Спецможливості
Новини

ДФС може одним листом поставити галузь на коліна, - експерт

06.02.2017
1385
ДФС може одним листом поставити галузь на коліна, - експерт фото, ілюстрація
У Постанові Кабміну №236, якою затверджено Положення про ДФСУ, немає жодного слова про те, що ДФС має право видавати листи, обов’язкові для виконання іншими державними органами та громадянами України

У той час, як в цивілізованому світі навіть аналог податкових консультацій – tax ruling, який діяв роками, можна піддати сумніву та оскаржити, в Україні одним помахом вдало сформульованого листа можна цілу галузь поставити на коліна. Такий висновок озвучила партнер практики податкового права Juscutum Наталія Радченко, пише propozitsiya.com з посиланням на agravery.com.

Вона нагадала, що блокування Держказначейством додаткових рахунків сільгоспвиробників у СЕА ПДВ набуло значного розголосу, оскільки рахунки було заблоковано Держказначейством вже 5 січня із посиланням на листи Державної фіскальної служби України до Дерказначейства.

У той же час, за даними Ольги Богданової, голови податкового комітету Громадської ради при Мінекономрозвитку, листів, якими ДФС заблокувало додаткові рахунки ПДВ, немає у відкритому доступі. Навіть представники Держказначейства не бачили цього документу у повному обсязі. Наразі, в доступі можна знайти декілька листів ДФС з даного питання, зокрема, за номерами №22601/5/99-99-15-03-01-16 (датований 28.12.2016) та за номером №22780/5/99-99-12-02-01-16 (датований 30.12.2016).

Як зазначила Н.Радченко, абсурд ситуації полягав у тому, що в Законі №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році», є пряма норма, а саме: рахунки в СЕА ПДВ закриваються 31 січня 2017 року - для сільгоспвиробників, які застосовують місячний податковий період, та 20 лютого 2017 року - для сільськогосподарських товаровиробників, які застосовують квартальний податковий період. В пізнішій версії тлумачення ДФС даної норми - в листі від ДФСУ за номером №8/7/99-99-15-03-02 від 03.01.2017, фіскали також підтвердили вказані вище дати.

Нагадаємо, що це не перший випадок дивного тлумачення податковою службою норм законів в своїх листах. В 2016 році коли змінювались обсяги оборотів для спрощенців, ДФС листом наказала спрощенцям, дохід яких за підсумками 2015 року перевищив 5 млн грн, переходити на загальну систему оподаткування. Хоча за законом в 2015 року такий дохід не мав перевищувати 20 млн грн. На справедливе обурення спрощенців 20 січня ДФС відкликала свій лист від 19 січня 2016 року.

«Найцікавіше те, що нормативна природа листів ДФС, якими вони так завзято тлумачать на свій розсуд законодавство України, не визначена. Більш того, в Постанові Кабміну №236 від 21.05.2014 року, якою затверджено Положення про ДФСУ, немає жодного слова про те, що ДФС має право видавати листи, обов’язкові для виконання іншими державними органами та громадянами України», - підкреслює експерт.

Юрист нагадала, що Мін'юст листом від 22.04.2011 року №6785-0-26-11-8.2 повідомив, що листи міністерств, інших центральних органів влади - це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи та законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. У разі встановлення листами нових правових норм, вони підлягають відкликанню з місць застосування органом, що їх видав, та скасуванню.

Будь-які листи ДФС, які не є податковою консультацією, несуть суто інформаційний характер - в них висвітлюється думка (позиція) ДФС України щодо певного аспекту податкового законодавства. Такий статус листів ДФС, на жаль, не дає змоги оскаржувати встановлені ними тлумачення в судовому порядку. Проте, Держказначейство, як орган державної влади, який зобов’язаний діяти на основі Конституції України та законів України, мав можливість не виконувати приписів листів ДФС.

Інтерв'ю
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее
Майже два роки Україна відважно бореться з навалою росіян, які повномасштабно вторглися на наші землі. А загалом, дев’ять років ми відстоюємо справедливість. Однак, якою ціною? Ціною життів, сліз, горя, інфраструктури, земель… Сьогодні... Подробнее

1
0