Спецможливості
Новини

Фермер у Польщі може сісти на 8 років за винищення 7,5 млн бджіл

19.05.2021
821
Фермер у Польщі може сісти на 8 років за винищення 7,5 млн бджіл фото, ілюстрація

Минулого року фермер із ґміни Свідниця використав заборонений засіб для обприскування ріпаку, внаслідок чого загинуло 245 бджолиних сімей з восьми пасік.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на inpoland.net.pl.

Загалом це — 7,5 млн комах. У травні минулого року 30-річний фермер обприскав поле ріпаку розчином, що містив диметоат, забороненим до використання на всій території Європейського Союзу у випадку з квітковими рослинами. 

Диметоат — широко використовуваний органофосфатний інсектицид та акарицид. Як і інші органофосфати, диметоат відключає холінестеразу, фермент, необхідний для роботи центральної нервової системи.

Бджоли, які вранці вилетіли на обприскане поле, сідали на квіти ріпаку. Диметоат, прилипаючи до їх тіл, викликав негайні неврологічні ефекти. Отрута також потрапила в травний тракт комах разом із пилком.

Частина бджіл загинула в полі. Ті, кому вдалося дістатися до вулика, були ліквідовані іншими комахами, які перешкоджали доступ хворим особинам.

Загалом застосування диметоату на полі призвело до загибелі 7,5 мільйонів бджіл з 245 родин на 8 пасіках у трьох містах: Модлішув, Погожале та Вітошув. Один із селекціонерів зазнав особливо серйозних втрат — отрута вбила 135 його бджолосімей.

Втрати фермерів оцінювались у 560 тисяч злотих. Зловмисник вже заслухав кримінальне обвинувачення. Прокуратура забезпечила його майно на суму збитків фермерам, а йому загрожує від 6 місяців до 8 років в’язниці.

Інтерв'ю
Директор фірми "Скок Агро" Сергій Скок
Керівник стартапу, у якого вже з’явилося двоє конкурентів, - про важливість моніторингу ущільнення грунту, еволюцію методів вимірювання ущільнення і боротьбу з останнім.    - Ваш стартап «Скок Агро» зосередився на вдосконаленні методів... Подробнее
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     

1
0