Спецможливості
Новини

Горіх — найкращий захист від вітрової ерозії ґрунтів та додатковий заробіток

03.09.2022
781
Горіх — найкращий захист від вітрової ерозії ґрунтів та додатковий заробіток фото, ілюстрація
Іван Юкал

Одним із прикладів господарств, що турбуються про якість своїх ґрунтів, є фермерське господарство «Єфрем», компанія «Твій горіх» та їх голова Іван Юкал. На його господарстві вже близько 15 років не орють землю, ніколи не палять стерню, а уся його територія обсаджена деревами.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на ecoaction.org.ua.

Фермерське господарство Івана Юкала знаходиться в селі Лісове Копайгородської селищної громади Жмеринського району на Вінниччині. Господарство має близько 900 гектарів землі. Наразі воно поділене між дітьми Івана Юкала, а сам фермер займається горіховим садом: селекціонує різні сорти горіха та готує їх до реєстрації, реалізує на українському та закордонному ринку, а також закладає свій елітний горіховий сад з кращих сортів волоського горіха, пекана та фундука, переважну частину з яких сам виводить на своєму господарстві.

Ще тоді, коли Іван Юкал лиш розпочав своє фермерство, він постійно цікавився питанням збереження родючості ґрунтів та затримання у них вологи.

«Я вивчав це питання ще 20 років тому: читав про це та консультувався з іншими фермерами. Для мене було важливо не лише отримувати від господарства прибуток, але й не виснажувати його. Адже фермерство — це довгостроковий бізнес, землі потребують догляду, підживлення, бо якщо цього не робити, то і дохід від них буде з кожним роком зменшуватися. Тому я свої ділянки землі по периметру, на схилах, у ярах засаджую горіхами. Це багатолітня культура, витривала, яка росте 100 і більше років і ще й дає додатковий прибуток у вигляді плодів», — розповів  Іван Юкал.

Юкал селекціонер, який вивів більше 10 власних сортів та близько 100 форм низькорослих (ростуть до 3 м), середньорослих (ростуть до 6 м) та високорослих (більше 6 м) сортів волоських горіхів. Частину з них подав до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Для зменшення ерозії ґрунту він висаджує ті види та сорти, які краще ростуть на конкретній території: витримують пориви вітру, мають міцну кореневу систему та переносять низький чи високий рівень підземних вод.

Тож фермер добре розуміється, де і на яких ґрунтах яка культура росте найкраще. Тому в низинах висаджує фундук на ведмежому горісі або чорний горіх, які витримують вологу. На пагорбах — волоський горіх та пекан.

Пекан найкраще підходить для вітрового захисту ділянок. Він виростає понад 10 метрів, має надзвичайно потужну та глибоку кореневу систему, тож витривалий до засухи та не боїться вологи. Тому Іван Юкал зараз все більше обсаджує свої землі саме цим горіхом.

«Ми вже так обсадили близько 2 гектарів землі, є ще саджанців на 50 гектарів, але, звісно це — довгостроковий проєкт, який потребує багато часу», — ділиться Іван.

Інтерв'ю
Теплица
Сучасне життя диктує необхідність ІТ- модернізації вітчизняних агропідприємств, проте новітніми технологіями поки що володіє лише десята частина підприємств. 
Наскільки важливо дбати про якість зерна? Що таке нотифікації і чому їх варто боятися Україні? Які хвороби зернових є загрозою для іміджу української сільгосппродкції propozitsiya.com розповів 

1
0