шкодить квітконосам. На стеблах, розгалуженнях і стручках утворюються численні темно-фіолетові плями. Верхівки квітконосів повністю вкриваються чорним оксамитовим нальотом. Уражені стручки деформуються, засихають і не розкриваються. Рано уражене насіння плюскле, низької схожості.
Збудники альтернаріозу зимують і зберігаються як у рослинних рештках у грунті, так і в ураженому насінні (поверхнево чи всередині). Спори, що перезимували, стають основним джерелом ураження в період вегетації. Для проростання спор необхідна крапельна волога.
Хвороба небезпечна тим, що може уражувати різні види рослин та спричиняти епіфітотії. За сильного ураження застосовують фунгіциди.
Циліндроспоріоз. Збудник — гриб Gloeosporium concentricum Grev. Berk. i Br. (Cylindrosporium) concentricum Grev. З обох сторін листкової пластини утворюються спочатку дрібні плями білуватого забарвлення, які згодом розростаються. Зазвичай плямистість розміщується вздовж центральної жилки. Поступово плями некротизуються. По краях плям (на межі із здоровою тканиною) формується білуватий рихлий наліт гриба. На стеблах утворюються продовгуваті бурі плями з темною облямівкою, біля них — світлий міцелій (фото 4). За високого ураження листя некротизується.
Патоген зберігається в рослинних рештках. Ураження здійснюється тільки конідіями. Хвороба розвивається у загущених посівах за вологої прохолодної погоди.
Рекомендується весняна або осіння обробка посівів, осіння є ефективнішою.
Фомоз. Збудник — гриб Leptosphaeria maculans Desm. Ces de Not., має недосконалу (незавершену) форму — Phoma lingam (Tode) Desm. Зустрічається на всіх рослинах із родини Капустяних. Уражується вся надземна частина — сім’ядолі, листя, стебла, квітконоси, насіння. На сходах хвороба розвивається у вигляді чорної ніжки чи світло-бурої плямистості на сім'ядолях, поступово охоплює рослини до верхівки і викликає їхню загибель. Найбільш характерні ознаки проявляються на кореневій шийці, яка некротизується і часто розтріскується (фото 5). Присутність чорних плям на усіх уражених частинах рослини є відмінною ознакою цієї хвороби.
Гриб зимує в уражених рослинних рештках і насінні, в якому зберігає життєздатність протягом чотирьох-семи років. Спори патогену поширюються вітром, дощем, з грунтом, комахами і через механічні ушкодження.
Збудник фомозу — відносно слабкий патоген. Сильному ураженню сприяє вирощування у монокультурі.
Кила ріпаку. Збудник — гриб Plasmodiophora brassicae Woron. Рано уражені рослини жовтіють, в’януть і засихають, причому процес починається із нижніх листків. За пізнішого ураження пригнічується ріст і розвиток рослин, знижується врожайність. Висмикнувши рослину із ґрунту, можна побачити, що коріння деформоване і вкрите наростами, а кореневі волоски майже відсутні (фото 6). Нарости різної форми, спочатку блідо-жовтого кольору і гладкі, згодом темніють, стають жорсткими.
Увесь цикл розвитку патогену відбувається в ґрунті, де він зимує у вигляді спор. Після перегнивання коренів переходить у грунт, де зберігає життєздатність протягом 8–10 років. Під час контакту з корінням нової рослини-хазяїна спори проростають, уражуючи її кореневу систему.
Оптимальними умовами розвитку хвороби є: температура повітря — 18…24°С, вологість ґрунту — 75–95%, а також кисла чи нейтральна реакція ґрунтового розчину рН 5,0–7,0.
Заходи боротьби включають знищення рослинних решток наприкінці вегетації, дотримання 7–8-річної сівозміни із висівом зернобобових і фуражних культур. У полі на уражених ділянках проводять вапнування ґрунту гашеним вапном із розрахунку 400–500 г/м2.
Регіони поширення
На фітосанітарний стан ріпакових посівів основний вплив мають погодні умови. Так, поширення альтернаріозу, фомозу, білої та сірої гнилей тощо можливе за дощової помірної та прохолодної погоди або періодичної зміни посушливих і дощових умов.
Найпоширенішою хворобою на озимому і ярому ріпаку є альтернаріоз. Ураженість рослин озимого ріпаку у північно-західних областях коливається в межах 40–100%, ярого — 35,0–81,0%; у центральних і південних областях — 16–58 і 11–32% відповідно. Ураженість стручків альтернаріозом — у межах 15,0–26,0%.
Поширення несправжньої борошнистої роси характерне для центральних та південних областей. Хвороба завдає шкоди на озимому ріпаку в осінній період, часто набуваючи епіфітотійного розвитку.
На ранніх фазах вегетації, а інколи і в другій половині літа рослини ріпаку часто уражуються несправжньою борошнистою росою. Поширеність захворювання коливається за роками від 5–10% до 30–80%, інтенсивність розвитку хвороби часто буває низькою.
Ураження фомозом рослин ріпаку найбільш характерне для західних областей — до 67%. В осінній період поширення фомозу характерне на розеткових листках і кореневій шийці рослин озимого ріпаку.
Поширення білої, Sclerotinia sclerotiorum Lib., і сірої, Botrytis cinerea Pers, гнилей (фото 7, 8) характерне для північних, західних і центральних областей, в загальному — до 25%. Розвиток гнилей виявляється на ріпаку у вигляді ураження стебел, окремих гілок і стручків. Спостереженнями відмічено інтенсивніший розвиток хвороб на озимому і ярому ріпаку на полях із 4–6-пільною сівозміною та після соняшнику, гороху, сої, гречки.
Для захисту посівів від гнилей рекомендується застосовувати препарати із класу карбоксамідів, д. р. боскалід, 200 г/л. Препарат системної дії, має здатність блокувати обмінні процеси в клітинах гриба.
Килу і чорну ніжку на ріпакових посівах спостерігають практично щороку.
Система захисту
Заходи захисту посівів та збереження врожаю грунтуються на традиційних підходах дотримання сівозміни: чергування культур (ріпак після цукрових буряків варто висівати не раніше ніж через два роки, оскільки рослини з родини Капустяних є рослинами-хазяїнами бурякової нематоди Heterodera schachtii Schmidt; соняшник є джерелом накопичення хвороб, що в подальшому завдають шкоди посівам ріпаку: склеротинії, сірої гнилі, ризоктоніозу), просторова ізоляція, застосування агротехнічних заходів, знищення бур’янів. Має значення і добір високопродуктивних сортів. Та без хімічного захисту не обійтися, оскільки збудники хвороб, в основному, передаються насінням, тож акцент ставиться на передпосівну обробку препаратами із системними властивостями.
Практично універсальним є застосування хімічних засобів із класу бензимідазолів, д. р. карбендазим, 500 г/л. Препарат системної дії, рекомендований проти комплексу хвороб. Дія фунгіциду спрямована на пригнічення процесу поділу ядра в клітинах грибів. Найефективніший проти хвороб вегетативних органів, а також комплексу фітопатогенів, що передаються насінням, часто застосовують для передпосівної обробки насіння. Також ефективними із цього класу є фунгіциди із д. р. на основі беномілу, 500 г/кг, з комбінованою дією.
Високою ефективністю характеризуються препарати системної дії із класу триазолів, д. р.: триадимефон, 250 г/л; метконазол, 60 г/л; пропіконазол, 250 г/л; тебуконазол, 250 г/л, що є ефективними проти пероноспорозу, альтернаріозу, фомозу, борошнистої роси, пригнічує збудників кореневих гнилей, сажкових грибів і пліснявіння насіння.
Проти пероноспорозу застосовують також фунгіциди на основі фосетил алюмінію, 800 г/кг, що відносяться до фосфорорганічних сполук.
Бінарні фунгіциди, що є поєднанням діючих речовин із різних хімічних груп, наприклад металаксил, 80 г/кг + манкоцеб, 640 г/кг, або димоксистробін, 200 г/л + стробілурин, 200 г/л, мають покращену ефективність дії, оскільки, крім захисної функції, виконують лікувальну. Остання грунтується на запобіганні утворенню резистентних форм грибів. Наявність сполук цинку і марганцю сприяє покращанню фотосинтезу. Ефективні проти альтернаріозу, білої і сірої гнилей, фомозу.
М. Мірошниченко, М. Лісовий, В. Бабинін, В. Казаков
Інформація для цитування
Хвороби ріпаку в Україні та в світі / М. Мірошниченко, М. Лісовий, В. Бабинін, В. Казаков // Спецвипуск ж. Пропозиція. Озимий ріпак від А до Я / — 2015. — С. 30-32